Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
8

Aromatyczna kąpiel – sposoby na domowy relaks

Słuchaj artykułu

Kiedy lato dobiega końca, mamy prawo czuć się zmęczeni, potrzebować więcej snu i regeneracji. Jesienią szukamy też sposobów na rozgrzanie organizmu. Dobrze sprawdzą się gotowane posiłki z dodatkiem imbiru, cynamonu czy kurkumy, ale także gorące, relaksujące kąpiele. Jak przygotować aromatyczną, odprężającą kąpiel?

Aromatyczna kąpiel – sposoby na domowy relaks

Olejki eteryczne i ich właściwości  

Olejki eteryczne to produkty wytwarzane przez rośliny, mające charakterystyczne zapachy, które zazwyczaj są bardzo przyjemne. Przyjmuje się, że rośliny produkują olejki po to by np. przywabiać owady, zmniejszać parowanie wody czy chronić się przed pasożytami. 

W ich skład wchodzą związki chemiczne, takie jak: 

  • terpeny lub pochodne fenylopropanu, 
  • substancje siarkowe i azotowe, 
  • pochodne acetylenu, 
  • tropolony, 
  • kumaryny, 
  • kwasy organiczne. 

Olejki eteryczne
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Olejki klasyfikuje się wg ilości składnika głównego zawartego w składzie olejku. Jest to np. mentol w olejku miętowym z mięty pieprzowej (łac. Oleum Menthae Piperitae). 

Olejki eteryczne wchodzące w skład kosmetyków do kąpieli mają za zadanie nadać im piękny zapach oraz dodatkowo odprężać. Takie właściwości mają głównie olejki: 

  • lawendowy (łac. Oleum Lavandulae), 
  • cytrynowy (łac. Oleum Citri), 
  • różany (łac. Oleum Rosae), 
  • cynamonowy (łac. Oleum Cinnamomi), 
  • bergamotowy (łac. Oleum Bergamottae). 

Olejek eteryczny może zostać dodany bezpośrednio do wanny pełnej ciepłej wody, jednak jego ilość nie powinna przekraczać w sumie kilku kropli. Pamiętajmy o tym, dodając np. dwa różne olejki. Suma dodanych kropli nie powinna być większa niż około 3-4 krople. Powodem jest możliwość poparzenia skóry i wystąpienia alergii skórnej po zastosowaniu zbyt dużej ilości olejków eterycznych w kąpieli [2,3]. 

Sole i kule do kąpieli – skład i właściwości 

Mieszanki soli i kule do kąpieli to produkty nadające wodzie zapach, kolor i relaksujące właściwości. W skład mieszanek soli i gotowych kul do kąpieli wchodzą oprócz chlorku sodu inne minerały, a czasem dodatkowo: 

  • płatki kwiatów,  
  • części owoców,  
  • olejki eteryczne,  
  • olejki pielęgnacyjne.  

Kule do kąpieli mają w składzie substancje, które w kontakcie z wodą zaczynają musować. W razie potrzeby możesz przeciąć kulę na pół i zastosować podczas kąpieli mniejszą jej ilość. 

Sposoby na aromatyczną kąpiel 

Najłatwiejszym i najszybszym sposobem na przygotowanie aromatycznej kąpieli w zaciszu domowym będzie napełnienie wanny ciepłą wodą, po czym dodanie gotowej kuli kąpielowej, która w swoim składzie będzie miała zarówno olejki zapachowe, jak i pielęgnujące. Dzięki temu skóra po zakończeniu relaksu będzie nawilżona i ukojona. Niektóre z produktów zawierają również płatki kwiatów, które dodatkowo uprzyjemnią kąpiel i zapewnią efekt domowego SPA. 

Do przygotowanie aromatycznej kąpieli można również użyć gotowego płynu do kąpieli i kilku kropli ulubionego olejku eterycznego, np. lawendowego lub cytrynowego.  

Tuż przed kąpielą warto wykonać masaż skóry za pomocą szczotkowania ciała na sucho. W trakcie przebywania w wodzie nałóż na twarz, szyję i dekolt nawilżającą maseczkę, by w trakcie relaksu zadbać też o pielęgnację skóry. 

Tuż po wyjściu z wody osusz skórę delikatnie za pomocą ręcznika i w razie potrzeby nałóż ulubiony balsam do ciała. Wyciszająca herbata (np. melisa) i ulubiona książka wskazane są jako dopełnienie relaksującego wieczoru.  

Kąpiel bezpieczna dla skóry 

Optymalna temperatura wody dla relaksującego pobytu w wodzie to około 38 stopni Celsjusza. Czas kąpieli nie powinien przekraczać 20 minut, ponieważ bariera wodno-lipidowa skóry może zostać zaburzona. Skutkować to będzie wysuszeniem i swędzeniem skóry. Nie należy dodawać więcej niż 3-4 krople olejków eterycznych [1]. 

To tylko kilka najprostszych sposobów na przygotowanie relaksującej kąpieli w domowym zaciszu. Warto próbować i szukać najlepszej dla siebie mieszanki produktów, dzięki którym ciało i umysł będą miały szansę na wyczekiwany reset i odprężenie.

Data aktualizacji: 12.09.2022 r.

Przeczytaj również:
Na co pomagają kąpiele borowinowe?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Draelos Z.D., Kosmeceutyki, wyd. 2, Edra Urban & Partner, Wrocław, 2011. 
  2. Kohlmunzer S., Farmakognozja – podręcznik dla studentów farmacji, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa, 2013.  
  3. Matławska I., Farmakognozja, UM Poznań, wyd. 1, Poznań, 2005. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę