Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
3

Epilacja laserowa – czym różni się od depilacji?

Słuchaj artykułu

Celem obu zabiegów jest uzyskanie gładkiej skóry. Depilacja daje ten efekt na krótszy czas, natomiast epilacja laserowa to długotrwałe zniszczenie cebulek włosa. Tak wykonana trwała redukcja owłosienia stała się jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów na świecie.

Epilacja laserowa – czym różni się od depilacji?

Epilacja laserowa – co to jest?

Epilacja laserowa to procedura powodująca trwałą redukcję owłosienia, czyli taką, kiedy włos nie odrasta po upłynięciu pełnego cyklu wzrostu włosa oraz dodatkowo do sześciu miesięcy po wykonanym zabiegu [1, 3]. Zabieg epilacji laserowej można przeprowadzić w przypadku hirsutyzmu i hipertrychozy, ale także zmiany płci czy po przeszczepach skóry. Zabieg usuwania owłosienia za pomocą lasera można łączyć z terapią farmakologiczną w przebiegu zaburzeń hormonalnych (głównie nadprodukcji testosteronu), wówczas osiąga się bardzo dobre i trwałe efekty [1].


Pielęgnacja skóry po depilacji
Zakupy z doradcą Gemini

Zabiegi epilacji wykonywane są przy użyciu laserów: 

  • diodowego (800 nm) – specjalny system chłodzący skórę, skutki uboczne są minimalne; 
  • aleksandrytowego (755 nm) – emituje czerwone światło, jest bardzo szybki, nie podrażnia skóry; 
  • rubinowego (694 nm) – emituje czerwone światło, jest bezpieczny, mocno nagrzewa skórę, dlatego podczas zabiegu można poczuć dyskomfort; penetruje włosy do głębokości 5 milimetrów; usuwa ok. 25% odrostów; 
  • Nd-YAG (1064 nm) – wnika głęboko w skórę, ale nie powoduje podrażnień, oparzeń ani martwicy w miejscu działania [2]. 

Włosy we wszystkich okolicach ciała rosną cyklicznie w określonych fazach. Wyróżniamy fazę wzrostu – anagenu i spoczynku – telogenu. Długość tych faz różni się w zależności od części ciała. Trwały efekt epilacji laserowej występuje w przypadku włosów w fazie anagenu, dlatego zabiegi należy powtarzać 3-5 razy w odstępach 3-4 tygodni. Włosy anagenowe można odróżnić od włosów telogenowych, goląc obszar ciała kilka dni przed planowanym zabiegiem. Włosy, które zaczną odrastać są włosami anagenowymi [2-3]. 

Na skuteczność epilacji wpływa kilka czynników: 

  1. zabarwienie skóry i włosów – im ciemniejsze włosy, a jaśniejsza skóra, tym większa skuteczność; 
  2. grubość włosów – im grubsze, tym większa skuteczność; 
  3. głębokość umiejscowienia włosów – skuteczność maleje, jeśli włos jest osadzony głębiej; 
  4. rodzaj i jakość urządzenia do depilacji; 
  5. rzetelność i odpowiednio wykonany zabieg [1]. 

Działanie lasera opiera się na zjawisku selektywnej fototermolizy. Promieniowanie laserowe absorbowane jest przez melaninę i wówczas energia świetlna zamieniana jest w energię cieplną. Zniszczenie melaniny znajdującej się w opuszce włosa powoduje termiczne uszkodzenie macierzy włosa razem z brodawką. Włosy jasne zawierają mniej melaniny, dlatego laseroterapia jest w tym przypadku mało skuteczna.  

Niezależnie od koloru włosów i skóry oraz od zastosowanego lasera, zabieg epilacji laserowej po wykonanej serii należy powtórzyć z chwilą pojawienia się odrostów [2-3]. 

Zabiegi epilacji z zastosowaniem lasera są uważane za bezbolesne, jedynie osoby bardzo wrażliwe na ból mogą odczuwać lekki dyskomfort w postaci mrowienia czy pieczenia. Aby zminimalizować odczuwane skutki stosuje się różne metody chłodzenia skóry podczas zabiegu [3]. 

Epilacja – rodzaje  

Metodą epilacji jest elektroepilacja. W metodzie tej wykorzystuje się prąd o różnej częstotliwości i natężeniu. Wyróżnia się epilację igłową, która polega na wprowadzeniu igły do trzonu włosa i epilacje pęsetową – chwyta się włos pęsetą, przez którą przepływa prąd, co powoduje koagulację i usunięcie włosa. Epilację igłową dzieli się na trzy rodzaje: elektrolizę, termolizę i metodę mieszaną, zwaną blend.

Mikroliza to kolejna metoda wykorzystująca prąd elektryczny powodujący uszkodzenie mieszka włosowego za pomocą wniknięcia w niego specjalnego żelu [1, 3]. 

Inną metodą epilacji jest fotoepilacja. Jest to metoda tania, popularna, jednak mniej skuteczna niż epilacja laserowa. Wykorzystuje światło pulsacyjne o długości fal 550-1200 nm wytwarzane przez lampę błyskową. Nie usuwa cebulki włosa, jedynie opóźnia jego wzrost [3]. 

Epilacja laserowa czy depilacja – co wybrać? 

Epilacja laserowa i depilacja powodują likwidację niechcianego owłosienia na skórze, jednak depilacja nie daje tak długotrwałego efektu jak epilacja. Atutem depilacji jest natomiast jej koszt – znacznie niższy niż epilacji. Na wybór metody usuwania włosów ma również wpływ czynnik zdrowotny. Istnieje bowiem kilka przeciwwskazań, które należy uwzględnić przy dokonywaniu wyboru.  

Epilacja laserowa – przeciwwskazania 

  • Choroby nowotworowe, 
  • Padaczka, 
  • Cukrzyca, 
  • Choroby skóry
  • Ciąża,  
  • Świeża opalenizna, 
  • Świeżo przeprowadzony peeling, 
  • Stosowanie leków światłouczulających (w tym antybiotyków), 
  • Założony rozrusznik serca – przeciwwskazanie do elektroepilacji [3]. 

Działania niepożądane po zabiegu epilacji laserowej są zazwyczaj krótkotrwałe i szybko mijają. Jednak mogą wystąpić: rumień, obrzęk, bolesność, odbarwienia w miejscu działania urządzenia. Mogą pojawić się przebarwienia pozapalne, blizny, zakażenie bakteryjne, jak również zabieg może uaktywnić wirusa opryszczki i brodawczaka ludzkiego [1-3]. 

Epilacja laserowa – jak się przygotować?

Aby zminimalizować ewentualne skutki uboczne należy odpowiednio przygotować się do zabiegu. Wystarczy kilka dni wcześniej zadbać o prawidłowe nawilżenie skóry, a bezpośrednio przed zabiegiem dokładnie ją umyć. Kilka dni przed epilacją należy ogolić włosy, co zapobiegnie poparzeniu naskórka. Odrośniętych w ciągu kilku dni włosów nie należy woskować, aby ułatwić działanie lasera na barwnik znajdujący się we włosie. Po zabiegu nie opalać skóry poddanej wcześniej epilacji [3].

Przeczytaj również:
Depilacja brazylijska – na czym polega?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Kołodziejczak A., Kosmetologia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2019, s. 228-234. 
  2. Przylipiak A., Medycyna Estetyczna, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2017, s. 200-203. 
  3. Noszczyk M., Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2012, s. 365-369.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę