Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 22.04-05.05
X - Sale do -50%
X - Aurovitas UniGel Procto
X - Matura na maxa
X - Światowy Dzień Higieny Rąk
X - Strefa opalania
16

Cystoskopia – przygotowanie, przebieg, przeciwwskazania

Słuchaj artykułu

Infekcje układu moczowo-płciowego są coraz częściej spotykane wśród pacjentów. W celu dokładnego ich rozpoznania wykonuje się specjalne badanie inwazyjne nazywane cystoskopią. Na czym polega cystoskopia i czy jest bezpieczna dla naszego zdrowia?

Cystoskopia – przygotowanie, przebieg, przeciwwskazania

Cystoskopia – co to jest i na czym polega? 

Cystoskopia to zabieg diagnostyczno-leczniczy wykonywany u pacjentów z podejrzeniem chorób układu moczowego. Dzięki tej metodzie diagnostycznej specjalista może ocenić kondycję naszej cewki moczowej i pęcherza moczowego, a także usunąć rozmaite guzy czy rozkruszyć kamienie moczowe, a dodatkowo u mężczyzn może ocenić stan gruczołu krokowego. Badanie to przeprowadzane jest przez urologa. Polega ono na wprowadzeniu cystoskopu do pęcherza moczowego przez cewkę moczową. Jest to zabieg inwazyjny, który u kobiet przeprowadza się najczęściej pod znieczuleniem miejscowym, natomiast u mężczyzn głownie pod znieczuleniem ogólnym.  

Narzędziem do przeprowadzenia tego badania jest cystoskop (rodzaj wziernika), który swoim kształtem przypomina metalową rurkę wielkości ołówka. Występuje on w dwóch formach giętkiej i sztywnej. Cystoskopy giętkie wykorzystywane są jako narzędzie diagnostyczne w ocenie cewki moczowej i pęcherza moczowego, natomiast ich sztywna postać używana jest do diagnozowania, a następnie usuwania guzów i kamieni. Wszystkie cystoskopy są zaopatrzone w specjalny układ optyczny, przy pomocy którego urolog dokonuje oceny śluzówki pęcherza moczowego. Ponadto zazwyczaj są dodatkowo oprzyrządowane, co pozwala lekarzowi w trakcie jednego zabiegu pobrać materiał do dalszych badań histopatologicznych, a nawet przepłukać lub odessać zawartość pęcherza moczowego. Narzędzia używane w cystoskopii są sterylne. Pozwala to chronić drogi moczowe pacjentów przed potencjalnym zakażeniem bakteryjnym. Cały zabieg cystoskopii jest przeprowadzany w trybie chirurgii jednego dnia, co oznacza, że bezpośrednio po jego przeprowadzeniu pacjent może wrócić do domu [2, 3]. 


Żurawina
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Cystoskopia – przygotowanie do badania 

Na około 3 dni przed badaniem należy ograniczyć spożywanie ciężkostrawnych pokarmów, ponadto przed przystąpieniem do zabiegu należy dokładnie umyć okolice krocza i ujścia cewki moczowej. Dodatkowo należy pamiętać, aby przed samym zabiegiem oddać mocz. Pacjenci, u których lekarz zastosuje znieczulenie ogólne, powinni stawić się w gabinecie urologicznym na czczo na co najmniej 6 godzin przed przeprowadzeniem badania, natomiast u osób znieczulanych miejscowo ta zasada nie jest wymagana. Urolog odpowiednio wcześniej informuje o wszystkich zaleceniach i sposobie znieczulenia. Dodatkowo u osób zmagających się z infekcją dróg moczowych lekarz na 2-3 dni przed badaniem może zlecić podanie leków przeciwbakteryjnych [2]. 

Cystoskopia – przebieg 

Samo badanie przeprowadzane jest w gabinecie urologicznym, po wcześniejszym przygotowaniu do zabiegu. Cystoskopia trwa od kilku do kilkunastu minut. Pacjent umieszczany jest na specjalnym fotelu. Lekarz tuż przed samym zabiegiem nakłada w cewce moczowej specjalny żel o działaniu znieczulającym i poślizgowym. Kolejnymi krokami są zdezynfekowanie ujścia cewki moczowej i wprowadzenie do niej cystoskopu. Aby uzyskać jak najlepszy obraz na ekranie monitora, urolodzy często wypełniają pęcherz moczowy roztworem soli fizjologicznej. Jeśli specjalista zauważy zmiany chorobowe, pobiera ich wycinki do dalszych badań histopatologicznych, które pozwolą na precyzyjne postawienie diagnozy [2]. 

Czy cystoskopia jest bolesna? 

Zabieg cystoskopii jest bezbolesny, ponieważ wykonuje się go pod znieczuleniem (miejscowym lub ogólnym). Ponadto pobranie materiału do badań histopatologicznych jest bezpieczne i bezbolesne [1]. 

Cystoskopia – wskazania 

Wskazania do przeprowadzenia cystoskopii związane są z podejrzeniem występowania u pacjenta: 

  • wad rozwojowych cewki moczowej i pęcherza moczowego; 
  • kamicy moczowej; 
  • krwiomoczu; 
  • silnego i długo występującego podrażnienia układu moczowego; 
  • zalegania moczu w pęcherzu moczowym; 
  • nietrzymania moczu
  • guzów pęcherza moczowego; 
  • niedrożności cewki moczowej i ujścia pęcherzykowatego moczowodów; 
  • podejrzenia występowania nowotworów układu moczowego [1]. 

Czy cystoskopia jest bezpieczna? 

Cystoskopia, pomimo obaw wielu osób, jest bezpiecznym badaniem. Pacjenci po zabiegu najczęściej skarżą się na dyskomfort podczas oddawania moczu, pieczenie cewki moczowej, uczucie parcia na mocz oraz krew pojawiającą się w moczu, która jest wynikiem uszkodzenia naczyń krwionośnych. Objawy te szybko powinny same ustąpić. Czasem mogą towarzyszyć im dodatkowo nieprzyjemny ból brzucha i gorączka. Jeśli ból brzucha i gorączka się nasilą, należy niezwłocznie udać się na wizytę do lekarza. Rzadko w wyniku zabiegu może dojść do infekcji dróg moczowych wówczas lekarz ordynuje natychmiastową antybiotykoterapię. Ponadto należy pamiętać, że po przeprowadzeniu zabiegu w znieczuleniu ogólnym należy całkowicie ograniczyć czynności psychomotoryczne i nie wolno obsługiwać urządzeń mechanicznych [1, 2]. 

Cystoskopia – przeciwwskazania 

Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia cystoskopii są: 

  • ostre zapalenie pęcherza moczowego lub gruczołu krokowego (ze względu na ryzyko narażenia pacjenta na rozwój sepsy); 
  • uszkodzenie pęcherza moczowego na skutek urazu; 
  • znaczne powiększenie gruczołu krokowego; 
  • mały pęcherz moczowy lub nadmierne zwężenie cewki moczowej; 
  • niedawno przebyty zawał mięśnia sercowego. 

Ponadto pacjenci ze sztucznymi zastawkami serca i zaburzeniami krzepliwości krwi obowiązkowo muszą być skonsultowani z lekarzem [2, 3]. 

Cystoskopia – cena 

Obecnie cystoskopia jest zabiegiem refundowanym przez NFZ, ale czas oczekiwania w poradni urologicznej może sięgać nawet kilku tygodni. Na bezpłatną cystoskopię wymagane jest wcześniejsze skierowanie. Dlatego sporo pacjentów decyduje się na przeprowadzenie tego badania prywatnie. Koszty przeprowadzenia cystoskopii w specjalistycznej poradni urologicznej w zależności od miasta i zastosowanych środków znieczulających mogą wynieść od 200 złotych do nawet 2 tysięcy. 

Podsumowując, cystoskopia jest ważnym badaniem pozwalającym ocenić stan układu moczowo-płciowego. Nie należy jej odwlekać, zwłaszcza w wypadku zaobserwowania niepokojących objawów, które nieleczone mogą być poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia. 

Przeczytaj również:
Cewnikowanie pęcherza moczowego – jak przebiega?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK493180/. 
  2. https://www.medicalnewstoday.com/articles/cystoscopy. 
  3. https://my.clevelandclinic.org/health/diagnistics/16553-cystoscopy. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

  1. 19 września 2023, 14:31
    Janusz

    Właśnie mam skierowanie na cystoskopię w szpitalu. Artykuł bardzo mi pomógł w zrozumieniu o co chodzi w tym zabiegu. Dziękuję.

    1. 19 września 2023, 14:32
      Weronika Zielińska
      Poradnik Gemini

      Cieszymy się, że artykuł okazał się pomocny 🙂

    2. 30 listopada 2023, 14:28
      Mirosław

      Artykuł ok, wiadomo o co chodzi, bo nie wszyscy lekarze starają się, aby chociaż trochę przybliżyć pacjentowi tą procedurę medyczną

  2. 30 września 2023, 21:23
    Ryszard

    Krótki i treściwy, Jestem przed badaniem uspokojony .Dzękuję!

    1. 2 października 2023, 08:56
      Weronika Zielińska
      Poradnik Gemini

      Dziękujemy za miły komentarz 🙂

  3. 5 października 2023, 14:48
    Karol

    W szpitalu powiedzieli , że bez znieczulenia ogólnego i po badaniu można prowadzić samochód.

    1. 9 października 2023, 07:55
      Weronika Zielińska
      Poradnik Gemini

      Zgadza się. W artykule wspominamy, że samochodu nie można prowadzić, jeśli zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym.

  4. 27 października 2023, 16:38
    Irena

    Przynajmniej wiem o co chodzi, i trochę mniej się boję.

  5. 21 listopada 2023, 18:43
    Liza

    Dziś dostałam skierowanie ale badanie będzie dopiero za 2 m-ce. Troszkę się dziwię bo już czekałam na lekarza od września .o tym co tu przeczytałam lekarz nic nie powiedział. Poradnia zatrudnia lekarza bez urządzeń.

  6. 10 grudnia 2023, 17:31
    Andrzej

    W poniedziałek wybieram się na zabieg. Z artykułu sporo się dowiedziałem o jego przebiegu. Dziękuję.

    1. 11 grudnia 2023, 10:48
      Weronika Zielińska
      Poradnik Gemini

      Cieszymy się, że artykuł okazał się dla Pana pomocny 🙂

  7. 20 marca 2024, 21:03
    Ela

    Na badanie czekam już 7 m-c. Gdybym nie miała informacji z internetu to nic bym nie wiedziała. Dwa podejścia do lekarza aby dowiedzieć się że mam przyjść raz za m-c teraz za tydzień. Za każdym razem inny lekarz. i za każdym razem lekarz nie ma czasu dla pacjentki.

  8. 14 kwietnia 2024, 06:12
    Jacek

    Bardzo dobry, szczególnie informacja o przygotowaniu do cystoskopii. Dziękuje.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę