18
05 listopada 2020

Dlaczego THC jest niebezpieczne dla zdrowia?

Współcześnie dużo mówi się o konopiach, co jest spowodowane coraz szerszym wykorzystywaniem ich w produktach codziennego użytku. Istnieje substancja, która ma wpływ na różnice pomiędzy liśćmi konopi powszechnie znanymi jako marihuana a liśćmi konopi dodawanymi do produktów spożywczych, kosmetycznych czy leczniczych. Mowa o THC. Czym jest i jaki jest mechanizm jego działania?  

THC – właściwości 

Tetrahydrokannabinol (THC) jest związkiem organicznym z grupy kannabinoidów. Jest on słabo rozpuszczalny w wodzie, za to dobrze rozpuszcza się w rozpuszczalnikach organicznych tj. alkoholu i tłuszczach. THC występuje w formie kilku izomerów naturalnych oraz syntetycznych, które różnią się położeniem podwójnego wiązania. Najpowszechniejszym jest izomer 1,3,4-tetrahydrocannabinol (delta-9-THC). 

Jak działa THC? 

Kannabinoidy łączą się z naszymi komórkami jak neuroprzekaźniki. W organizmie wyróżniamy dwa typy receptorów: 

 • CB1, który występuje w układzie nerwowym (głównie w hipokampie), 
 • CB2 znajdujący się w układzie odpornościowym.  

Dzięki receptorowi CB1 THC dostaje się wraz z krwiobiegiem do hipokampu, który odpowiedzialny jest za zjawisko krótkiej pamięci. W kolejnym etapie THC aktywuje tzw. białko G oraz szereg reakcji chemicznych.  

Dowiedziono, że THC zawarte w marihuanie przypomina budową znajdujący się w naszym ciele anandamid, który w normalnych warunkach aktywuje receptor CB1. Anandamid należy do grupy kannabinoidów i występuje w mózgu, dlatego został nazwany endokannabinoidem.  

Pomiędzy obydwoma związkami istnieje wiele podobieństw, co prowadzi do „oszukania” naszego organizmu. Dostarczana dawka THC oddziałuje z receptorem CB1, przypominając działanie anandamidu, co w konsekwencji oddziałuje na problemy z pamięcią i koncentracją. Ma bardzo niekorzystny wpływ na: 

 • prowadzenie pojazdów, 
 • jasną ocenę sytuacji, 
 • podejmowanie decyzji itp. 

Ponadto THC powoduje uczucie łaknienia. Paradoksalnie opisywany związek w połączeniu z receptorem CB1 powoduje zwiększenie wydzielania dopaminy, co skutkuje uczuciem euforii. 

Regularne zażywanie marihuany może prowadzić do uzależnienia od tego narkotyku, co jest coraz powszechniejszym problemem wśród eksperymentującej młodzieży.

Wpływ THC na organizm 

9-THC jest jedną z substancji zawartych w konopiach indyjskich i wykazuje działanie psychoaktywne. Siła działania THC zależy od sposobu jego spożycia oraz od stężenia w produkcie. Najszybciej do organizmu wchłania się THC dostarczone poprzez inhalację oraz drogą pokarmową. Stężenie THC w liściach konopi indyjskich waha się pomiędzy 0,5-4%. Po spożyciu tej substancji możemy odczuwać stan euforii, ekstazy. Dzięki zdolności do rozpuszczania w tłuszczach z łatwością przenika do tkanek zawierających ich dużą ilość.  

Poza działaniem psychotropowym THC wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Po pewnym czasie od spożycia pojawia się uczucie łaknienia oraz wewnętrznego rozluźnienia. Czasami przyjęciu THC mogą towarzyszyć: 

 • chwilowe stany lękowe, 
 • suchość ust, 
 • spowolniony refleks, 
 • zaczerwienienie oczu. 

Uwaga! Choć wiele krajów dopuściło THC jako lek, należy pamiętać o tym, że może on potencjalnie prowadzić do uzależnienia, a także zaburzeń zachowania. Ponadto intensywne stosowanie tej substancji może zwiększać ryzyko zaburzeń psychotycznych, np. schizofrenii. 

Żywność z dodatkiem konopi a THC  

Od jakiegoś czasu w sklepach znaleźć można produkty spożywcze czy kosmetyczne z dodatkiem konopi. Mowa przede wszystkim o produktach codziennego użytku, m.in.: 

 • makaronie, 
 • herbacie, 
 • kawie, 
 • oleju, 
 • słodyczach, 
 • napojach, 
 • kremach, 
 • szamponach 
 • olejkach do ciała.  

Produkty te powstają z konopi siewnych rosnących w Polsce. Konopie siewne budową przypominają słynne konopie indyjskie (nazywane marihuaną), ale jest między nimi jedna, bardzo istotna różnica. 

Konopie siewne nie mają właściwości psychotropowych, ponieważ nie zawierają THC odpowiedzialnego za halucynacje. 

1,3,4-tetrahydrokannabinol to substancja psychoaktywna występująca w liściach konopi indyjskich. Należy pamiętać, że produkty spożywcze na bazie konopi nie zawierają w swoim składzie psychoaktywnego THC, dlatego są dostępne na naszym rynku i ich spożywanie jest dozwolone. 

Źródła: 

 1. Postepy Hig Med Dosw. (online), 2005; 59: 208-218. 
 2. Tetrahydrokannabinol (CID: 16078) (ang.) w bazie PubChem, United States National Library of Medicine
 3. Szukalski B., Charakterystyka środków psychoaktywnych. w: Uzależnienie od narkotyków. Jabłoński P, Bukowska B, Czabała JC. (red.). Podręcznik dla terapeutów. Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Łódź 2010. 
 4. Sobiczewska G., Marihuana – „miękki” narkotyk?, Probl Narkom 2001, 4: 64-65. 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Zapalenie pęcherza moczowego na wakacjach

Okres letni i wakacyjne wyjazdy sprzyjają wystąpieniu infekcji dolnych dróg moczowych. Ból i dyskomfort przy oddawaniu moczu, a także częste…

Zobacz więcej

Ile wody dziennie powinno się wypijać?

Bardzo precyzyjne zalecenia dla poszczególnych grup wiekowych i płci wydał Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA, European Food Safety Authority).…

Zobacz więcej

Bisocard i Lokren – czy można je łączyć?

Nie należy stosować łącznie leków Bisocard i Lokren, ponieważ zawierają one substancje czynne o takim samym mechanizmie działania. Ich łączne…

Zobacz więcej

Preparaty obniżające ciśnienie krwi – czy są dostępne bez recepty?

Leki, które służą obniżaniu ciśnienia krwi, są dostępne jedynie na receptę. W aptece można nabyć produkty lecznicze i suplementy diety,…

Zobacz więcej

Łuszczyca w okresie ciąży – co stosować?

W okresie ciąży należy uważać na niektóre substancje występujące w kosmetykach, takie jak witamina A i jej pochodne, salicylany, niektóre…

Zobacz więcej

Czym różni się celiakia od zespołu jelita drażliwego?

Celiakia jest chorobą autoimmunologiczną, glutenozależną, która prowadzi do zniszczenia kosmków jelitowych. Przy celiakii mogą występować symptomy wykraczające poza objawy ze…

Zobacz więcej

Krople na ból ucha – jakie wybrać?

Ból ucha może mieć różne przyczyny. Może być spowodowany infekcją bakteryjną lub wirusową, urazem mechanicznym lub dostaniem się do przewodu…

Zobacz więcej

Zaburzenia rytmu dobowego podczas wakacyjnych podróży – jak sobie z nimi radzić?

Objawy tzw. jet lagu ustępują po pewnym czasie samoistnie. Można jednak ograniczyć lub nawet całkowicie zapobiec jego negatywnym skutkom. Pomocna…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

 1. . pisze:

  Nie ma nic o tym czemu THC jest niebezpieczne dla zdrowia. I w sumie to dobrze bo jest wiele innych leków, które są o wiele bardziej niebezpieczne np. opioidy lub benzodiazepiny, których potencjał uzależniający jest o wiele większy.

 2. Antonek pisze:

  „THC odpowiedzialne za halucynacje”. Bzdury.

  1. mgr Anna Dulska pisze:

   THC może odpowiadać za halucynacje. Poniżej kilka zdań z publikowanych artykułów/badań.
   „Po przyjęciu marihuany lub haszyszu, zwłaszcza w wyższych dawkach, występują jednak także objawy typowe dla halucynogenów, a więc zaburzenia świadomości, poczucia czasu, depersonalizacja, wzmożona wrażliwość na dźwięki oraz synestezja [15]. Interesujący jest fakt, że tetrahydrokannabinol jest jedyną substancją o właściwościach halucynogennych, pozbawioną atomu azotu i chemicznie nie przypomina budowy innych grup związków psychoaktywnych.” (https://www.ptfarm.pl/pub/File/FP/2_2009/halucynogeny.pdf)

   „Obecność D-9-THC w organizmie wywołuje stan euforii, halucynacje, podwyższa wrażliwość na bodźce muzyczne i hałas, zmienia odbiór przestrzenny i czasowy rzeczywistości, powoduje zaburzenia koordynacji ruchowej, zaburza również krótkotrwałą pamięć, zwalnia procesy uczenia się, powoduje uczucie paniki, wywołuje także krótkotrwałe okresy lęku, zmieszania lub psychozy.” (rymanowski.pdf – PROBLEMY KRYMINALISTYKI 285(3) 2014).

   Oczywiście halucynacje nie muszą występować w każdym przypadku.

   „Wyniki licznych badań dowodzą istnienia związku między paleniem marihuany a psychozami. U osób z diagnozą schizofrenii używanie konopi zwiększa ryzyko zaostrzenia istniejących objawów, a także nawrotu choroby [13]. Istnieją dowody wskazujące, że używanie marihuany w wieku poniżej 18. roku życia zwiększa ponad dwukrotnie prawdopodobieństwo zdiagnozowania schizofrenii u osób predysponowanych w porównaniu z osobami, które nie miały doświadczeń z konopiami [9]. W ostatnich badaniach wykazano, że użytkownicy marihuany, posiadający specyficzny wariant genu AKT1 (kodującego kinazę białkową) są narażeni na znacznie zwiększone ryzyko rozwoju psychozy aniżeli utrzymujący abstynencję. W jednej z prób stwierdzono, że ryzyko to było siedmiokrotnie wyższe u używających marihuanę w porównaniu z osobami, które stosowały ją rzadko lub nie stosowały wcale. W innym badaniu stwierdzono zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia psychozy wśród dorosłych, którzy stosowali marihuanę w okresie dojrzewania, a jednocześnie posiadali specyficzny (Val/Val) wariant genu dla katechol-O-metylotransferazy (COMT).” (Psychiatria 2018, tom 15, nr 2 – https://journals.viamedica.pl/psychiatria/article/view/57342/44734 / https://journals.viamedica.pl/psychiatria).

  2. Daedra pisze:

   No może powodować, ale zauważcie państwo, jedną istotną różnicę między THC a Metą, mefedronem, extasy, koką czy herą. Nie ma we wzorze sumarycznym Azotu. Ilość cząsteczek też się sporo różni.

 3. Daedra pisze:

  I niby gdzie tu jest napisane że niszczy organizm? Jeszcze dopuszczony jako lek 😀 każdy inny twardszy narkotyk powoduje a to obumieranie komórek mózgowych, uszkadza wątrobę, nerki, ośrodkowy układ nerwowy, powoduje nieodwracalne szkody. Tymczasem THC mnie zawiodło. Nic takiego nie powoduje. Ba! Nawet nie uzależnia w tak znacznym stopniu. Ludzie potrafią sobie odmówić palenia marihuany, nie trzepią się, nie są nerwowi.

  1. Wawel pisze:

   THC nie jest niebezpieczne dla zdrowia. Ignorancja za to jak najbardziej. Niestety tytuł artykułu ją poszerza. Skąd taki tytuł? W artykule jest sporo argumentów za tym że służy zdrowiu. Straszenie konopiami szkodzi nam wszystkim. Przy takim podejściu niebezpieczne dla zdrowia jest też wychodzenie na spacer, zawsze doniczka może na głowę spaść…

 4. Anonim pisze:

  Ręce opadają.

 5. White 2137 pisze:

  Uważam, że pani mgr Anna Dulska powinna trochę lepiej przygotować się do pisania takiego artykułu jako specjalistka w danej dziedzinie. Widzę tu kilka informacji które powinny zostać sprostowane.

  1. Nie prawda, że dwoma najszybszymi drogami przyjmowania THC są inhalacja, oraz droga pokarmowa. Z inhalacją mogę się zgodzić, lecz jeżeli chodzi o drogę pokarmową, to jest to zdecydowanie najwolniejsza (o której słyszałem) droga przyjmowania tego kannabinoidu. Drogą pokarmową na efekty trzeba czekać aż do 2-3 godzin od zażycia. Zdecydowanie szybszą metodą jest przyjmowanie dożylne (nie jest to często spotykana metoda, lecz jest zdecydowanie szybsza).
  2. Fakt iż stężenie THC w liściach konopii to 0,5-4% jest prawdziwy. Mimo tego w kontekście użytku rekreacyjnego (pisała pani, że marichuana to coraz częstszy problem u młodzieży więc poruszę również temat użytku rekreacyjnego), a nawet medycznego (medyczna marichuana sprzedawana w aptekach) nie ma za dużo wspólnego z liśćmi. Używając marichuany nie używa się liści, a kwiatostany danej rośliny, które mogą mieć poziom THC nawet powyżej 25% masy, a marichuana medyczna sprzedawana w Polsce ma w przybliżeniu 19%.
  3. Fakt iż polskie konopie siewne nie zawierają THC również jest nie prawdziwy. Pisała pani, że takie konopie nie mają właściwości psychotropowych (co oczywiście jest prawdą), lecz nie z powodu na brak THC a bardzo niską jego zawartość (dopuszczalna legalna ilość w Polsce, to do 0,02% masy). Nie wszystkie produkty konopne zawiererają THC, ale same konopie siewne oraz lwia część produktów zawierają THC.

  1. mgr Anna Dulska pisze:

   Dzień dobry.
   Na wstępie warto podkreślić, że w jednym artykule nie da się opisać i wymienić wszystkiego, co dotyczy THC. W celu dokładniejszego poznania mechanizmu działania THC można napisać wiele odrębnych artykułów.
   Odnosząc się do komentarza:
   1. Owszem, istnieje dożylna metoda przyjmowania THC. Nie wymieniłam jej, ponieważ opisywałam ogólnie działanie THC, nie typowo (tylko i wyłącznie) marihuanę medyczną, dlatego ujęłam drogę pokarmową i inhalacyjną. W kontekście marihuany medycznej podawana jest dożylnie, w rekreacyjnej – nie wiem, dlatego to pominęłam.
   2. Tu znowu skupiałam się głownie na THC ogólnie – ponownie podkreślam, że można napisać wiele artykułów na ten temat. Jeśli artykuł dotyczyłby tylko marihuany medycznej, rozbudowałabym ten wpis.
   3. Zawiera bardzo śladowe bliskie 0 ilości THC.

  2. A pisze:

   @White 2137 dziękuję za rozwianie moich wątpliwości i w końcu kompetentną odpowiedź. Już sam wstęp do tego artykułu sugeruje dość mocno co będzie jego tematem

Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)