Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Projekt Mama 2024 (2)
X - Wiosenne porządki
X - Herbal Monasterium
X - Zajączek wielkanocny 2024
X - Układ pokarmowy
X - Alergia 2024
X - Sale do -50%
38

Zatrzymywanie wody w organizmie – jaka może być przyczyna?

Słuchaj artykułu

Nagły wzrost masy ciała mimo braku zmian w diecie, wzdęcia i powiększenie obwodu brzucha, puchnięcie palców, nóg, kostek – to niektóre z objawów mogących świadczyć o zaburzeniach gospodarki wodno-elektrolitowej i zatrzymywaniu wody w organizmie. Dlaczego ten problem może nas dotykać i jak sobie z nim radzić? 

Zatrzymywanie wody w organizmie – jaka może być przyczyna?

Woda – najważniejszy składnik organizmu 

Woda jest najważniejszym składnikiem w organizmie i stanowi około 60-70% masy ciała. Jej ilość w organizmie człowieka zależy od wieku, płci, a także zawartości tkanki tłuszczowej. Najwięcej wody zawierają organizmy dzieci i osób młodych, natomiast wraz z wiekiem jej zawartość spada, dlatego na odwodnienie szczególnie narażone są osoby starsze. Osoby z większą zawartością tkanki tłuszczowej będą również cechowały się mniejszą zawartością wody. Tak samo kobiety zawierają mniej wody niż mężczyźni. 

Przeczytaj również: 
Która woda jest najzdrowsza?


Elektrolity
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

W organizmie człowieka woda znajduje się w różnych ilościach w tkankach i płynach ustrojowych. Większość wody (ok. 65%) jest rozmieszczona wewnątrzkomórkowo, a reszta pozakomórkowo. Woda pełni wiele istotnych funkcji w organizmie: 

  • jest bardzo dobrym rozpuszczalnikiem,  
  • pełni funkcję transportową,  
  • jest niezbędna do procesów przemiany materii,  
  • usuwa z organizmu toksyny,  
  • wspomaga pracę jelit i uczestniczy w procesach trawiennych,  
  • reguluje temperaturę ciała.  

Dobowe zapotrzebowanie na wodę 

Dobowe zapotrzebowanie na wodę wynosi około 35 ml/kg masy ciała/dobę dla osób młodych oraz 30 ml/kg masy ciała/dobę dla osób starszych. Zmienia się ono wraz ze wzrostem temperatury otoczenia – zwiększa się wówczas zapotrzebowanie na wodę. Zapotrzebowanie na wodę zależy również od stanu fizjologicznego – wzrasta w okresie ciąży i karmienia piersią. 

Przeczytaj również: 
Niedobór wody w organizmie – jak się objawia?
Przewodnienie – czym może grozić nadmierne spożycie wody?

Bilans wodny 

Bardzo istotna jest równowaga pomiędzy dostarczaniem wody a jej wydalaniem, co jest określane mianem bilansu wodnego. Jeśli następuje wzmożona utrata wody w wyniku biegunek, wymiotów, nadmiernego wydzielania potu czy wzmożonej diurezy – należy uzupełniać bilans płynów, aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. Niewydolność nerek i niemożność wydalania wody powoduje jej nadmiar w organizmie. Zatrzymywaniu wody w organizmie może sprzyjać wysoka zawartość sodu powstająca w wyniku spożywania wysokoprzetworzonej żywności bogatej w sód, jak i nadmiernego dosalania potraw.  

U kobiet zatrzymywanie wody w organizmie jest również uwarunkowane hormonalnie – co zauważalne jest zwłaszcza w drugiej połowie cyklu miesięcznego. Zatrzymywaniu wody w organizmie może sprzyjać również siedzący tryb życia, zbyt mała podaż wody w ciągu dnia, jak i stosowanie niektórych leków (np. antykoncepcyjnych). 

Zatrzymywanie wody – jak pozbyć się problemu? 

  • Odpowiednie spożycie wody w ciągu dniaZATRZYMYWANIE WODY NIE JEST WYNIKIEM CZĘSTEGO JEJ SPOŻYCIA, co jest często powtarzanym mitem. Zaleca się wody mineralne o niskiej zawartości sodu. Zbyt mała podaż wody w ciągu dnia powoduje jej zatrzymywanie w organizmie.
  • Unikanie wysokoprzetworzonej żywności, bogatej w sód – eliminacja potraw typu fast food, chipsów, paluszków, słonych przekąsek, konserw, produktów marynowanych. 
  • Mniejsze dosalanie potraw – sól kuchenną można zastąpić ziołami – bazylią, oregano, tymiankiem, ziołami prowansalskimi, majerankiem, które poprawią smak potrawy. 
  • Odpowiednia podaż potasu w diecie – zawartego głównie w warzywach, owocach, pełnoziarnistych produktach zbożowych i nasionach roślin strączkowych. 
  • Wprowadzenie aktywności fizycznej (zwłaszcza przy typowo siedzącym stylu życia) – usprawni pracę układu krążenia i przepływ krwi, a także ograniczy powstawanie obrzęków.  
  • Ograniczenie alkoholu. 
  • Unikanie zbyt restrykcyjnych i niezbilansowanych diet odchudzających. 
  • Wyeliminowanie zaburzeń hormonalnych. 

Podsumowując, zatrzymywanie wody w organizmie często jest wynikiem zbyt małej podaży płynów w ciągu dnia, nieprawidłowych nawyków żywieniowych, jak i typowo siedzącego trybu życia. Wprowadzenie drobnych modyfikacji może pomóc pozbyć się tego uporczywego problemu dotykającego szczególnie kobiety.  

Przeczytaj również: 
Wpływ spożycia wody na proces redukcji masy ciała
Czy pH wody wpływa na jej właściwości?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Ciborowska H., Rudnicka A., Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, PZWL, 2007. 
  2. Karowicz – Bilińska A., Woda i jej znaczenie dla organizmu kobiety, Ginekol Pol. 2011, 82, 455-459. 
  3. Ming Yeong Lim, Jason O’Neale Roach, Metabolism and nutrition, Elsevier, 2012.  
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

  1. 21 marca 2023, 21:20
    Hania

    Z artykułu dużo się dowiedziałam.

    1. 22 marca 2023, 08:14
      Weronika Zielińska
      Poradnik Gemini

      Cieszymy się, że artykuł okazał się pomocny 🙂

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę