Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Projekt Mama 2024 (2)
X - Wiosenne porządki
X - Herbal Monasterium
X - Zajączek wielkanocny 2024
X - Układ pokarmowy
X - Alergia 2024
X - Sale do -50%
21

POChP – przyczyny, objawy, leczenie

Słuchaj artykułu

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc, to schorzenie, które dotyka wielu Polaków. Objawy tej choroby są często bardzo długo lekceważone, a odpowiednie leczenie wdrażane jest dość późno. Jeśli masz napady kaszlu niewiadomego pochodzenia lub oddychasz jak po sprincie na 100 m po przejściu kilku schodów, przeczytaj ten artykuł, bo być może też należysz do grupy chorych.

POChP – przyczyny, objawy, leczenie

Czym jest POChP?

POChP to choroba, w której zostaje ograniczony przepływ powietrza przez drogi oddechowe. Jest to proces wciąż postępujący i niemożliwy do całkowitego wyleczenia. Zwężenie światła w drzewie oskrzelowym jest najczęściej efektem procesu zapalnego toczącego się w wyniku kontaktu z pyłami i innymi substancjami, które dostawały się do płuc. W efekcie dochodzi do zniszczenia miąższu płucnego przez rozedmę oraz zwłóknienia oskrzelików. Prowadzi to do upośledzenia wymiany gazowej. Zmiany obejmują też duże drogi oddechowe, gdzie dochodzi np. do zwiększonego wydzielania śluzu. Naczynia płucne z kolei stają się zgrubiałe, ich funkcja zostaje się zaburzona i może dojść do rozwoju nadciśnienia płucnego. Skutkiem powyższych zmian jest znaczny spadek pojemności oddechowej i zwiększenie objętości powietrza zalegającego w płucach.  Wynikiem tych zdarzeń jest duszność wysiłkowa.


Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

W Polsce POChP to bardzo powszechna dolegliwość. Szacuje się, że nawet 10% osób po 40. roku życia ma objawy obturacji. Co roku w naszym kraju umiera z tego powodu 15 000 osób, z czego połowa w ciągu 10 lat od rozpoznania choroby.

Przyczyny powstania choroby POChP

Za główną przyczynę rozwoju POChP uznaje się wieloletnie palenie tytoniu, zarówno aktywne jak i bierne. Około 90% wszystkich chorych to palacze. Dym papierosowy zawiera tysiące substancji, które drażnią płuca. W efekcie wywołuje to reakcję obronną, czyli wytwarzanie większej ilości śluzu. W zdrowym organizmie zanieczyszczenia najpierw osadzają się na śluzie, a potem są usuwane dzięki ruchowi rzęsek. Następuje odruch kaszlu, który ostatecznie pomaga nam pozbyć się niechcianych związków. U palaczy i innych chorych na POChP zadanie to jest utrudnione. Część związków chemicznych z dymu papierosowego oraz pyły początkowo blokują, a potem niszczą rzęski, co skutkuje utrudnionym oczyszczaniem płuc. Co ciekawe, część palących nie wykazuje żadnych objawów obturacji, więc przypuszcza się, że w grę mogą wchodzić też czynniki genetyczne.

Należy pamiętać, że POChP nie dotyczy wyłącznie palaczy.

Rozwojowi choroby sprzyja też narażenie na pyły i substancje chemiczne drażniące drogi oddechowe. Często jest to związane z pracą w trudnych warunkach i tak zwanym narażeniem zawodowym. Powszechnie cierpią na nią górnicy czy pracownicy cementowni. Zanieczyszczenie pyłem może również dotyczyć pomieszczeń mieszkalnych. W przypadku niesprawnych pieców czy wentylacji, opalanie węglem i drewnem może prowadzić do przedostawania się szkodliwych substancji do domu. Czynniki środowiskowe to przyczyna około 10% przypadków rozwoju POChP. Dość istotną przyczyną powstania choroby jest niedobór alfa-1-antytrypsyny. Związek ten hamuje aktywność enzymów rozkładających białko (np. w płucach). W przypadku jego niedoboru następuje stopniowe uszkodzenie miąższu płuc i rozedma. Na rozwój choroby może mieć też wpływ zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego lub przebyta ciężka infekcja dróg oddechowych, zwłaszcza w okresie dziecięcym.

Objawy POChP

Pierwszym i mało charakterystycznym objawem jest duszność. Początkowo jest ona zazwyczaj ignorowana, bo występuje tylko przy wysiłku fizycznym. Z czasem problem znacznie się pogłębia i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Wtedy najczęściej pacjent zaczyna szukać pomocy specjalisty. W przebiegu choroby pojawia się także kaszel, zwłaszcza rano. Może być suchy lub częściej mokry. Odkrztuszana wydzielina może nawet zawierać krew, która bierze się z uszkodzenia naczyń krwionośnych w płucach. Pacjenci skarżą się także na uczucie ucisku w klatce piersiowej i świszczący oddech. W zaawansowanym przebiegu choroby może pojawiać się sinica, jadłowstręt i spadek masy ciała, omdlenia, a także depresja będąca wynikiem coraz większych problemów z wykonywaniem codziennych czynności. Początkowe objawy POChP nie są szczególnie charakterystyczne. Diagnoza lekarska musi być oparta na badaniu spirometrii oraz często RTG klatki piersiowej, które ujawnia zmiany rozedmowe płuc.

Leczenie POChP

Pomimo niezaprzeczalnego stałego postępu medycyny, POChP pozostaje na dzień dzisiejszy chorobą nieuleczalną, która stale się zaostrza. Po zdiagnozowaniu choroby pacjent powinien przede wszystkim rzucić palenie papierosów. Warto też pamiętać o szczepieniu się przeciw grypie i pneumokokom, gdyż infekcje dróg oddechowych potrafią pogorszyć przebieg choroby. Samo leczenie farmakologiczne ma charakter objawowy. Podstawowymi preparatami są środki rozszerzające oskrzela. Lekarz ma do wyboru:

  • beta2- mimetyki wziewne (fenoterol, salbutamol, formoterol i salmeterol)
  • leki przechiwcholingergiczne rozkurczające oskrzela (tiotropium i ipratropium)
  • metyloksantyny (aminofilina i teofilina).

Czasem stosuje się też glikokortykosteroidy wziewne. Objawowo pacjenci przyjmują również leki przeciwkaszlowe, ale nie jest to zalecane, ponieważ kaszel pomaga oczyszczać płuca.

POChP to powszechna choroba, która niestety nie jest całkowicie uleczalna. W przebiegu schorzenia jego przebieg się zaostrza i może sprawiać problemy w codziennym funkcjonowaniu. Jeśli zaobserwowaliśmy u siebie duszność czy napadowy poranny kaszel, warto zgłosić się do lekarza celem wykonania odpowiednich badań.

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

  1. 3 sierpnia 2022, 12:45
    Adam

    Ja choruje na sarkoidoza, rozedma, oraz na pochp od ponad 20 lat.
    I dodać tu muszę że nie paliłem papierosów i ich nie pale.
    Natomiast lekarza mam nowego w poradni płuc i wmawia mi że to jest jedynie od papierosów.
    Niezna mnie wcale a ocenia negatywnie.

  2. 9 stycznia 2023, 16:35
    Maciej

    Bardzo dobry artykuł.

    1. 10 stycznia 2023, 09:16
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Dziękujemy 🙂

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę