Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
5

Detoksykacja wątroby. Jak wspierać oczyszczanie tego narządu?

Słuchaj artykułu

Co jakiś czas w mediach możemy natrafić na informacje mówiące o dobroczynnych skutkach oczyszczania wątroby. Często takie treści udostępniane są w obszarach związanych z medycyną alternatywną. Co kryje się za tym pojęciem, jak je rozumieć? Czy rzeczywiście takie działania pozwolą utrzymać wątrobę w optymalnej kondycji?

Detoksykacja wątroby. Jak wspierać oczyszczanie tego narządu?

Oczyszczanie wątroby – czym jest i jak działa? 

Oczyszczanie wątroby (detoksykacja) z założenia ma na celu pozbycie się toksyn z organizmu. Brak podejmowania takich działań z zewnątrz, np. w formie detoksu sokowego czy postu, ma podobno utrudniać utrzymanie tego organu w optymalnej kondycji i równowadze (homeostazie). Ta idea jest jednak fałszywa i nie znalazła żadnego potwierdzenia w dowodach naukowych. A dlaczego nie trzeba jej oczyszczać „z zewnątrz”? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto najpierw zrozumieć, jak wygląda praca wątroby. 

Wątroba – nieoceniony pomocnik  

Wątroba pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu. Jest wyposażona w naturalne możliwości regeneracyjne. Odpowiada m.in. za: 

  • procesy metaboliczne tłuszczów, węglowodanów (cukrów) i białek; 
  • wytwarzanie i gromadzenie glukozy; 
  • przekształcanie białek i węglowodanów w tłuszcze; 
  • syntezę fosfolipidów, lipoprotein i cholesterolu
  • wytwarzanie aminokwasów oraz większości białek wchodzących w skład osocza; 
  • magazynowanie zapasów żelaza oraz witamin A, D i B12

Nie do przecenienia są również jej funkcje immunologiczne (odpornościowe) oraz detoksykacyjne. Wątroba działa jak filtr neutralizujący wiele niekorzystnych substancji wchłanianych m.in. z przewodu pokarmowego, np. alkohol czy amoniak. Nie oznacza to jednak, że możemy bezkarnie źle ją traktować. Nietrudno sobie wyobrazić, jak działa filtr, który jest zanieczyszczony.

Jak wspomóc wątrobę w procesie jej detoksykacji? 

Zdrowa wątroba cały czas prowadzi proces oczyszczania organizmu. Jednak potrzebna jest jej nasza pomoc. Aby wspomóc proces detoksykacji, wystarczy stworzyć wątrobie optymalne do tego warunki. Najważniejsze w tej sytuacji jest proaktywne podejście do zdrowia. Wspierajmy swoje ciała, by jak najdłużej pozostać zdrowym i aktywnym. Nie są konieczne żadne drastyczne kroki, ale warto dokonać pewnych zmian w stylu życia, które pomogą wątrobie zdrowo funkcjonować i oczyszczać organizm. Dzięki temu będziemy wspomagać prawidłowe funkcjonowanie tego narządu, w tym proces detoksykacji oraz metabolizm tłuszczów, by w pełni wykorzystywał swój potencjał. 

Małe zmiany – wielkie wsparcie wątroby 

Skoro wiadomo, że nasz styl życia ma ogromny wpływ na wątrobę, warto wspierać ją na kilka sposobów.  

Pierwszy z nich to dieta. Najbardziej optymalna to ta zrównoważona, np. dieta śródziemnomorska, obfitująca m.in. w warzywa, owoce i pełnoziarniste produkty zbożowe. Preferowanym źródłem białka są rośliny strączkowe, ryby i owoce morza, chude mięso drobiowe, jajka, a także fermentowane produkty mleczne (jogurt, kefir). Dobre źródło tłuszczu to oliwa z oliwek. Oprócz nienasyconych kwasów tłuszczowych, zawiera ona witaminy A i E o działaniu antyoksydacyjnym. 

Unikajmy fruktozy i glukozy pochodzących ze słodkich napojów lub produktów o wysokim stopniu przetworzenia. Warto zmniejszyć również ilość nasyconych kwasów tłuszczowych, znajdujących się między innymi w tłustym i przetworzonym mięsie, maśle, smalcu, oleju palmowym i kokosowym oraz w słonych przekąskach czy daniach typu fast-food. Powinniśmy również ograniczyć jedną z najbardziej szkodliwych dla wątroby toksyn, jaką jest alkohol. 

Kolejny sposób to utrzymanie optymalnej masy ciała. W tym celu nie są zalecane tzw. „diety oczyszczające” (detoksy). Nadal istnieje mało dowodów, że stosowanie takich środków rzeczywiście działa. Za to wiele badań pokazuje, jakie zagrożenia dla zdrowia niosą ze sobą te rozwiązania. Stwarzają ryzyko niedoborów składników odżywczych, takich jak sole mineralne i witaminy, co może doprowadzić do zaburzeń wodno-elektrolitowych. 

Istotna jest również regularna aktywność fizyczna, dostosowana do indywidualnych możliwości i stanu zdrowia. Powinna ona stanowić nieodłączny element towarzyszący zmianom nawyków żywieniowych. Korzystnie wpływa niemal na wszystkie przemiany metaboliczne zachodzące w wątrobie. Ważna jest zarówno planowana aktywność (trening), jak i ta spontaniczna (np. spacer z psem, sprzątanie, wchodzenie po schodach).

Przeczytaj również:
Marskość wątroby. Przyczyny, objawy, leczenie


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Sawicki W., Histologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, s. 430-431, 434-438. 
  • Damjanov I., Choroby wątroby i dróg żółciowych, Patofizjologia, 2010, s. 273-278. 
  • Juszczyk J., Wątroba – budowa i funkcje, Gastrologia, Medycyna Praktyczna, data dostępu: 4.01.2023. 
  • Trovato F.M., Castrogiovanni P., Malatino L., Musumeci G., Nonalcoholic fatty liver disease (NAFLD) prevention: role of Mediterranean diet and physical activity, HepatoBiliary Surg Nutr, 2019, s. 167-169. 
  • Alkoholowe choroby wątroby, Medycyna Praktyczna, data dostępu: 04.01.2023. 
  • Kłosiewicz-Latoszek L., Diety odchudzające – rodzaje i bezpieczeństwo, Medycyna Praktyczna, data dostępu: 04.01.2023.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę