Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
10

Cykoria podróżnik – właściwości i zastosowanie

Słuchaj artykułu

Cykoria podróżnik (Cichorium intybus L.), znana również jako cykoria wędrowniczka lub błękitny podróżnik, to roślina znana w ziołolecznictwie już w średniowieczu. Jej korzeń był wówczas stosowany w leczeniu żółtaczki i malarii. Również współcześnie cykoria cieszy się zainteresowaniem u osób szukających naturalnych rozwiązań w leczeniu wielu dolegliwości.

Cykoria podróżnik – właściwości i zastosowanie

Cykoria podróżnik – morfologia 

Cykorię podróżnik można spotkać na piaszczystych lub kamienistych glebach Azji i Europy, nieopodal nasypów czy na polach uprawnych. Osiąga ona maksymalnie 120 cm wysokości. Jej zielonkawoszara łodyga jest mocno rozgałęziona. Cykoria podróżnik posiada lancetowate liście, a sama łodyga zakończona jest niebiesko-bladymi kwiatami, które czasem wyrastają również z kątów bocznych łodygi. Osiągają do 4 cm średnicy.  

Ciekawostką jest fakt, że na noc kwiaty zamykają się i otwierają się w ciągu dnia.


Produkty zawierające cykorię
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Cykoria podróżnik kwitnie od lipca do września. Ciężko ją zerwać, ponieważ zawiera dużą ilość mocnych włókien. Roślina ta jest wiatrosiewna – do rozsiewu nie potrzebuje ingerencji człowieka, dlatego jest spotykana w tak wielu miejscach. 

Surowcami pozyskiwanymi z rośliny są przede wszystkim korzenie. Są one zazwyczaj w bardzo niewielkim stopniu rozgałęzione i przybierają kształt palowy, są zgrubiałe i mięsiste. Zbiorów dokonuje się późną jesienią lub wczesną wiosną. Również ziele cykorii stanowi surowiec farmaceutyczny. Oba surowce powinny zostać poddane obróbce termicznej – należy je wysuszyć w 40°C zaraz po zbiorach. 

Cykoria podróżnik – skład

Z kwitnącego ziela rośliny przede wszystkim pozyskuje się:  

  • kumaryny,  
  • antocyjany, 
  • flawonoidy.  

Tymczasem z korzeni wyekstrachowano ponad 100 składników aktywnych, w tym:  

  • gorzkie laktony seskwiterpenowe – laktupirynę i laktucynę,  
  • fitosterole,  
  • intybinę,  
  • śladowe ilości olejku eterycznego,   
  • fenolokwasy – kwas cykoriowy,  
  • cholinę,  
  • Inulinę,  
  • sole mineralne. 

W medycynie głównie stosowane są ekstrakty wodne i alkoholowe na bazie korzenia cykorii. 

Cykoria podróżnik – zastosowanie w medycynie 

Cykoria uprawiana była już przez starożytnych Egipcjan i używana zarówno w celach medycznych, jak i jako substytut kawy, dodatek do warzyw i okazjonalnie jako składnik pasz dla zwierząt. 

Cykoria na przestrzeni wieków znalazła wiele zastosowań w ziołolecznictwie. Przede wszystkim odkryto jej właściwości: 

  • hepatoprotekcyjne, 
  • gastroprotekcyjne, 
  • wspomagające pracę układu sercowo-naczyniowego, 
  • antyoksydacyjne, 
  • hipolipemizujące, 
  • przeciwnowotworowe, 
  • wspomagające narządy rozrodcze, 
  • przeciwcukrzycowe, 
  • przeciwzapalne, 
  • przeciwbólowe, 
  • uspokajające
  • wspomagające układ immunologiczny, 
  • przeciwdrobnoustrojowe, 
  • wspomagające gojenie ran
  • przeciwdrobnoustrojowe,  
  • przeciwrobacze, 
  • przeciwmalaryczne. 

Zawarte w ekstrakcie z cykorii kwasy organiczne zwalczają bakterie poprzez zapobieganie adhezji bakterii do komórek żywiciela oraz poprzez niszczenie biofilmu bakteryjnego. Okazuje się, że ekstrakt z korzenia cykorii działa niszcząco m.in. na bakterie Escherichia Coli. Roślina ta dzięki zawartości tanin i laktonów seskwiterpenowych może być również stosowana w odrobaczaniu zwierząt

Dodatkowo w Afganistanie napar wodny ze świeżych korzeni cykorii był stosowany jako preparat zwalczający gorączkę malaryczną. Roślina zawdzięcza te właściwości zawartości gorzkich laktonów seskwiterpenowych – laktupiryny i laktucyny. 

Cykoria – działanie przeciwcukrzycowe

W latach 70 XX wieku odkryto, że korzeń cykorii podróżnik zawiera aż do 40% inuliny.  

Związek ten nie wpływa na poziom cukru we krwi, dlatego może być stosowany u pacjentów chorujących na cukrzycę. Dodatkowo ekstrakt z cykorii ma właściwości hipoglikemiczne i hipolipemizujące. Cykoria ma również działanie uczulające komórki na insulinę. W tym przypadku najważniejszym związkiem aktywnym zawartym w cykorii jest kwas cykoriowy, który potencjalnie może stanowić nowy lek przeciwcukrzycowy – wykazuje zarówno działanie uczulające na insulinę, jak i pobudzające wydzielanie insuliny. 

Właściwości gastro- i hepatoprotekcyjne 

Już w starożytności cykoria była wykorzystywana w leczeniu żółtaczki. Okazuje się bowiem, że stosowanie ekstraktów z tej rośliny znacząco redukuje poziom enzymów wątrobowych (ALAT, ASPAT) w surowicy.  

Dodatkowo zawarta w cykorii eskuletyna należąca do grupy związków fenolowych została pozytywie przebadana jako środek działający ochronnie przed uszkodzeniem wątroby wywołanym stosowaniem paracetamolu. 

Tradycyjnie ekstrakt z cykorii był stosowany w celu łagodzenia dolegliwości trawiennych, takich jak uczucie pełności, utrata apetytu, wzdęcia i spowolnione trawienie. 

Działanie antyoksydacyjne i przeciwnowotworowe

Cykoria podróżnik wykazuje działanie antyoksydacyjne – redukuje ilość wolnych rodników w organizmie. Za właściwości te odpowiadają przede wszystkim związki fenolowe zawarte w cykorii. 

Dodatkowo ekstrakt z surowego korzenia cykorii wykazuje właściwości antyproliferacyjne komórek nowotworowych, zmniejszając w ten sposób wzrost guza. 

Toksyczność cykorii podróżnik

Choć cykoria wędrowniczka jest stosowana przez ludzi od wieków, to jednak należy mieć na uwadze, że powstające po zażyciu ekstraktów z korzeni metabolity wtórne mogą mieć właściwości toksyczne dla organizmu. Jest to mało prawdopodobne, ponieważ cykoria wykazuje toksyczność dopiero po spożyciu dużych ilości surowca.  

Każda roślina czy substancja stosowana w niewłaściwej dawce może zaszkodzić.  

Cykoria podróżnik – przeciwwskazania 

Cykorii nie powinny stosować osoby uczulone na rośliny z rodziny astrowatych. 

Cykoria podróżnik – zastosowanie w gastronomii 

Cykoria podróżnik, poza zastosowaniem w lecznictwie, może być stosowana jako substytut kawy, a wysoka zawartość inuliny w korzeniu sprawia, że jest świetnym zamiennikiem cukru ze względu na jej niski poziom kaloryczności.  

Przeczytaj również:
Gotu kola – właściwości, zastosowanie, skutki uboczne


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. prof dr Al-Snafi A.E., Medical importance of Cichorium intybus – A review, IOSR Journal Of Pharmacy (e)-ISSN: 2250-3013, (p)-ISSN: 2319-4219 Volume 6, Issue 3 (March 2016), PP, 41-56. 
  2. Ahmed B., Al-Howiriny T.A., Siddiqui A.B., Antihepatotoxic activity of seeds of Cichorium intybus, Journal of Ethnopharmacology 87 (2003), 237-240 
  3. Petrovic J., Stanojkovic A., Comic L.J., Curcic S., Antibacterial activity of Cichorium intybus, Fitoterapia 75 (2004) 737-739. 
  4. Street R.A., Sidana J., Prinsloo G., Cichorium intybus: Traditional Uses, Phytochemistry, Pharmacology and Toxicology, Hindawi Publishing Corporation Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine Volume 2013, Article ID 579319, 13 pages. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę