Kwas glikolowy. Na trądzik i przebarwienia
Kwas glikolowy to jeden z częściej stosowanych kwasów owocowych. Znajduje się w wielu preparatach do pielęgnacji twarzy i ciała. Kiedy może poprawić stan skóry? Czy każdy może korzystać z zabiegów z wykorzystaniem kwasu glikolowego? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.
Czym jest kwas glikolowy?
Kwas glikolowy jest kwasem organicznym z grupy alfa-hydroksykwasów. Jest pozyskiwany z trzciny cukrowej, agrestu, jabłek i winogron. Ma prostą budowę chemiczną i małą cząsteczkę, co nadaje mu szczególnych właściwości. Kwas glikolowy nie wykazuje wrażliwości na promieniowanie UV.
Jak stosować kwas glikolowy?
Kwas glikolowy możesz stosować przy każdym typie skóry (od jasnej do ciemnej), a także na różne partie ciała (twarz, szyja, dekolt, plecy).
Kwas glikolowy może mieć różne stężenia:
- wyższe (25-70%) – tego typu preparaty są stosowane jedynie w gabinetach kosmetycznych, ponieważ mogą powodować zerwanie połączeń między komórkami, a w konsekwencji martwicę naskórka; najlepsze efekty pozwoli Ci uzyskać peeling z kwasem glikolowym (4-8 zabiegów w odstępach 10-14 dni); z każdym kolejnym zabiegiem specjalista wydłuży jego czas i zwiększy stężenie kwasu;
- niższe (5-15%) – znajduje się w kosmetykach do użytku domowego, np. kremach, maskach, mleczkach, tonikach czy peelingach; na początku wybierz preparaty o niższym, kilkuprocentowym stężeniu; w ten sposób przyzwyczaisz skórę do działania kwasu i sprawdzisz, czy zabieg nie wywołuje reakcji alergicznej lub podrażnień; preparaty z kwasem glikolowym aplikuj wieczorem; stosowanie kwasu rano może zwiększyć ryzyko podrażnień skóry, jeżeli wystawisz ją na działanie czynników atmosferycznych.
Jak działa kwas glikolowy? Jakie daje efekty?
Z racji swojej budowy kwas glikolowy łatwo przechodzi przez warstwę naskórka i przedostaje się do głębszych warstw skóry. Jest tzw. promotorem wchłaniania, a więc toruje drogę innym związkom, które bez towarzystwa kwasu glikolowego nie mogłyby przenikać do kolejnych warstw skóry w takim samym stopniu.
Kwas glikolowy nie ma typowego działania złuszczającego. Stosowany w niskim stężeniu rozluźnia warstwę rogową i nawilża naskórek oraz zatrzymuje wodę w głębszych warstwach skóry.
Kwas glikolowy zmniejsza grubość warstwy rogowej, przez co skóra staje się gładka i nabiera ładnego koloru. Zmniejsza także widoczność płytkich zmarszczek, a głębokie wygładza.
Pod wpływem kwasu dochodzi do wzmocnienia struktury kolagenu. Dzięki temu skóra właściwa staje się grubsza o nawet 50%. Ten efekt utrzymuje się jeszcze przez pewien czas po zakończeniu serii zabiegów.
Oprócz tego kwas glikolowy rozjaśnia przebarwienia (reguluje syntezę melaniny), poprawia mikrokrążenie i usprawnia przenikanie innych substancji do głębszych warstw skóry.
Kwas glikolowy a trądzik
Badania udowadniają, że stosowanie kwasu glikolowego z beta-cyklodekstryną może wspierać leczenie trądziku pospolitego. W ten sposób regulujemy wydzielanie sebum, co przekłada się na poprawę kondycji skóry. Peelingi z kwasem glikolowym skutecznie zwalczają nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych. Dzięki temu powstaje mniej zmian trądzikowych. Dodatkowo ten kwas usuwa mieszaninę łoju i keratyny z ujść mieszków. Odblokowuje zaskórniki i zapobiega przekształcaniu się zmian w grudki i krostki. Przy wypryskach zapalnych powoduje opróżnianie grudek z ropy. Natomiast w przypadku pojawiania się blizn potrądzikowych skutecznie wpływa na ich spłycenie.
Jak widzisz, kwas glikolowy działa wielokierunkowo. W związku z tym sprawdzi się zarówno przy cerze normalnej, która wymaga odświeżenia, jak i tej problematycznej (starzejącej się, trądzikowej, z bliznami potrądzikowymi, suchej, rogowaciejącej, z przebarwieniami pozapalnymi, melasmą i plamami soczewicowatymi).
Stosowanie kwasu glikolowego przynosi najlepsze i najszybsze rezultaty u młodych kobiet. Wraz z wiekiem i u mężczyzn efektywność stosowania kwasu glikolowego maleje.
Inne zastosowania kwasu glikolowego
W Internecie możemy natknąć się na alternatywne metody stosowania kwasu glikolowego. Jednak czy są one dla nas bezpieczne? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Kwas glikolowy na pachy
Polecany przez influencerów jako preparat zastępujący antyperspirant. Zdaniem ekspertów takie użycie kwasu glikolowego może przynieść więcej szkód niż pożytku. Kwas glikolowy nie blokuje wydzielania potu, a jedynie działa złuszczająco. Co prawda redukuje ilość bakterii odpowiedzialnych za powstawanie przykrego zapachu, jednak jego ciągłe aplikowanie może doprowadzić do stanów zapalnych skóry w obrębie pach.
Kwasu glikolowego możesz użyć, jeśli masz ciemną skórę pod pachami i chcesz ją rozjaśnić. Dotyczy to także innych ciemniejszych miejsc na skórze, np. łokci czy kolan.
Kwas glikolowy na rogowacenie okołomieszkowe
W przypadku przypadłości związanych z nadmiernym rogowaceniem (tzw. truskawkowe nogi) lub wrastaniem włosków po depilacji możesz z powodzeniem wykorzystać złuszczające działanie kwasu glikolowego. Jego właściwości przeciwzapalne wspomogą regenerację skóry.
Kwas glikolowy na pękające pięty
Na wielu filmach w Internecie możemy zobaczyć efekty stosowania toniku z kwasem glikolowym w stężeniu 7% na suche, popękane stopy. Właściwości złuszczające kwasu glikolowego z pewnością sprawdzą się w tego typu problemach i wygładzą skórę. Na rynku dostępne są także gotowe kremy do stóp z kwasem glikolowym o stężeniu od 10 do nawet 50%.
Kwas glikolowy w walce z łupieżem
Łupież pojawia się na skutek obecności grzybów na skórze głowy. Kwas glikolowy może pomóc ją oczyścić i zmniejszyć wydzielanie sebum. Nie wyeliminuje jednak przyczyny łupieżu, jaką są grzyby. W tym przypadku lepiej sprawdzą się szampony lecznicze zawierające substancje przeciwgrzybicze.
Kwas glikolowy – przeciwwskazania
Unikaj wykonywania peelingu z kwasem glikolowym, jeśli:
- jesteś w ostrej fazie infekcji bakteryjnej, grzybiczej lub wirusowej;
- stosujesz terapię izotretynoiną lub minęło mniej niż pół roku od momentu jej zakończenia;
- masz nadwrażliwość na kwas glikolowy;
- chorujesz na przypadłości utrudniające proces gojenia, np. bliznowiec, cukrzyca, choroby autoimmunologiczne;
- jesteś w trakcie radio- i chemioterapii;
- przyjmujesz leki fotouczulające.
Przeciwwskazaniami do zabiegu są także ciąża i karmienie piersią.
Z czym nie łączyć kwasu glikolowego?
Nie łącz kwasu glikolowego z produktami kwasowymi, retinolem i witaminą C, ponieważ zwiększa to ryzyko wystąpienia podrażnień, a w skrajnych przypadkach poparzenia skóry.
Pielęgnacja skóry po zabiegu z użyciem kwasu glikolowego
Zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu zabiegu na skórze mogą pojawić się lekki rumień i pieczenie. Po upływie dwóch/trzech dni następuje delikatne złuszczanie naskórka.
Nie pocieraj skóry i nie odrywaj złuszczających się fragmentów naskórka.
Miejsce poddane zabiegowi oczyszczaj łagodnymi środkami myjącymi.
Następnie zastosuj krem nawilżający.
Pielęgnację zakończ nałożeniem preparatu z filtrem (co najmniej SPF 30).
Po zabiegu unikaj intensywnych treningów, korzystania z sauny i basenu. Również niektóre zabiegi (np. depilacja twarzy czy farbowanie włosów) wykonaj, gdy skóra się wygoi.
Kwas glikolowy to jedna z wielu substancji o dużej skuteczności w leczeniu problemów skórnych. Zabiegi przeprowadzone przez profesjonalistę w połączeniu z domową terapią uzupełniającą poprawiają stan cery, co potwierdzają badania naukowe. Warto zatem włączyć preparaty z tą substancją do swojej pielęgnacji.
Przeczytaj również:
Kwas azelainowy. Pogromca przebarwień?
- Stasiorowska S., Rodak I., Chemoekfoliacja w gabinecie kosmetologicznym, Kosmetologia Estetyczna, 2020.
- Sadowska A., Kamm A., Sposoby zapobiegania i niwelowania hiperpigmentacji skóry twarzy w gabinecie kosmetologicznym. Ocena aktualnego stanu wiedzy społeczeństwa, Aesthetic Cosmetology and Medicine, 2020.
- Kapuścińska A., Nowak I., Zastosowanie kwasów organicznych w terapii trądziku i przebarwień skóry, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 2015.
- Broniarczyk-Dyła G., Hydroksykwasy, ich rola i zastosowanie w dermatologii i kosmetyce lekarskiej, Przegląd Dermatologiczny, 2002.
- Dąbrowska D., Zawadzka P., Zavyalova O., Zastosowanie kwasów owocowych w leczeniu zmian trądzikowych i potrądzikowych, Wydawnictwo Młodzi Naukowcy, Poznań 2017.
- https://www.youtube.com/watch?v=ag6uBZAzNFA.
- https://www.youtube.com/watch?v=_bx64IsXv-g.
- https://www.youtube.com/watch?v=U-B9wp3aTE4&t=208s.
- https://www.youtube.com/watch?v=XiOB4h9Zn6o.
- https://www.youtube.com/shorts/DRGlzLIHatI.