Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Beauty Week
X - Nowości
X - Męska strefa
X - Produkty z gratisem
X - Niezbędnik majówkowy
7

Kamień gua sha – efekty jego stosowania mogą zaskoczyć!

Słuchaj artykułu

Automasaże twarzy to obecnie bardzo popularny trend urodowy. Jednym z akcesoriów wykorzystywanych do tego typu pielęgnacji skóry twarzy, szyi i dekoltu jest kamień gua sha. Jego zastosowanie przynosi wiele pozytywnych efektów. Jakich? Tego i wiele więcej dowiesz się z poniższego artykułu.

Kamień gua sha – efekty jego stosowania mogą zaskoczyć!

Czym jest kamień gua sha? 

Kamień gua sha (inaczej płytka gua sha) to obecnie jeden z najbardziej popularnych akcesoriów do wykonywania automasażu twarzy, szyi i dekoltu. Orientalna nazwa wskazuje na jego wschodnie pochodzenie – wywodzi się on z Chin. W dosłownym tłumaczeniu „gua” oznacza skrobanie lub pocieranie, natomiast „sha” odnosi się do koloru skóry, jaki przyjmuje ona po pocieraniu (zaczerwienienie, zaróżowienie). Kształt płytki to najczęściej nieregularne serce, ale występuje też w kształcie przypominającym banan czy kwadrat z owalnymi krawędziami i dwiema wypustkami [2].


Kamień gua sha i rollery
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Na czym polega masaż gua sha? 

Masaż, do którego wykorzystuje się kamień gua sha, polega na delikatnym pocieraniu skóry jedną z krawędzi płytki. Najważniejszą zasadą jest masaż „z dołu do góry”, co oznacza pocieranie kamieniem w kierunku przeciwnym grawitacji. Najpowszechniejszy na rynku kamień gua sha o kształcie nieregularnego serca ma trzy krawędzie, o różnym przeznaczeniu.  

Kamień gua sha wykorzystywany jest również m.in. w terapii niespecyficznego, chronicznego bólu dolnego odcinka pleców. Badania wykazują, że manualny masaż z użyciem płytki gua sha łagodzi dolegliwości bólowe [1]. 

Kamień gua sha – jaki wybrać? 

Kamień do masażu twarzy gua sha jest płaski, ponieważ masaż wykonywany przy jego pomocy polega na masowaniu skóry przy użyciu jego krawędzi. Wybierając kamień gua sha, należy zwrócić uwagę na jego wykonanie.  

Wspomniane krawędzie nie mogą być zbyt ostro zakończone, ponieważ może to przyczyniać się do zadrapań i uszkodzeń skóry. 

Surowcami, z których najczęściej jest wykonywany kamień gua sha, są jadeit lub różowy kwarc. Dostępny jest również kamień gua sha awenturynowy lub ametystowy. Ważnym aspektem podczas wyboru kamienia gua sha jest upewnienie się, że jest on wykonany z autentycznych materiałów. W przypadku kamieni wykonanych z materiałów, które mają przypominać np. jadeit, istnieje ryzyko większej porowatości materiału, a co za tym idzie jego trudniejszej dezynfekcji [2-4]. 

Kamień gua sha – jak używać? 

Kamień gua sha jest przeznaczony do automasażu, czyli samodzielnego wykonywania masażu twarzy, szyi i dekoltu, choć jak wspomniano wcześniej, można go również zastosować do masażu pleców. W celu prawidłowego wykonania masażu najpierw należy dokładnie oczyścić skórę (w razie potrzeby wykonać demakijaż). Następnym krokiem jest nałożenie olejku lub kremu nawilżającego, który zapewni odpowiedni poślizg płytki na skórze.  

To bardzo istotne, ponieważ zapobiega to naciągnięciu i uszkodzeniu skóry.  

Kamień gua sha można stosować do masażu nawet codziennie. 

Etapy masażu kamieniem gua sha: 

  1. Oczyść skórę i nałóż krem nawilżający lub olejek. 
  2. Masaż dłuższą częścią płytki wykonuj na szyi, czole i policzkach w kierunku przeciwnym do grawitacji (od wewnątrz twarzy do zewnątrz). 
  3. Część kamienia z wypustkami przykładaj i przesuwaj przy żuchwie oraz nad brwiami od wewnątrz do zewnątrz. 

Kierunek masażu kamieniem gua sha został przedstawiony na poniższej grafice:

Twarz ze strzałkami

Ilość powtórzeń i natężenie nacisku zależą od miejsca, które jest masowane:  

  • W okolicach oczu warto nałożyć odrobinę więcej produktu nawilżającego, by zadbać o delikatną skórę i uniknąć jej nadmiernego naciągnięcia. 
  • Dobrze jest powtórzyć pociągnięcia płytki około 10 do 15 razy. 
  • Wszędzie oprócz okolicy oczu można stopniować nacisk od delikatnego do średniego. 

Kamień gua sha po każdym użyciu należy przemyć mydłem i bieżącą wodą. Co jakiś czas, np. co tydzień, warto również zdezynfekować kamień gua sha przy użyciu produktów do dezynfekcji skóry i błon śluzowych.  

To istotne, ponieważ na powierzchni kamienia i w jego niewidocznych porach mogą zbierać się resztki produktów kosmetycznych, a to sprzyja rozwojowi bakterii [2-4]. 

Kiedy nie można używać płytki gua sha? 

Płytki gua sha nie powinny stosować osoby posiadające cerę naczyniową, trądzikową (ze zmianami zapalnymi) oraz uszkodzoną w wyniku oparzenia lub skaleczenia. 

Kamień gua sha – efekty 

Zastanawiasz się, dlaczego warto stosować kamień gua sha? Efekty wizualne, ale także zdrowotne wynikające z jego wprowadzenia do rutyny pielęgnacyjnej obejmują: 

  • poprawę mikrokrążenia krwi i limfy;  
  • zmniejszenie obrzęków; 
  • poprawa jędrności skóry; 
  • drobna redukcja zmarszczek mimicznych; 
  • relaksacja mięśni twarzy; 
  • poprawa konturu twarzy [2-4]. 

Dodatkowo masaż kamieniem gua sha to forma relaksu, dlatego warto zarezerwować przynajmniej kilka minut dziennie na tę przyjemność, tym bardziej że efekty jego stosowania są szybko zauważalne. 

Przeczytaj również:
Joga twarzy – czy to działa?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Wang YW, Xi ZW, Pu B, Chen GY, Ma YF, Liu DL, Xu X. Gua sha therapy for chronic low back pain: A protocol for systematic review. Medicine (Baltimore). 2020 Oct 2;99(40):e20606. 
  2. https://thebeauty-runway.com/pielegnacja/gua-sha-kamien-ktory-upieksza//. 
  3. https://e-zdrowie.pl/masaz-kamieniem-gua-sha-naturalny-lifting-twarzy. 
  4. https://www.elle.pl/artykul/azjatycki-masaz-twarzy-gua-sha-powinnas-go-poznac.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę