Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Urodziny Gemini
X - Tydzień zdrowej jamy ustnej
X - Aurovitas Rablis
X - Unimil Skyn
X - Laq
4

Osobowość dyssocjalna – przyczyny, objawy i leczenie

Słuchaj artykułu

Zgodnie z definicją WHO osobowość dyssocjalna jest zaburzeniem, które zwraca uwagę dużą niewspółmiernością między zachowaniem a obowiązującymi normami społecznymi [1]. Charakteryzuje się tendencją do lekceważenia praw innych osób oraz nierespektowaniem ogólnie przyjętych zasad.

Osobowość dyssocjalna – przyczyny, objawy i leczenie

Osobowość dyssocjalna często współwystępuje z innymi zaburzeniami (np. lękowymi lub depresyjnymi) oraz uzależnieniem od substancji psychoaktywnych. Rozpoznaje się ją u około 5% mężczyzn i 1% kobiet.


Zdrowie i równowaga psychiczna
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Objawy osobowości dyssocjalnej 

Osobowość dyssocjalną cechują trwałe i głębokie zaburzenia charakteru i zachowania, objawiające się poprzez:  

  • nieprzestrzeganie norm i zasad społecznych; 
  • brak poczucia odpowiedzialności; 
  • manipulowanie i instrumentalne traktowanie innych osób w celu uzyskania korzyści i zaspokojenia własnych potrzeb; 
  • lekceważenie innych ludzi, nieliczenie się z ich uczuciami i potrzebami; 
  • niezdolność do tworzenia głębokich związków z ludźmi, przy braku trudności w nawiązywaniu z nimi powierzchownego kontaktu; 
  • uczuciowa pustka, chłód emocjonalny, brak empatii i poczucia winy; 
  • egocentryzm, poczucie wyższości i skłonność do dominacji; 
  • skłonność do impulsywnych i gwałtownych zachowań oraz do stosowania agresji i przemocy;  
  • drażliwość i niska tolerancja frustracji;  
  • obwinianie innych o swoje niepowodzenia; 
  • niezdolność uczenia się na błędach i wyciągania wniosków z własnych doświadczeń, w tym z doświadczanych kar; 
  • koncentrowanie się na teraźniejszości, brak zdolności planowania i przewidywania skutków własnego działania;  
  • niski poziom odczuwanego lęku, podejmowanie ryzykownych i lekkomyślnych zachowań, ciągłe poszukiwanie stymulacji i mocnych wrażeń; 
  • bezosobowy stosunek do życia seksualnego i przedmiotowe traktowanie swoich partnerów; 
  • skłonność do autoagresji; 
  • zaburzenia zachowania występujące w okresie dzieciństwa i dorastania. 

Przyczyny osobowości dyssocjalnej  

Dotychczas nie udało się ustalić jednej i konkretnej przyczyny odpowiadającej za rozwój osobowości dyssocjalnej. Wskazuje się jednak na kilka czynników, mogących zwiększać ryzyko jej wystąpienia: 

  • Czynniki środowiskowe: nieprawidłowa socjalizacja, dorastanie w patologicznie funkcjonującej rodzinie, brak jednego z rodziców, nieobecność jednego z rodziców spowodowana separacją lub rozwodem, chwiejność rodzicielska i brak konsekwencji w wychowaniu, nadopiekuńczość lub zaniedbywanie dziecka, przemoc w rodzinie, nadużywanie alkoholu i innych substancji psychoaktywnych. 
  • Przyczyny fizjologiczne: przebyty uraz głowy, organiczne zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego, niski poziom pobudzenia fizjologicznego, zmiany w EEG, nieprawidłowości w obrębie płatów czołowych, dysfunkcje układu limbicznego (odpowiadającego za sferę emocjonalno-motywacyjną człowieka).  
  • Podłoże genetyczne: zaburzenia osobowości wśród członków rodziny, posiadanie w kariotypie dodatkowego chromosomu Y (zestaw XYY sprzyja nadpobudliwości i agresji). 

Diagnoza osobowości dyssocjalnej 

Diagnoza osobowości dyssocjalnej powinna być stawiana przez lekarza psychiatrę w oparciu o wywiad kliniczny i obserwację pacjenta oraz inne dostępne informacje, w tym wynik testu osobowości dostarczony przez psychologa. Dokonując rozpoznania, należy zachować ostrożność i wykluczyć nerwicę, niepełnosprawność intelektualną, organiczne zaburzenia osobowości oraz zespoły psychotyczne [2]. 

Leczenie osobowości dyssocjalnej 

Ze względu na brak refleksyjności i motywacji wewnętrznej do zmiany oraz nieumiejętność wyciągania wniosków z wcześniejszych doświadczeń, efekty leczenia osobowości dyssocjalnej przeważnie są niewielkie (przy czym u niektórych osób zauważa się zmniejszenie nasilenia objawów wraz z wiekiem). Za najskuteczniejszą formę oddziaływań terapeutycznych uważa się wieloletnie programy reedukacyjno-resocjalizacyjne, zakładające udział w psychoterapii oraz stosowanie technik warunkowania instrumentalnego, polegających na manipulowaniu przywilejami i doświadczaniu konsekwencji swoich czynów. Podczas terapii zazwyczaj nie podaje się leków. Farmakoterapię stosuje się wyłącznie w przypadku współwystępowania innych schorzeń, np. depresji lub zaburzeń lękowych.  

Warto pamiętać, że osoby z osobowością dyssocjalną bezkrytycznie podchodzą do własnego zachowania i przeważnie są nieświadome posiadanego zaburzenia (przez co rzadko samodzielnie zgłaszają się po specjalistyczną pomoc). Jeśli u kogoś bliskiego zauważysz cechy osobowości dyssocjalnej, zasugeruj wizytę u psychiatry lub psychologa.

Przeczytaj również:
Mitomania – na czym polega patologiczne kłamanie?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. World Health Organization, Klasyfikacja zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania w ICD-10. Opisy kliniczne i wskazówki diagnostyczne, Kraków – Warszawa 1997, s. 172. 
  2. Groth J., Antyspołeczne zaburzenia osobowości, Psychologia zaburzeń osobowości. Wybrane zagadnienia, Poznań 2004, s. 183.
  1. 29 kwietnia 2024, 10:20
    Mariusz

    Świetny tylko gdzie szukać kompleksowo pomocy dla każdego województwa, ponieważ wszędzie tak samo daleko, ew jakieś przeniesienie.

    1. 29 kwietnia 2024, 10:26
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Proszę najpierw umówić się na konsultację psychiatryczną. Jest to możliwe również online. Lekarz oceni ogólny stan zdrowia psychicznego i ewentualne zaburzenia towarzyszące. Nakreśli również dalsze kierunki i możliwości podjęcia psychoterapii w danym regionie.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę