Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Beauty Week
X - Nowości
X - Męska strefa
X - Produkty z gratisem
X - Niezbędnik majówkowy
68

Przyczyny wypadania włosów i sposoby na ich wzmocnienie

Słuchaj artykułu

Wielu ludzi boryka się z problemem wypadających włosów. Rozwiązania problemu szukamy czasem u lekarza czy farmaceuty, ale najczęściej w pierwszej kolejności przeszukujemy Internet. Tam znajdujemy różne rozwiązania, od tych domowych po farmakologiczne. W desperacji sięgamy po kolejne metody, aby jak najdłużej zachować bujną czuprynę. Jakie są podstawowe przyczyny wypadania włosów oraz jaką suplementację warto wprowadzić?

Przyczyny wypadania włosów i sposoby na ich wzmocnienie

Przyczyny wypadania włosów

Wypadanie włosów jest procesem całkowicie naturalnym. Każdego dnia tracimy około stu włosów i nie powinno nas to niepokoić. Problem pojawia się, gdy liczba ta zaczyna wzrastać. Oczywiście nikt nie musi liczyć włosów, które pozostały na szczotce po czesaniu, ponieważ nadmiernej utraty włosów raczej nie przeoczymy. Podstawowym działaniem mającym na celu zahamowanie wypadania włosów jest ustalenie jego przyczyny. Bez eliminacji czynnika pobudzającego ich utratę, nawet przyjmowanie najdroższych preparatów może nie przynieść efektu. Istnieje kilka podstawowych powodów osłabienia włosów:

  • Niewłaściwa pielęgnacja włosów, czyli czynniki fizyczne i chemiczne – zbyt częste wiązanie włosów w tzw. koński ogon lub kok. Takie uczesanie napina skórę głowy i uszkadza mieszki włosowe, co powoduje wypadanie włosów zwłaszcza przy linii czoła. Co więcej, skóra po takim uszkodzeniu dość długo się regeneruje. – używanie gumek czy spinek, które powodują łamanie i wyrywanie włosów. To samo dzieje się w przypadku rozczesywania na siłę czy tapirowania. – narażanie włosów na działanie wysokiej temperatury, czyli używanie suszarki i prostownicy, które również uszkadzają ich strukturę. – farbowanie włosów – niewłaściwe preparaty do pielęgnacji. Warto dobrać szampon do rodzaju włosów i skóry głowy
  • Niewłaściwa dieta, powodująca niedobory mikro- i makroelementów
  • Nagły i przewlekły stres
  • Zaburzenia hormonalne – nadczynność i niedoczynność tarczycy, spadek poziomu estrogenów po menopauzie, łysienie androgenowe (zbyt wysoki poziom androgenów, który dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet), łysienie poporodowe
  • Choroby skóry głowy, np. grzybica lub łojotokowe zapalenie skóry
  • Choroby psychiczne
  • Zatrucie metalami ciężkimi, np. rtęcią
  • Przyjmowanie niektórych leków – szczególnie podczas chemioterapii (przejściowa utrata włosów), ale także podczas brania niektórych preparatów antykoncepcyjnych czy przeciwzakrzepowych
  • Niektóre choroby zakaźne (np. kiła)
  • Przewlekłe przeziębienie
  • Palenie papierosów

Produkty na włosy
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Tak naprawdę, to tylko kilka z najczęściej spotykanych powodów wypadania włosów. W praktyce jest ich bardzo dużo. Samodzielne ustalenie dokładnej przyczyny jest bardzo trudne, dlatego jeśli zauważymy u siebie ten problem, warto udać się do lekarza, który zleci dodatkowe badania i postawi diagnozę.

Sposoby na wypadanie włosów

Po ustaleniu przyczyny utraty włosów i jej eliminacji odrastanie i odbudowa nie są natychmiastowe. Poszukując sposobu na wzmocnienie włosów często decydujemy się na suplementację. W aptece możemy kupić bez recepty szereg preparatów pomagających wzmocnić włosy. Wiele z nich opiera swój skład na witaminach, z których najważniejsze to:

  • Witamina H, czyli popularna biotyna. Jej niedobór jest bardzo częsty, zwłaszcza u mężczyzn i powoduje wypadanie włosów, zaburzenia ich wzrostu oraz nadmierną łamliwość. Odbija się także na stanie paznokci, a nawet skóry. Witamina H dzięki zawartości siarki pomaga tworzyć keratynę, która jest podstawowym białkiem budującym włosy. Należy ją przyjmować raz dziennie w dawce 5 mg. Jej naturalnymi źródłami są przede wszystkim: wątroba, jajka, marchew i szpinak.
  • Witamina A – uczestniczy w produkcji sebum, czyli wydzieliny gruczołów łojowych oraz odpowiada za metabolizm komórek włosa. Jej niedobór, oprócz wypadania, objawia się także dużą suchością włosów. Witaminę A znajdziemy w mleku, serze, maśle, pomidorach, a także produktach wymienionych, jako źródła biotyny.
  • Witaminy z grupy B – odpowiadają za ogólną kondycję włosów. Mają wpływ na pigmentację i grubość włosa, a nawet w pewnym stopniu zapobiegają powstawaniu łupieżu. Witaminy z tej grupy występują w jajach, fasoli czy orzechach. Częstym niedoborem jest zbyt mała ilość witaminy B12 u wegetarian, ponieważ jej głównym źródłem jest czerwone mięso i wątróbka.
  • Witamina C – uczestniczy w produkcji kolagenu, który jest niezbędny do zachowania zdrowej skóry i włosów. Znajdziemy ją oczywiście w największej ilości w cytrusach.
  • Witamina E – stosowana zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie na owłosioną skórę głowy. Poprawia ukrwienie skóry, co ułatwia dostarczenie składników odżywczych do mieszków włosowych. Witaminę E znajdziemy w olejach roślinnych i orzechach.

Wypadanie włosów często spowodowane jest niedoborem żelaza. Jego zbyt mała ilość powoduje zaburzony transport tlenu, w tym także do włosów, co powoduje ich osłabienie i w dalszej kolejności utratę. Samo zdiagnozowanie niedoboru żelaza jako przyczyny łysienia nie jest łatwe i najczęściej towarzyszą mu inne objawy, takie jak przewlekłe zmęczenie czy bladość skóry. W utrzymaniu zdrowej kondycji włosów pomocne bywają też rośliny, z których najważniejszy jest skrzyp polny. Zawiera on duże ilości krzemu, który wzmacnia włosy, zapobiega ich wypadaniu, łamaniu, a nawet siwieniu. Poprawia także elastyczność skóry, zwiększając jej nawilżenie. Ilość krzemu w organizmie maleje z upływem lat, dlatego jego suplementacja jest bardzo istotna. Innymi ziołami, o które warto wzbogacić dietę są pokrzywa oraz melisa. Na rynku mamy do wyboru wiele leków i suplementów zawierających pojedyncze składniki wymienione wyżej lub będących preparatami złożonymi. Niezależnie od tego jaki preparat przyjmujemy, kuracja powinna trwać co najmniej trzy miesiące. Należy uzbroić się w cierpliwość, bo efekty nie będą natychmiastowe. W wypadaniu włosów pomocne są nie tylko preparaty doustne. Możemy wspomóc się też środkami aplikowanymi bezpośrednio na owłosioną skórę głowy (do użytku zewnętrznego). W przypadku łysienia androgenowego podstawową substancją jest minoksidil, występujący w postaci płynów na skórę. Hamuje on (a nawet całkowicie odwraca) proces zmniejszania się mieszków włosowych spowodowanych zbyt wysokim poziomem androgenów. Dodatkowo pobudza komórki mieszków włosowych do wzrostu. Preparaty z minoksidilem należy stosować dwa razy dziennie i aplikować tylko na łysiejące miejsca. Zahamowanie wypadania włosów następuje zazwyczaj już po miesiącu, a po dwóch następuje ich stopniowe odrastanie. Minoksidil należy stosować regularnie nawet do dwunastu miesięcy. Na rynku dostępnych jest też wiele specjalistycznych szamponów i odżywek na wypadanie włosów. Należy je starannie dobrać do typu skóry głowy oraz włosów. Jeśli przyjmujemy preparat doustny, warto spróbować preparatów zewnętrznych z tej samej serii, gdyż zazwyczaj są opracowywane i badane pod kątem wspólnego działania i uzupełniania się.

Pamiętajmy, że podstawowym krokiem zahamowania wypadania włosów jest znalezienie przyczyny. W tym celu zazwyczaj należy skonsultować się z lekarzem. Po postawieniu diagnozy i wyeliminowaniu problemu warto wdrożyć kurację preparatami wzmacniającymi włosy. Należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż poprawa kondycji włosów trwa długo i na efekty możemy czekać nawet kilka miesięcy – mimo to, warto!

Przeczytaj również:
Jak dbać o dobrą kondycję włosów?
Jak dieta wpływa na kondycję włosów?

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

  1. 10 września 2019, 09:38
    Kasia34

    Ja stosowałam wiele różnych specyfików na włosy, ale wszystko na nic, Dopiero za namową koleżanki kupiłam odżywkę z oleju rycynowego, lnianego, sezamowego, oliwy z oliwek oraz olejku eterycznego rozmarynowego na wypadanie włosów i to dzięki niej problem po 3 tygodniach przestał istnieć. Polecam! Używam ją przez 2 miesiące dwa razy do roku. Efekty są super.

    1. 6 kwietnia 2020, 21:00
      Ola

      Hej, mam ten sam problem od paru miesięcy… Na początku myślałam, że to kwestia odstawienia tabletek antykoncepcyjnych, jednak mija już 6 miesięcy, a wydaje mi się, że nawet problem się nasilił. Czy mogłabyś podać producenta i nazwę tej odżywki?

    2. 26 czerwca 2020, 23:23
      Monika

      Odżywka przeciw wypadaniu włosów z olejem rycynowym jest super ?

  2. 23 maja 2020, 15:43
    Irmina

    Mnie trycholog zalecił przeprowadzenie badania, tzw. analizy pierwiastkowej włosa, żeby dowiedzieć się czego w organiźmie brakuje i zalecił stosowanie odpowiednich kosmetyków dostosowanych do rodzaju włosów. Dzięki nim włosy mi już nadmiernie nie wypadają.

    1. 25 maja 2020, 09:14
      Karolina Skoczypiec Poradnik Gemini
      Karolina Skoczypiec Poradnik Gemini

      Dobór odpowiednich kosmetyków oraz suplementacja to klucz do zdrowych i mocnych włosów 🙂

    2. 29 lipca 2020, 09:19
      Daria

      A jakie są te odpowiednie kosmetyki?

  3. 29 lipca 2020, 09:16
    Mejla

    Jakie szampony sprawdzily wam sie najlepiej? Uzywaliscie tylko ich czy byliscie na np. zabiegu mezoterapii?

  4. 13 marca 2021, 21:59
    Justyna

    Wcierka Jantar jest bardzo skuteczna

  5. 9 września 2021, 22:16
    Katarzyna

    Wypadają mi włosy z przód i to bardzo źle wygloda bo to widać

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę