Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?
Najważniejszą częścią higieny jamy ustnej jest wybór odpowiedniej pasty lub znalezienie idealnej szczoteczki? A może odpowiednia technika? Chociaż nie ulega wątpliwości, że te wszystkie elementy mają ogromne znaczenie dla higieny jamy ustnej, szybko przestają się liczyć, kiedy zawodzi najbardziej istotna kwestia: nawyk regularnego mycia zębów.
Nawet najlepsza pasta do zębów i najdroższa, najbardziej zaawansowana technologicznie szczoteczka niewiele zdziałają, kiedy będziemy sięgać po nie zbyt rzadko. Chociaż dorosłym nie trzeba tego zwykle tłumaczyć, z dziećmi bywa różnie – zdarza się, że maluchy z niechęcią podchodzą do szczotkowania zębów i unikają tego przy każdej możliwej okazji. Jak zatem przekonać dziecko do systematycznego dbania o higienę jamy ustnej?
Nauka przez zabawę
Z pomocą przychodzą produkty, które będą kojarzyły się dziecku z zabawkami: kolorowe szczoteczki do zębów (w tym także te elektryczne, wygrywające skoczną melodię) i kubeczki z rysunkami postaci oraz zwierzaków, stworzone z myślą o najmłodszych. Pomogą one wprowadzić element rozrywki w rutynową pielęgnację. Dostępne na rynku w wielu owocowych smakach pasty do zębów dla maluchów sprawią natomiast, że mycie zębów stanie się… pyszne!
Warto zwrócić przy tym uwagę, czy dziecko nie połyka pasty, co może odbywać się przez przypadek lub celowo (ze względu na walory smakowe). Jeśli maluch ma tendencję do jej zjadania podczas mycia, najlepiej rozważyć sięgnięcie po produkt bez zawartości fluoru – pasty do zębów z ksylitolem sprawdzą się zwłaszcza wówczas, gdy rodzic nie może towarzyszyć dziecku podczas szczotkowania i tym samym nie może kontrolować, czy nie połyka ono pasty, np. w żłobku i przedszkolu. Zdania stomatologów na temat przeciwpróchniczego i antybakteryjnego działania ksylitolu mogą być podzielone (chociaż ma on wśród specjalistów wielu zwolenników), ale raporty WHO nie pozostawiają złudzeń: ponad 530 milionów dzieci na całym świecie cierpi z powodu próchnicy zębów mlecznych, głównie z powodów nadmiernego spożycia cukru i niedostatecznej higieny jamy ustnej.
Chcąc wyrobić nawyk regularnego mycia zębów po każdym posiłku najlepiej towarzyszyć dziecku przy tej czynności w domu – można wówczas sięgać po produkty z fluorem, dozowane według zaleceń. Natomiast tam, gdzie maluch pozostaje pod opieką innych osób, można wyposażyć go w pastę z ksylitolem – nieszkodliwą nawet przy połknięciu jednorazowo większej ilości.
Ekologia od podstaw
Ucząc dziecko właściwej pielęgnacji i higieny, możemy przybliżyć mu przy okazji coś równie ważnego: podstawy dbania o planetę. Oprócz past i płynów do płukania o naturalnym składzie, pozbawionym syntetycznych składników chemicznych, możemy wybrać akcesoria wykonane z tworzyw biodegradowalnych, np. szczoteczki bambusowe, akcesoria wykonane z np. z łuski ryżowej lub skrobi kukurydzianej. Taką szczoteczkę po zużyciu można zakopać wspólnie z dzieckiem w ogródku lub doniczce i wykonać tym samym interesujący eksperyment, sprawdzając co jakiś czas stopień rozkładu przedmiotu.
Rozsądną alternatywą dla plastikowych szczoteczek będą także produkty wykonane z tworzyw z recyklingu oraz szczoteczka elektryczna, która wymaga jedynie wymiany końcówek, redukując tym samym ilość odpadów.
Nauka mycia zębów w towarzystwie rodziców może być dla malucha wspaniałą przygodą – nie musi być nieprzyjemnym obowiązkiem. To doskonały moment, żeby zacząć uczyć dziecko oszczędzania wody poprzez korzystanie z kubeczka do płukania ust po umyciu zębów i wytłumaczenie, dlaczego należy dbać o przyrodę. Zaszczepione na wczesnym etapie dobre nawyki z pewnością będą procentowały w przyszłości, skutkując nie tylko zdrowym uzębieniem, ale także wyższym poziomem świadomości społecznej oraz poczuciem odpowiedzialności za środowisko.
Źródła:
- https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/oral-health,
- https://stomatologianews.pl/ksylitol-zastosowanie-korzysci-zdrowia-jamy-ustnej/.