Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Siła Kobiet
X - Asa
X - Aurovitas FlexiStav Meno
X - Sale do -50%
X - Zadbaj o zdrowie swojej rodziny
X - Zdrowe oczy
X - Baby Sleep
3

Mata do akupresury. Czy warto jej używać?

Słuchaj artykułu

Maty do akupresury stały się w ostatnich latach bardzo popularne. Producenci przekonują nas, że taki zakup to doskonała inwestycja w zdrowie. Czy to prawda? Przyjrzyjmy się bliżej matom do akupresury w artykule.

Mata do akupresury. Czy warto jej używać?

Mata do akupresury – co to takiego? 

Mata do akupresury jest narzędziem do autoterapii napięć i bólów mięśniowych. Składa się z dużej materiałowej miękkiej podkładki, do której przymocowane są liczne ostre, plastikowe kolce o piramidalnym kształcie lub metalowe, tępo zakończone igły. Kolce te są na tyle ostre, by wywołać uczucie silnego ucisku, ale bez przebicia powłok skórnych. Zbudowane są na podobieństwo łoża nabitego gwoździami wykorzystywanego przez indyjskich mędrców. Nowoczesna wersja maty do akupresury powstała w latach 80. w Rosji i od tamtej pory rośnie jej popularność na całym świecie. 

Prawdopodobnie, tak jak w przypadku terapii manualnych i innych terapii komplementarnych, w wyniku intensywnej stymulacji mechanicznej skóry, tkanki podskórnej oraz mięśni dochodzi do aktywacji zawartych w nich mechanoreceptorów i nocyceptorów, co może wpływać na przekazywanie informacji czuciowych na poziomie rdzeniowym i nadrdzeniowym. 

Mata do akupresury – jak używać? 

Maty do akupresury mogą występować w różnych rozmiarach i kształtach (w formie poduszek, wałków czy aplikatorów miejscowych). W zależności od wybranego kształtu mata może być podkładana w miejsce bolesne lub można położyć się na niej całym ciałem. Osoby wrażliwe podczas korzystania z maty mogą pozostać w ubraniu. Dla wzmocnienia efektu można zdjąć odzież. Producenci rekomendują, by podczas jednej sesji spędzić na macie 15-40 minut. W niektórych badaniach czas ten był wydłużany do 60 minut jednorazowo. 

Mata do akupresury – zalety stosowania 

Matom do akupresury przypisuje się prawdopodobieństwo łagodzenia mechanizmów przewlekłego bólu.

W związku z powyższym mata do akupresury rekomendowana jest często:

 • w terapii wspomagającej przewlekłe bóle (szyi, głowy, lędźwi),
 • w łagodzeniu objawów depresji,
 • jako pomoc w zasypianiu,
 • jako forma relaksu i redukcji stresu. 

Mata do akupresury – którą wybrać?  

Na rynku znajdziemy dziesiątki mat, które różnią się między sobą rodzajem użytego materiału, jakością wykonania i ceną. Mata do akupresury może być sprzedawana pojedynczo lub w zestawie z poduszką (szczególnie rekomendowana dla osób, które szukają odprężenia dla okolic szyi i karku).

Maty z plastikowymi kolcami są delikatniejsze dla ciała od tych z metalowymi igłami. Maty uszyte z naturalnych materiałów z naturalnym wypełnieniem mają lepsze właściwości wentylacyjne i są hipoalergiczne. Zawsze warto kupować matę z bezpiecznego europejskiego źródła, co daje gwarancję certyfikacji i dopuszczenia do kontaktu ze skórą. Niektóre produkty mają status wyrobu medycznego. 


Maty do akupresury
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Mata do akupresury – przeciwwskazania 

Zgodnie z zaleceniami producentów, mat do akupresury nie powinny używać osoby:

 • z zaburzeniami krzepnięcia krwi lub stosujące leki przeciwzakrzepowe,
 • z chorobami skóry,
 • z uszkodzoną lub podatną na uszkodzenia skórą,
 • z nadwrażliwością czuciową.

Wśród przeciwwskazań wymienia się również choroby serca, nowotwory, reumatoidalne zapalenie stawów, padaczkę, ostre choroby zapalne lub zakaźne, a także alkoholizm i narkomanię. 

Czy w ciąży można leżeć na macie do akupresury? 

Okres ciąży i karmienia piersią stanowią przeciwwskazanie do stosowania maty do akupresury. We wszystkich przeprowadzonych badaniach nad skutecznością tego narzędzia terapeutycznego kobiety w ciąży oraz karmiące były wykluczane z grupy badawczej. 

Mata do akupresury – opinie lekarzy  

W badaniach klinicznych z użyciem mat do akupresury zaobserwowano istotne statystycznie zmniejszenie dolegliwości bólowych u pacjentów z bólami kręgosłupa w odcinku szyjnym i lędźwiowym. Badań na ten temat jest wciąż niewiele i obejmują zwykle małe grupy, ale pierwsze wyniki wydają się być całkiem obiecujące. Zespoły bólowe kręgosłupa, przy których najczęściej pacjenci sięgają po maty do akupresury, należą do złożonych wieloczynnikowych problemów, na które jak dotąd najbardziej rekomendowanym leczeniem jest rehabilitacja ruchowa oparta na zestawie indywidualnie dobranych ćwiczeń wykonywanych pod nadzorem fizjoterapeuty. Na ten moment uznaje się, że wszystkie ćwiczenia są równie wartościowe, a ich skuteczność będzie zależna od tego, czy zostały dobrane specyficznie pod potrzeby pacjenta i czy były wykonywane samodzielnie w domu czy też z pomocą terapeuty.

Mata do akupresury to stosunkowo tanie narzędzie pomocnicze do samodzielnego stosowania, dlatego może stanowić warte rozważenia uzupełnienie konwencjonalnej fizjoterapii. 

Przeczytaj również:
Akupresura. Czy jest skuteczna?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
 • Hohmann C., Ullrich I., Lauche R., The benefit of a mechanical needle stimulation pad in patients with chronic neck and lower back pain: two randomized controlled pilot studies. Evidence-based complementary and alternative medicine, eCAM, 2012.
 • Kjellgren A., Erdefelt K., Werngren L., Does relaxation on a bed of nails (spike mat) induce beneficial effects? A randomized controlled pilot study, Alternative Medicine Studies, 2011.
 • Frizziero A., Finotti P., Scala C. L., Efficacy of an Acupressure Mat in Association with Therapeutic Exercise in the Management of Chronic Low Back Pain: A Prospective Randomized Controlled Study, Applied Sciences, 2021.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę