Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Siła Kobiet
X - Asa
X - Aurovitas FlexiStav Meno
X - Sale do -50%
X - Zadbaj o zdrowie swojej rodziny
X - Zdrowe oczy
X - Baby Sleep
5

Finasteryd. Czy jest skuteczny w łysieniu androgenowym?

Słuchaj artykułu

Postępujący proces łysienia u mężczyzn często bywa wstydliwym problemem. Może dotykać mężczyzn już w młodym wieku i często jest trudny w leczeniu. Jednym z leków, który stosuje się w walce z tym problemem, jest finasteryd. Jak działa? Jaką skuteczność wykazuje?

Finasteryd. Czy jest skuteczny w łysieniu androgenowym?

Na czym polega łysienie androgenowe?  

Łysienie androgenowe jest najczęstszą przyczyną utraty włosów u mężczyzn. Jest to choroba, która polega na miniaturyzacji mieszków włosowych i stopniowej utracie ich zdolności do wytwarzania włosów. Odpowiada za to dihydrotestosteron (DHT), który oddziałuje na mieszki włosowe. 

Choroba może się rozpocząć na każdym etapie życia. Ryzyko jej wystąpienia rośnie wraz z wiekiem. Szacuje się, że łysienie androgenowe może dotyczyć nawet 80% mężczyzn w wieku ok. 70 lat.  

Na rozwój łysienia androgenowego mają wpływ następujące czynniki:  

 • genetyczne,  
 • środowiskowe, np. zanieczyszczenie środowiska, ekspozycja na promieniowanie słoneczne, zanieczyszczenia chemiczne, 
 • styl życia.  

Bezpośrednim czynnikiem powodującym utratę włosów jest DHT. Powstaje on w naszym organizmie z testosteronu na skutek działania enzymu – 5α-reduktazy. 

Finasteryd – działanie 

Finasteryd jest lekiem stosowanym w problemach z łysieniem typu androgenowego. Jest to kompetycyjny inhibitor 5α-reduktazy typu II, czyli enzymu zlokalizowanego w głównej mierze w mieszkach włosowych. 

Finasteryd hamuje przekształcanie testosteronu do DHT, zmniejszając jego ilość nawet o 70% po jednorazowym podaniu doustnym.  

Dodatkowo lek ten zwiększa ilość włosów w fazie wzrostu (anagenu). Finasteryd w efekcie zatrzymuje dalsze osłabianie mieszków włosowych. Prowadzi to do zahamowania utraty włosów, a nawet ich odrastania.  

Lek jest zarejestrowany do stosowania w tym celu w dawce 1 mg dziennie. Jest ogólnie dobrze tolerowany i wykazuje niewiele działań niepożądanych. 


Preparaty stosowane w łysieniu androgenowym
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Skuteczność finasterydu

Skuteczność finasterydu w leczeniu łysienia androgenowego sprawdzały liczne badania kliniczne. Wiele z nich potwierdza jego dużą skuteczność.  

Lek wykazuje efektywność nawet u 80-90% pacjentów już po 3 miesiącach stosowania. 

Inne badanie na grupie 1879 mężczyzn dało równie pozytywne rezultaty. U pacjentów z wypadaniem włosów na wierzchołkach głowy średni wzrost liczby włosów obserwowany po roku stosowania finasterydu utrzymywał się przez kolejne 12 miesięcy leczenia. Zdjęcia okolicy wierzchołków wykazały poprawę wzrostu włosów u 48% osób otrzymujących finasteryd po roku (w porównaniu z 7% w przypadku placebo) i u 66% w ciągu 2 lat (w porównaniu z 7% w przypadku placebo).  

Dzięki określeniu liczby włosów na wierzchołkach okazało się, że ​​po 2 latach 83% osób stosujących finasteryd w porównaniu z 28% otrzymującymi placebo nie utraciło włosów w porównaniu z wartością wyjściową.  

Wzrost włosów był wzmożony u pacjentów, którzy przestawili się z placebo na finasteryd po 12. miesiącach. Stopniowo spadał u pacjentów, którzy zamienili finasteryd na placebo.  

Aby rezultaty się utrzymały, musisz przyjmować finasteryd przewlekle. Po zaprzestaniu jego stosowania w ciągu 9-12 miesięcy następuje utrata efektów.


Preparaty wzmacniające włosy

Finasteryd – działania niepożądane  

Finasteryd, mimo że jest uznawany za bezpieczny lek, może powodować działania niepożądane.  

Do najpoważniejszych zaliczamy:  

 • zmniejszenie libido, 
 • impotencję,
 • zmniejszenie objętości ejakulatu, 
 • zaburzenia ejakulacji, 
 • powiększenie gruczołów sutkowych, 
 • depresję, 
 • raka sutka u mężczyzn. 

Pamiętaj, że w przypadku stosowania zalecanej dawki ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest stosunkowo niewielkie. Wynosi ok. 2%.

Finasteryd – przeciwwskazania i środki ostrożności 

W związku z mechanizmem działania finasteryd może wpłynąć na rozwój wad zewnętrznych narządów płciowych u płódu płci męskiej.  

W związku z tym stosowanie tego leku jest przeciwwskazane u kobiet w ciąży.  

Ze względu na brak danych o przenikaniu finasterydu do mleka matki leku nie powinny przyjmować także kobiety w trakcie karmienia piersią.  

W przypadku planowania potomstwa mężczyzna powinien odpowiednio wcześniej przerwać stosowanie leku (przynajmniej miesiąc przed rozpoczęciem starań o dziecko).  

Do pozostałych przeciwwskazań do zastosowania leku zaliczamy:  

 • zmiany nastroju i depresję, 
 • raka gruczołu krokowego, 
 • raka piersi u mężczyzn, 
 • nadwrażliwość na lek lub substancje pomocnicze. 

Pamiętaj, że stosowanie leku może mieć istotny wpływ na stężenie swoistego antygenu gruczołu krokowego (PSA). Przed oceną wyniku tego badania poinformuj lekarza o stosowaniu finasterydu. 


Szampony na wypadanie włosów

Przeczytaj również:
Łysienie androgenowe. Jak je leczyć?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
 • Lolli F., Pallotti F., Rossi A. i wsp.,. Androgenetic alopecia: a review, Endocrine 2017; 57: 9–17. 
 • Dermatologia po Dyplomie – Łysienie androgenowe – etiopatogeneza, diagnostyka i aktualne metody leczenia, https://podyplomie.pl/dermatologia/35162,lysienie-androgenowe-etiopatogeneza-diagnostyka-i-aktualne-metody-leczenia.
 • Łysienie androgenowe typu męskiego: przyczyny, objawy i leczenie, http://www.mp.pl/social/article/171329.
 • Gupta A.K., Venkataraman M., Talukder M. i wsp.,. Finasteride for hair loss: a review, Journal of Dermatological Treatment 2022; 33: 1938–1946. 
 • Leyden J., Dunlap F., Miller B. i wsp., Finasteride in the treatment of men with frontal male pattern hair loss, Journal of the American Academy of Dermatology 1999; 40: 930–937.
 • McClellan K.J., Markham A., Finasteride, Drugs 1999; 57: 111–126.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę