Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Beauty Week
X - Nowości
X - Męska strefa
X - Produkty z gratisem
X - Niezbędnik majówkowy
5

Glinka zielona. Jak ją stosować?

Słuchaj artykułu

Glinka zielona jest jednym z rodzajów glinek stosowanych w celu pielęgnacji skóry, która swój kolor zawdzięcza zawartym w niej składnikom mineralnym. Jakie właściwości ma glinka zielona? Czy jej stosowanie jest bezpieczne? 

Glinka zielona. Jak ją stosować?

Co to jest glinka zielona? 

Zielona glinka jest często określana jako illit. Jej kolor wynika z połączenia tlenków żelaza i rozłożonej materii (glony lub chlorofil).

Im bardziej intensywna zieleń gliny, tym uważana jest ona za bardziej wartościową. 

Glinka zielona zawiera wiele pierwiastków śladowych i minerałów. Najczęściej mówi się o glince francuskiej, ze względu na bogate w minerały złoża zielonej gliny na południowych wybrzeżach Francji. Zielona glinka jest również wydobywana w innych częściach Europy i Stanów Zjednoczonych. 

Zastosowanie glinki zielonej 

Istnieją doniesienia dotyczące wewnętrznego stosowania glinki zielonej w celu usunięcia toksyn z organizmu i pobudzenia krążenia. W tym zakresie potrzebne są jednak dalsze badania, które ocenią przede wszystkim bezpieczeństwo takiego użycia. Najszersze zastosowanie glinka zielona znalazła w przemyśle kosmetycznym. Dodawana jest do różnego rodzaju maseczek, szamponów i kremów.  

Korzyści stosowania glinki zielonej to m.in.:  

  • oczyszczanie porów,  
  • złuszczanie martwych komórek naskórka,  
  • ujędrnienie skóry,  
  • redukcja przebarwień,  
  • łagodzenie drobnych zadrapań, oparzeń, ukąszeń owadów itp. 

Glinka zielona
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Jak wykorzystać glinkę zieloną?

Powstała z połączenia wody i glinki pasta ma tendencję do lekkiego zbrylania. Pamiętaj, aby zawsze powoli i dokładnie mieszać roztwór w trakcie dodawania płynu, dzięki czemu uzyskasz preparat o właściwej konsystencji. 

Kąpiel: Dodaj ½ szklanki zielonej glinki do wanny wypełnionej ciepłą wodą. Taka kąpiel złagodzi ból mięśni, a także podrażnienia i stany zapalne. 

Niwelowanie nieprzyjemnego zapachu stóp: Wymieszaj ½ szklanki zielonej glinki z ½ szklanki wody i 2-3 kroplami olejku z drzewa herbacianego. Mieszankę nałóż na stopy i pozostaw na 15 minut (możesz luźno owinąć je folią spożywczą). Po dokładnym spłukaniu stóp chłodną wodą nałóż krem nawilżający. 

Maska oczyszczająca: Wymieszaj 1 łyżeczkę zielonej glinki z letnią wodą do uzyskania konsystencji rzadkiej pasty. Nałóż na twarz i pozostaw na około 5 minut. Spłucz letnią wodą, a następnie nałóż krem nawilżający. 

Włosy: Zielona glinka skutecznie eliminuje zanieczyszczenia, nagromadzenie produktów do pielęgnacji włosów, łupież, jednocześnie równoważąc produkcję łoju i usuwając jego nadmiar. Połącz 1 łyżeczkę zielonej glinki, ok. 200 ml mleka i 2 krople olejku eterycznego (np. z bazylii, rozmarynu lub eukaliptusa). Nałóż uzyskany balsam na skórę głowy i całe pasma na 15-20 minut. Spłucz letnią wodą i umyj włosy jak zwykle. 

Zielona glinka – środki bezpieczeństwa 

Zielona glinka nakładana na skórę (zwłaszcza w nadmiarze) może powodować zwiększoną wrażliwość, wysypki, suchość lub łuszczenie się. Kupując produkty do pielęgnacji skóry na bazie zielonej glinki, poszukaj formuł, które zawierają coś więcej niż tylko glinkę, np. aloes i skwalan, które mogą zapobiec wysuszeniu skóry.  

Przed użyciem glinki zielonej wykonaj test skórny, nakładając niewielką ilość mieszanki glinki z wodą na niepodrażniony obszar skóry. Przy stosowaniu glinki zielonej jako maseczki na twarz lub ciało nie dopuszczaj do jej całkowitego wyschnięcia, ponieważ może to spowodować przesuszenie skóry, a w konsekwencji powstawanie zmarszczek i drobnych linii. Osobom z suchą lub wrażliwą skórą nie zaleca się stosowania zielonej glinki jako składnika przy produkcji naturalnych kosmetyków, ponieważ może dodatkowo podrażniać skórę. 

Przeczytaj również:
Kaolin – właściwości glinki porcelanowej


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Kosmetyki naturalne DIY, Wydawnictwo Kobiece, 2019. 
  • Mucha W., Kosmetyki naturalne dla Ciebie, Wydawnictwo Zwierciadło, 2020. 
  • Williams L.B. i in., Chemical and mineralogical characteristics of French green clays used for healing, 2008. 
  • Velasco M. i in., Characterization and short-term clinical study of clay facial mask, 2016. 
  • Buriti B. i in., Cerâmica 65, 2019.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę