Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
2

Tonik do twarzy – jak go stosować?

Słuchaj artykułu

Kompleksowa pielęgnacja twarzy składa się z kilku etapów: mycie jedno- lub dwuetapowe, tonizowanie, serum, krem lub olejek, a raz w tygodniu peeling i maseczka. Kosmetyków do codziennej pielęgnacji jest wiele – jaką rolę odgrywa w niej tonik?

Tonik do twarzy – jak go stosować?

Tonik do twarzy – co to jest? 

Tonik do twarzy jest płynnym kosmetykiem, który stosujemy na oczyszczoną skórę twarzy, szyi i dekoltu. Jest tworzony na bazie wody lub wody roślinnej z różnymi dodatkami. Przywraca skórze odpowiednie pH, czyli tonizuje, odświeża, a także tworzy bazę pod kolejne kroki pielęgnacji. Niekiedy tonik bywa mylony z płynem do demakijażu lub płynem micelarnym, tymczasem zadanie tego kosmetyku nie polega na oczyszczeniu skóry z sebum lub resztek makijażu. Tonik to ważny łącznik pomiędzy oczyszczaniem skóry a kolejnymi krokami pielęgnacji [1].


Toniki do twarzy
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Jak działa tonik do twarzy? 

Wiele kosmetyków do mycia twarzy zmienia naturalne pH skóry z kwaśnego na zasadowy. Tonik pomaga przywrócić cerze naturalny odczyn. Pomaga to w zachowaniu równowagi biologicznej skóry. Nieprawidłowe pH zaburza mikrobiom, czego efektem może być słabsza ochrona przed czynnikami zewnętrznymi. Tonik daje również przyjemne uczucie odświeżenia – możemy z niego skorzystać w każdym momencie w ciągu dnia. Kolejną właściwością toniku jest ułatwienie penetrowania substancji czynnych z kolejnych kroków pielęgnacji wgłąb skóry, co przekłada się na efektywniejsze ich działanie.  

Jaki tonik do twarzy wybrać – rodzaje 

Tonik do twarzy może stosować każdy – wiele z nich jest uniwersalnych, a więc przystosowanych do każdego rodzaju cery, ale warto zagłębić się w ich właściwości i dobrać kosmetyk, który będzie nam najbardziej służył. Jego konsystencja może być zupełnie płynna, ale zdarzają się także formy żelowe. 

Osoby z cerą przetłuszczającą się, ze skłonnością do trądziku mogą sięgnąć po toniki normalizujące. Składniki w nich zawarte często działają antybakteryjnie i normalizują wydzielanie sebum. Najlepiej jednak unikać alkoholu etylowego w składzie – mimo początkowego wrażenia oczyszczenia skóry, składnik ten powoduje wysuszenie cery, co przekłada się na większą produkcję sebum i w efekcie na pogorszenie stanu cery. Czego zatem szukać w składzie toników oczyszczających? Warto przychylnym okiem spojrzeć na kwasy: salicylowy, glikolowy i migdałowy, które będą wpływać na delikatne złuszczanie skóry. Wyciągi roślinne normalizują pracę gruczołów łojowych – ekstrakty ze skrzypu polnego, brzozy czy pokrzywy dobrze się w tym przypadku sprawdzą. Składniki łagodzące, takie jak pantenol czy alantoina ukoją cerę [2]. 

W przypadku cery suchej i wrażliwej warto poszukać łagodnego kosmetyku, który pomoże w nawilżeniu i ukojeniu. Wyciągi roślinne – z róży, owsa czy aloesu idealnie się sprawdzą. Kwas hialuronowy i gliceryna zadbają o nawilżenie. Wrażliwej cery nie należy podrażniać wacikiem, lecz nakładać tonik bezpośrednio z atomizera lub dłonią.  

W przypadku cery normalnej można siegnąć po każdy rodzaj toniku, w zależności od efektu, jaki chce się osiągnąć – np. zmatowienie, nawilżenie, regeneracja.  

W każdym przypadku warto co jakiś czas sięgnąć po tonik złuszczający – dzięki wyższej zawartości kwasów, cera po ich zastosowaniu staje się promienna, zyskuje „glow” – w dłuższej perspektywie możemy liczyć na zmniejszenie widoczności przebarwień i zaczerwienień będących pozostałościami po wypryskach. Takie toniki możemy stosować cały rok, jednak należy pamiętać o ochronie SPF. Często w ich składzie znajdziemy kwasy AHA i BHA – migdałowy, salicylowy i glikolowy w różnych kombinacjach w stężeniu około 5% [3]. 

Jak stosować tonik do twarzy? 

Tonik można aplikować na wacik i następnie na twarz, chociaż lepszym rozwiązaniem, które nie przyczyni się do mechanicznego uszkodzenia naskórka, jest nakładanie toniku w postaci spray’u bezpośrednio na skórę. Jeśli opakowanie nie ma rozpylacza, wystarczy wylać odrobinę kosmetyku w zagłębienie dłoni i następnie rozprowadzić go na cerze. 

Tonik do twarzy można stosować codziennie, zarówno rano, jak i wieczorem. Wyjątkiem są toniki złuszczające, które powinno stosować się 2-3 razy w tygodniu, jeśli producent nie zaznaczy na opakowaniu inaczej. 

Tonik do twarzy dla mężczyzn 

Panowie coraz częściej decydują się na rozbudowaną pielęgnację twarzy. Podobnie jak w przypadku kobiet, tonik powinni stosować po oczyszczeniu cery i przed kolejnymi krokami pielęgnacji. Dobry tonik oprócz przywrócenia skórze odpowiedniego pH dostarczy jej składników, które zależnie od potrzeb będą działały antybakteryjnie i seboregulująco lub łagodząco i nawilżająco. Skóra mężczyzn jest grubsza, warto więc sięgnąć po kosmetyk przeznaczony bezpośrednio dla nich, a jest ich na rynku coraz więcej [5]. 

Domowy tonik do twarzy – jak go przygotować? 

Tonik do cery suchej 

  • 1 łyżka ryżu jaśminowego, 
  • 1 łyżka płatków owsianych, 
  • szklanka wody, 
  • 1-2 kapsułki z witaminami A+E. 

Ryż i płatki owsiane zalej szklanką ciepłej wody i odstaw na kilka godzin, co jakiś czas mieszając. Następnie przecedź płyn i dodaj do niego kilka kropel witamin A+E np. z kapsułek. Przygotowany tonik przechowuj w lodówce [6]. 

Tonik do cery tłustej 

  • 3 suszone liście laurowe, 
  • szklanka wody. 

Liście laurowe zalej szklanką wrzącej wody i odstaw na około godzinę. Następnie przecedź roztwór do szczelnie zamykanej butelki. Tonik przechowuj w lodówce maksymalnie przez 3 dni. 

Tonik łagodzący 

  • 1 saszetka herbaty z lipy lub 1 łyżka suszonych kwiatów, 
  • 1 łyżka gliceryny, 
  • szklanka wody. 

Saszetkę lub suszone kwiaty lipy zalej gorącą wodą i odstaw na około godzinę. Napar przecedź do szczelnie zamykanej butelki. Następnie dodaj łyżkę gliceryny i delikatnie wymieszaj. Tonik przechowuj w lodówce. 

Domowy tonik bez konserwantów można przechowywać w lodówce nie dłużej niż 7 dni [8].

Przeczytaj również:
Koreańska pielęgnacja twarzy krok po kroku


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. https://kremdelakrem.pl/2017/11/14/czym-tonik-go-poprawnie-uzywac/ 
  2. https://www.elle.pl/artykul/tonik-do-cery-tlustej-w-ktory-warto-zainwestowac 
  3. https://www.elle.pl/artykul/najlepsze-toniki-z-kwasami-wybralismy-7-kosmetykow-zluszczajacych-ktore-warto-kupic
  4. https://4szpaki.pl/blog/co-to-jest-hydrolat 
  5. https://faceman.pl/product-category/twarz/toniki-do-twarzy/ 
  6. https://kobieco.pl/domowe-naturalne-toniki-do-twarzy-diy/
  7. https://dziecisawazne.pl/8-przepisow-na-toniki-domowej-roboty/ 
  8. https://botaniq.pl/przepis-na-domowy-tonik-ziolowy
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę