Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Mikołajki 2023
X - Projekt mama 5
X - Adamed Hialeye
X - Aurovitas Fosydyna
X - Makijaż i demakijaż
X - Porządek w domu
X - Przeziębienie dzieci i dorosłych
X - Aurovitas Tributron
4

Depilacja twarzy – jak pozbyć się włosków z twarzy? Najlepsze sposoby

Słuchaj artykułu

Nadmierne owłosienie twarzy to krępujący problem, z którym boryka się wiele kobiet. Walka o estetyczny i kobiecy wygląd może być frustrująca, ponieważ jej efekty są często krótkotrwałe. Co może być przyczyną nadmiernego owłosienia? Kiedy zgłosić się do lekarza? Jakie są najlepsze metody usuwania włosków z twarzy?

Depilacja twarzy – jak pozbyć się włosków z twarzy? Najlepsze sposoby

Włoski na twarzy mogą pojawiać się w okolicach ust w postaci ciemnego meszku, pojedynczych ciemnych i długich włosów, zarostu na konturze twarzy, a także w okolicach uszu. Jasne, ale gęste włoski w postaci meszku mogą pojawiać się na całej twarzy, także na policzkach. Nadmierne owłosienie twarzy u wielu kobiet może powodować obniżone samopoczucie i poważne kompleksy


Produkty do depilacji twarzy
Poznaj tysiące produktów z kategorii zdrowie i uroda

Nadmierne owłosienie twarzy – przyczyny

Przyczyn nadmiernego owłosienia na twarzy może być wiele. Najczęściej są to predyspozycje genetyczne. Znaczenie ma także pochodzenie etniczne. Nadmierne owłosienie bardzo często ma przyczyny hormonalne. Problem z włoskami na twarzy zazwyczaj pojawia się w okresie dojrzewania, kiedy dochodzi do gwałtownych zmian hormonalnych. Niekiedy następuje dopiero w wieku dojrzałym, szczególnie w okresie menopauzy. Nadmierne owłosienie może także wystąpić w wyniku farmakologicznego leczenia niektórych chorób.  

Należy pamiętać, że nadmierne owłosienie może być również objawem hirsutyzmu, czyli owłosienia typu męskiego występującego u kobiet. Przyczyną hirsutyzmu jest zbyt wysoki poziom męskich hormonów płciowych – androgenów (hiperandrogenizm). Hiperandrogenizm może mieć podłoże genetyczne lub wystąpić w przypadku przewlekłego przyjmowania leków o działaniu androgennym. Zaburzenie to dotyczy nawet 10% kobiet. Część przypadków jest diagnozowana w okresie dojrzewania, ale znaczna część kobiet dowiaduje się o tej przypadłości dopiero w okresie menopauzy. Do objawów zalicza się nadmierne owłosienie całego ciała, głównie twarzy, klatki piersiowej, brzucha i pleców. Ponadto występują także obniżony głos, trądzik czy łysienie typu męskiego.  

Nadmierne owłosienie nie zawsze oznacza hirsutyzm. Jeśli jednak występują inne objawy, warto skontaktować się z lekarzem, który postawi diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie. 

Depilacja twarzy – w domu czy w salonie?

Wiele kobiet zastanawia się, jak skutecznie i trwale pozbyć się włosków z twarzy. Jest wiele metod, aby to zrobić. Warto sprawdzić kilka na własnej skórze i przekonać się, czy lepiej sprawdza się depilacja twarzy w domu, czy salonie kosmetycznym.  

Domowe metody są z pewnością łatwiejsze i tańsze, ale efekty utrzymują się znacznie krócej, a wstydliwy problem niestety powraca. Do najbardziej znanych metod domowej depilacji zalicza się golenie, usuwanie włosów pęsetą, depilowanie kremami i plastrami z woskiem. 

Depilacja w profesjonalnym salonie kosmetycznym będzie z pewnością bezpieczna i bardziej skuteczna. W gabinecie wykonuje się również znacznie bardziej inwazyjne metody, takie jak laser czy elektrokoagulacja. W salonie warto wykonać również depilację profesjonalnym woskiem lub pastą cukrową. 

Jak depilować twarz? Najlepsze sposoby na depilację twarzy 

Maszynka do golenia  

Nie zaleca się depilacji twarzy maszynką do golenia. Tradycyjne golenie delikatnej skóry twarzy może prowadzić do mechanicznego uszkodzenia naskórka i prowadzić do infekcji. Jest to metoda, której efekty są bardzo krótkotrwałe. Odrastające włoski wydają się grubsze i stają się bardziej widoczne, co daje efekt odwrotny do zamierzonego.  

Usuwanie włosów pęsetą

Usuwanie włosów pęsetą jest metodą, która dobrze sprawdzi się w przypadku pojedynczych, ciemnych włosków. Jest to bezpieczna metoda depilacji, której efekty utrzymują się długo. Nie sprawdzi się z pewnością w przypadku gęstego owłosienia. 

Kremy do depilacji

Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków dedykowanych depilacji twarzy. Jest to prosta i skuteczna metoda depilacji, której efekty utrzymują się do tygodnia. Istnieje jednak ryzyko poparzenia, jeśli krem nie będzie stosowany zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania. Kremy do depilacji nie sprawdzą się u osób z bardzo delikatną skórą twarzy, skłonną do podrażnień.  

Depilacja woskiem

Depilacja twarzy woskiem jest najlepszym domowym sposobem na usuwanie nadmiernego owłosienia. Metoda jest niezwykle skuteczna, a jej efekty utrzymują się nawet do kilku tygodni.  

W domowych warunkach najłatwiej skorzystać z gotowych plastrów z woskiem, które przed przyklejeniem rozgrzewa się w dłoniach. Plaster nakleja się zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa, a zrywa pod włos. 

Depilację woskiem można wykonać również w gabinecie kosmetycznym. Używa się wówczas gorącego wosku i odpowiednich plastrów. Zabieg wykonany w gabinecie kosmetycznym przez odpowiednio przeszkoloną osobę może być jeszcze bardziej skuteczny. Z pewnością będzie też wykonany bezpiecznie.  

Depilacji woskiem należy unikać w przypadku cery wrażliwej, skłonnej do podrażnień i naczynkowej

Depilacja pastą cukrową

Do depilacji twarzy można również wykorzystać pastę cukrową. Jest to zabieg mniej bolesny niż depilacja woskiem. Będzie odpowiedni również dla osób z cerą wrażliwą, a nawet naczynkową. Depilacja pastą cukrową jest zabiegiem oferowanym przez wiele gabinetów kosmetycznych.  

Depilacja laserowa

Depilacja laserowa jest jedną z najskuteczniejszych metod depilacji twarzy. Laser uszkadza cebulki włosa, dlatego uzyskane efekty są długotrwałe. Skuteczność zabiegu zależy od ilości melaniny we włoskach, dlatego najlepsze efekty uzyskuje się u osób z ciemnymi włosami. Zabieg depilacji laserowej jest najdroższą metodą. Należy go wykonywać w seriach dla osiągnięcia najlepszych efektów. 

Elektrokoagulacja

Elektrokoagulacja jest metodą depilacji wykorzystującą prądy o wysokiej częstotliwości, które niszczą mieszki włosowe. Elektrokoagulacja może być dobrym wyborem dla osób z jasnymi włosami, u których laser może nie przynieść zadowalających efektów. Tutaj również potrzebnych jest kilka zabiegów w serii. 

O czym trzeba pamiętać przy usuwaniu włosków z twarzy?

Skóra twarzy jest szczególnie delikatna i skłonna do podrażnień, dlatego należy działać delikatnie.  

Niezależnie od typu cery należy zrezygnować z golenia twarzy maszynką.

Posiadaczki skóry wrażliwej i naczynkowej powinny zrezygnować z metod takich jak woskowanie i kremy do depilacji, które mogą powodować znaczne podrażnienia. 

W razie wątpliwości warto udać się do gabinetu kosmetycznego, gdzie kosmetyczka lub kosmetolog dopasuje odpowiednią metodę depilacji. 

Po zabiegu depilacji warto zadbać o odpowiednią pielęgnację podrażnionej skóry. 

Depilacja twarzy w domu – jak się przygotować? O czym pamiętać?

Najbardziej polecaną metodą usuwania nadmiernego owłosienia z twarzy w domu jest depilacja woskiem. Najważniejszym elementem przygotowania do depilacji twarzy tą metodą jest odpowiednie zapuszczenie włosków. Muszą mieć one co najmniej 3-4 mm, aby możliwe było ich skuteczne wyrwanie. 

Skóra przed zabiegiem musi być odpowiednio oczyszczona i osuszona.  

Zabiegu nie powinno się wykonywać na podrażnionej skórze, w przypadku ran i aktywnych wyprysków.

Warto poznać prawidłową technikę woskowania, co umożliwi skuteczne przeprowadzenie zabiegu i osiągnięcie długotrwałych rezultatów. 

Po zabiegu skóra powinna odpocząć. Bezpośrednio po depilacji nie należy nakładać na nią żadnych kosmetyków. Następnie warto zadbać o odpowiednią regenerację wydepilowanych obszarów. 

Przeczytaj również:
Depilacja woskiem – wady i zalety

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę