Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
6

Lanolina – właściwości, zastosowanie, bezpieczeństwo stosowania

Słuchaj artykułu

Lanolina jest surowcem szeroko wykorzystywanym w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym od wielu lat. Wykazuje działanie nawilżające i emoliencyjne, posiada zdolność tworzenia trwałych emulsji. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Lanolina – właściwości, zastosowanie, bezpieczeństwo stosowania

Lanolina – co to jest? 

Lanolina jest woskiem zwierzęcym wytwarzanym przez gruczoły łojowe zwierząt, których skóra pokryta jest wełną. Nazwa lanolina pochodzi od łacińskich słów lana (wełna) i oleum (olej). 

Przełomowym momentem wykorzystania lanoliny i jej pochodnych w przemyśle było wyodrębnienie frakcji alkoholi lanolinowych i wytworzenie eucerytu. Euceryt to naturalny środek emulgujący, który jako pierwszy umożliwił utworzenie stabilnej emulsji. W 1911 roku wykorzystano go do stabilizacji emulsji kosmetycznej firmy Beiersdorf, znanej wszystkim do dziś jako kultowy krem Nivea. Euceryt uzyskiwany z lanoliny do dziś jest powszechnie wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. 


Z zawartością lanoliny
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Pozyskiwanie lanoliny 

Lanolinę pozyskuje się jako produkt uboczny produkcji wełny. Pozyskuje się ją nie tylko od owiec, ale także od lam. Lanolina zapewnia włosom ochronę przed czynnikami środowiskowymi, zapobiega splątywaniu i filcowaniu, jest również odpowiedzialna za samooczyszczanie włókien. 

Po ostrzyżeniu zwierząt wełna musi zostać poddana procesom oczyszczania. Jednym z etapów oczyszczania jest pranie jej w gorącej wodzie, która sprawia, że wosk oddziela się od wełny. Mieszaninę lanoliny i wody poddaje się wirowaniu, w celu oddzielenia składników. Surowy produkt także poddaje się procesom oczyszczania, m.in. z pestycydów i toksyn. Produktem otrzymywanym po procesach oczyszczania jest lanolina uwodniona, zawierająca ok. 25% wody. Lanolinę uwodnioną poddaje się osuszaniu, aby otrzymać lanolinę bezwodną. Lanolina bezwodna jest końcowym produktem wykorzystywanym jako surowiec o szerokim zastosowaniu w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. 

Postacie lanoliny 

Z chemicznego punktu widzenia lanolina dzieli się na dwa rodzaje: 

  • lanolinę czystą, bezwodną (Lanolinum anhydricum) – końcowy produkt procesu oczyszczania lanoliny, najszerzej stosowany surowiec farmaceutyczny i kosmetyczny; 
  • lanolinę uwodnioną (Lanolinum hydricum) – zawiera od 25 do 28% wody, wykorzystywana jest w innych przemysłach, np. do obróbki metali, drewna, produkcji smarów. 

Inne postacie lanoliny wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym to: 

  • lanolina ciekła (olej lanolinowy) – w stosunku do wyjściowego produktu jest bardziej klarowna, mniej lepka i łatwiej się rozsmarowuje. Stosuje się ją do produkcji kremów do twarzy, olejków dla niemowląt, produktów do włosów i kosmetyków do opalania. Często wchodzi w skład produktów do ust, m.in. błyszczyków – ze względu na lżejszą konsystencję i lepszy połysk; 
  • wosk lanolinowy – uzyskuje się go po oddzieleniu oleju lanolinowego. W stosunku do wyjściowego produktu jest znacznie lepszym emulgatorem emulsji woda w oleju. Wosk lanolinowy pozbawiony jest zapachu i smaku, dlatego wykorzystywany jest w pomadkach do ust.  

Lanolina – właściwości 

Z chemicznego punktu widzenia lanolina nie jest tłuszczem, lecz woskiem, ze względu na brak trójglicerydów w jej składzie. 

Lanolina zawiera: 

  • estry, diestry, hydroksyestry; 
  • alkohole; 
  • kwasy; 
  • węglowodory. 

Charakterystyczna budowa chemiczna i amorficzna struktura lanoliny zapewniają jej zdolność do tworzenia lepkich, ciągliwych, wilgotnych warstw, które jednocześnie są oporne na zwilżanie.  

Lanolina znana jest z właściwości nawilżających i ochraniających skórę. Właściwości te zawdzięcza sterolom, estrom i kwasom tłuszczowym wchodzącym w jej skład. Związki te mają zdolność penetracji struktur cementu międzykomórkowego warstwy rogowej naskórka i trwałego odbudowywania bariery ochronnej naskórka. Lanolina dodatkowo ma działanie okluzyjne, zatrzymując nawilżenie w skórze. Efekty działania lanoliny utrzymują się dłużej niż w przypadku emolientów niepenetrujących, działających wyłącznie okluzyjnie. 

Lanolina posiada zdolność stabilizowania emulsji woda w oleju. Jest w stanie zaabsorbować ilość wody ponad dwukrotnie większą od jej masy. Zdolności emulgujące zawdzięcza wysokiej zawartości alkoholi i steroli. Lanolina charakteryzuje się właściwościami wygładzającymi, natłuszczającymi, a także oczyszczającymi. Dzięki tym właściwościom często jest stosowana jako baza maści, kremów, balsamów, a nawet materiałów opatrunkowych. Lanolina zapewnia skórze ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, np. wiatrem czy zimnem. Lanolina jako rozpuszczalnik stanowi też bardzo dobry nośnik dla substancji aktywnych kosmetyków i leków podawanych na skórę. 

Obecnie na rynku wykorzystuje się głównie nowoczesne pochodne lanoliny, o lepszych właściwościach i większej skuteczności. Wosk, mimo wielu zalet, ma też wady. Cechuje się słabą powlekalnością, nieprzyjemnym zapachem i kolorem, a także bardzo dużą lepkością, co często jest przeszkodą w formulacji produktów.  

Lanolinę generalnie uznaje się za składnik hipoalergiczny, choć temat ten nadal budzi wątpliwości niektórych badaczy. Alergie występują częściej u osób, które cierpią na inne choroby skóry. U osób zdrowych praktycznie nie występują. 

Lanolina – zastosowanie 

Lanolina kosmetyczna  

Lanolina kosmetyczna może być surowcem do produkcji kosmetyków, ale można wykorzystać ją także jako gotowy kosmetyk lub bazę do przygotowania własnego produktu.  

Lanolina kosmetyczna stosowana jest szeroko w kosmetykach do pielęgnacji skóry i włosów. Wchodzi w skład kremów, balsamów, żeli, produktów do mycia twarzy i ciała, mydeł. Znajdziemy ją w emolientach przeznaczonych do skóry atopowej i łuszczycowej, ale także produktach dla dzieci. Lanolina kosmetyczna i jej pochodne wykorzystuje się także do produkcji kosmetyków kolorowych, przede wszystkim do ust. Jest również składnikiem szamponów, odżywek i masek do włosów.  

Lanolina na brodawki  

Lanolina jest niezwykle popularnym kosmetykiem wśród kobiet w ciąży i świeżo upieczonych mam, które karmią piersią. Lanolina świetnie sprawdzi się do pielęgnacji obolałych okolic gruczołów piersiowych. Działa nawilżająco, natłuszczająco, łagodzi ból i podrażnienie sutków. Lanolina jako składnik hipoalergiczny jest bezpieczny zarówno dla mamy, jak i dziecka. Zaleca się rozpoczęcie używania produktu na dwa miesiące przed porodem, aby przygotować brodawki do karmienia piersią. 

Lanolina do ust 

Lanolina świetnie sprawdzi się w przypadku bardzo suchych, pękających ust. Zadziała na nie niczym opatrunek, zapewni głębokie nawilżenie i natłuszczenie skóry, wspomoże procesy gojenia i zapobiegnie dalszemu pękaniu. Lanolina zabezpieczy skórę również przed działaniem czynników zewnętrznych, np. przed mrozem czy wiatrem. 

Lanolina na odparzenia 

Lanolina, ze względu na właściwości nawilżające, natłuszczające, ochronne i regenerujące, jest dobrym wyborem w przypadku odparzeń pieluszkowych. Wchodzi w skład wielu kosmetyków dedykowanych temu problemowi. Lanolina jest również składnikiem tradycyjnej maści pośladkowej, która z przepisu lekarza może być wykonana przez farmaceutę w aptece.  

Lanolina do prania 

Lanolina znalazła zastosowanie również do prania ubrań. Znajdziemy ją w składzie gotowych płynów i koncentratów do prania, które możemy kupić w drogerii. Może wchodzić również w skład płynów do płukania. Lanolina jest składnikiem, który w naturze zabezpiecza wełnę, dlatego poleca się stosowanie tego składnika do prania ubrań wykonanych właśnie z tego materiału. Lanolina bezwodna może być wykorzystywana również do tworzenia domowych płukanek do wełnianych ubrań. 

Czy lanolina jest bezpieczna? 

Lanolina jest składnikiem bezpiecznym i dobrze tolerowanym. Znana jest ze swoich właściwości hipoalergicznych. Lanolina jest na tyle bezpieczna, że można stosować ją już u noworodków. Reakcje alergiczne są niezwykle rzadkie, niemal znikome. Badania dowodzą, że alergia na lanolinę dotyczy częściej osób cierpiących na inne choroby skóry, m.in. wyprysk kontaktowy czy atopowe zapalenie skóry [3].

Przeczytaj również:
Bolące sutki przy karmieniu – domowe sposoby na pękające brodawki


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Pytkowska K., Głowacka K., Arct J., Lanolina, Świat Przemysłu Kosmetycznego 2014. 
  2. https://ziololek.pl/klub-zdrowej-skory/czysta-lanolina-wlasciwosci-i-zastosowanie/. 
  3. Żmudzińska M., Czarnecka-Operacz M., Zjawisko paradoksu lanolinowego, Postępy Dermatologii i Alergologii 2008; 25 (2): 66-68.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę