Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Strefa opalania
X - Aurovitas Flexistav
7

Apteczka na wakacje – co powinna zawierać?

Słuchaj artykułu

Przezorny zawsze zabezpieczony – tego typu maksymę powinien wziąć sobie do serca każdy, kto planuje dłuższy lub krótszy urlop. Zbliżają się wakacje, niezależnie czy zdecydujemy się na wyjazd krajowy, czy zagraniczny, warto zadbać o swój psychiczny komfort, by w razie potrzeby nie tracić czasu, nerwów i energii na poszukiwania apteki. Zawartość dobrze wyposażonej apteczki na wakacje powinna odpowiadać potrzebom własnym, umiejętnościom oraz charakterowi urlopowej aktywności, na którą zamierzamy się zdecydować.   

Apteczka na wakacje – co powinna zawierać?

Urazy, rany, skaleczenia – dobierz opatrunek do potrzeb 

Na rynku dostępnych jest coraz więcej plastrów i opatrunków dopasowanych do rodzaju zaistniałego skaleczenia, a także środowiska, w jakim rana będzie się goić. Na wakacyjną destynację często wybierane są miejsca blisko wody, która przyjemnie chłodzi urlopowiczów w gorące letnie dni. Dlatego też kąpiele w morzu, jeziorze hotelowym basenie czy parku wodnym to aktywności popularne wśród dzieci, jak i dorosłych. Co powinno się zatem znaleźć w wyjazdowej apteczce, by móc się nimi beztrosko cieszyć?  

Do ochrony mniejszych zranień w wilgotnych warunkach warto zabrać ze sobą wodoodporne plastry oddychające. Na rynku dostępne są dyskretne przezroczyste modele, które nie odklejają się samoistnie podczas kontaktu z wilgocią, tworząc barierę przed bakteriami i wilgocią. Dla najmłodszych zalecane są z kolei wodoodporne plastry z kolorowymi nadrukami, gdyż łatwiej jest wtedy przekonać dziecko do sprawnego osłonięcia rany, a atrakcyjny wizualnie opatrunek poprawi maluchowi humor oraz pozwoli szybciej zapomnieć o przykrym doświadczeniu. Tak zaopatrzone skaleczenie nie powinno przeszkadzać w wakacyjnych, wodnych szaleństwach. 

Choć plastry sterylne do zaopatrywania głębszych skaleczeń lub ran pooperacyjnych powinny być na wyposażeniu każdej wakacyjnej apteczki szczególnie rekomendujemy, by pamiętali o nich miłośnicy adrenaliny, survivalu i aktywnego wypoczynku. Jałowe plastry powinno się stosować, gdy rana może być narażona na infekcję, np. w wyniku ugryzienia lub większego urazu. Polecamy więc zaopatrzyć apteczkę w cieliste, dyskretne opatrunki sterylne, które nie tylko stanowią barierę dla bakterii i wody, lecz także chronią przed promieniowaniem UV. Zabezpieczona w ten sposób rana nie powinna stać się przeszkodą dla dalszej aktywności na świeżym powietrzu. 

W wakacyjnej apteczce powinien znaleźć się także łatwy w aplikacji, samomocujący bandaż elastyczny. Może on posłużyć zarówno do przytwierdzania kompresów i innych opatrunków, jak również świetnie sprawdza się jako usztywnienie, w przypadku obtłuczeń, zwichnięć i kontuzji. Dzięki specjalnej strukturze materiału trzyma się on stabilnie na ciele bez użycia spinek. Bandaż elastyczny może również służyć do wykonania opatrunku uciskowego hamującego krwawienie. 


Materiały opatrunkowe
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Jakie jeszcze opatrunki mogą okazać się użyteczne na urlopie? Na uwagę zasługują również plastry wspomagające gojenie się oparzeń mogących przytrafić się podczas grillowania lub organizacji ognisk. Na te lekkie urazy termiczne warto stosować plastry hydrożelowe, które utrzymują odpowiednią wilgotność rany, chłodzą oraz minimalizują ryzyko powstania nieestetycznej blizny. Amatorzy długich pieszych wycieczek powinni też przyjrzeć się plastrom hydrokoloidowym, skutecznie zabezpieczającym otarcia na palcach, piętach i innych wyniosłościach kostnych. Struktura koloidowa wspomaga proces gojenia, zabezpieczając delikatne miejsca narażone na ucisk. Choć opatrunki są niewątpliwie bardzo istotną częścią apteczki, nie powinna składać się ona jedynie z nich.  

Lekarstwa i preparaty na najpopularniejsze dolegliwości 

Według Departamentu Oceny Dokumentacji Produktów Leczniczych najczęstszymi dolegliwościami, z którymi przychodzi zmagać się Polakom podczas wakacji, są: zaburzenia układu trawiennego, ból, gorączka, rany i urazy wszelkiego typu związane głównie z aktywnością fizyczną, choroba lokomocyjna, uczulenia ze względu na zwiększoną ekspozycję na nowe bodźce i alergeny, odczyny skórne związane z ekspozycją na światło słoneczne i stosowane w solariach. Zaopatrzenie wakacyjnego punktu pierwszej pomocy powinno więc stanowić odpowiedź na powyższe potencjalne przypadłości: 

  • Absolutną podstawą w apteczce są środki ułatwiające walkę z dolegliwościami układu pokarmowego (szczególnie podczas dalekich wyjazdów, gdy flora bakteryjna organizmu może być nieprzystosowana do lokalnych warunków higieniczno-sanitarnych). Apteczka powinna zawierać więc leki przeciwwymiotne, przeciwbiegunkowe oraz elektrolity regulujące równowagę kwasowo-zasadową
  • Nieodzowną pomoc podczas bólu głowy, zęba czy urazu mechanicznego stanowić będą środki przeciwbólowe – te z zawartością paracetamolu lub ibuprofenu. W przypadku przeziębienia lub infekcji wspomogą w walce z rosnącą temperaturą.  
  • Amatorzy aktywnego wypoczynku mogą do apteczki profilaktycznie dołożyć leki przeciwzapalne w postaci kremu, maści lub żelu, które pomogą na bóle mięśni i stawów, nadwyrężenia i drobne kontuzje.  
  • Pamiętajmy, że narażeni na poparzenia słoneczne są nie tylko miłośnicy beztroskiego plażowania, lecz wszystkie osoby wystawione na długotrwałe działanie intensywnych promieni słonecznych. Na urlop warto więc spakować ochronny krem z filtrem dopasowany do karnacji skóry, a także planowanego czasu ekspozycji na słońcu. Gdyby doszło jednak do poparzenia słonecznego, dobrze mieć ze sobą preparat, który złagodzi dolegliwości, np. zawierający pantenol
  • Niezależnie od zdiagnozowanej alergii lub choroby lokomocyjnej w apteczce powinny znaleźć się także specyfiki „do zadań specjalnych”, takie jak leki przeciwalergiczne i te stosowane przy chorobie lokomocyjnej.  
  • Niezwykle istotnym elementem apteczki są leki i środki, które przyjmujemy stale. Chorując przewlekle lub będąc w trakcie terapii kluczowe jest zachowanie ciągłości przyjmowania zaleconych środków, które muszą znaleźć się w wakacyjnej apteczce w ilości przekraczającej czas wyjazdu – tak dla pewności.  

Dobrze wyposażona apteczka podróżna to jedna z podstaw beztroskiego wypoczynku. Przed podaniem lub samodzielnym przyjęciem produktów medycznych należy jednak pamiętać o dokładnym przeczytaniu ulotki, zapoznaniu się z przeciwwskazaniami, sprawdzeniu daty przydatności preparatu, a w razie wątpliwości kontakcie z lekarzem lub farmaceutą.


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła:

  1. https://www.hartmann.info/pl-pl/brands/Eksperci-Leczenia-Ran 
  2. http://www.urpl.gov.pl/sites/default/files/Wakacyjna%20apteczka%20i%20bezpiecze%C5%84stwo%20podczas%20wakacyjnego%20wypoczynku_0_0.pdf 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę