Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Zdrowe oczy
X - Zadbaj o zdrowie swojej rodziny
X - Aurovitas FlexiStav Meno
X - Sale do -50%
4

Pobyt w szpitalu z dzieckiem – lista rzeczy dla opiekuna

Słuchaj artykułu

Choroba dziecka to bardzo trudny czas zarówno dla nieletniego pacjenta, jak i dla jego rodziców lub opiekunów. Zachowanie spokoju i odpowiednie przygotowanie rodziców do hospitalizacji wraz z dzieckiem zapewni obojgu poczucie bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że za sukces leczenia, oprócz samej terapii, odpowiada także umiejętność wspólnego przezwyciężania trudności, współtowarzyszenie w chorobie, a także okazywanie wsparcia i miłości. 

Pobyt w szpitalu z dzieckiem – lista rzeczy dla opiekuna

Zarówno torba rodzica, jak i torba dziecka powinna być odpowiednio wyposażona, tak by rodzic mógł skoncentrować się na stanie dziecka, a nie brakujących rzeczach. Hospitalizacja niesie za sobą wiele wyzwań dla rodzica. Jeśli zadba on wcześniej o odpowiednie wyposażenie swojej torby na pobyt w szpitalu, oszczędzi sobie i bliskim niepotrzebnych nerwów.   


Produkty przydatne podczas pobytu w szpitalu
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Lista rzeczy, które opiekun powinien zabrać do szpitala 

Torba lub walizka 

Wybierz średniej wielkości torbę, którą po powrocie z łatwością wypierzesz w pralce lub umyjesz i zdezynfekujesz. Dobrze sprawdzi się walizka na kółkach.  

Rzeczy do spania 

Zabierz koc i poduszkę oraz piżamę. Rodzic na czas pobytu w szpitalu z dzieckiem ma wyznaczone miejsce do spania. Zazwyczaj jest to materac, rozkładany fotel, krzesło lub łóżko polowe rozkładane bezpośrednio obok łóżka dziecka. Zazwyczaj w szpitalu rodzic otrzyma jedynie prześcieradło. W resztę akcesoriów często musi wyposażyć się sam. Warto wcześniej uzyskać informację na ten temat w danym szpitalu, jeśli jest to planowana hospitalizacja.  

Akcesoria pod prysznic 

Opiekunowie dziecka mogą korzystać z ogólnodostępnej łazienki na oddziale lub tej znajdującej się w sali. Do codziennej higieny warto zabrać ze sobą szampon i żel pod prysznic w opakowaniach o niewielkiej objętości, tak aby zajęły jak najmniej miejsca w torbie. Przydatny może okazać się zestaw pojemników podróżnych, do których możemy przełożyć kosmetyki z ich oryginalnych opakowań. Warto opisać butelki, aby nie pomylić się w kwestii ich zawartości. Ponadto należy pamiętać o obuwiu na zmianę – najlepiej takim, które posłuży za kapcie i jako obuwie pod prysznic. Mimo sprzątania sali oraz łazienek nie warto wchodzić boso pod prysznic. Kosmetyki warto spakować do foliowej torebki, aby nie kłaść ich bezpośrednio na półki czy grzejnik, a co gorsza na podłogę. Zabierz ręcznik, który szybko schnie i przede wszystkim zajmuje mało miejsca.  

Kosmetyki 

Zabierz kosmetyki o jak najmniejszej pojemności. Wybierz te, które będą Ci najbardziej potrzebne, np. szczoteczka i pasta do zębów, żel do mycia twarzy, krem do twarzy itp. Wyposażenie kosmetyczki tak naprawdę zależy od Twoich potrzeb, pamiętaj jednak, aby nie przesadzić z ilością kosmetyków, ponieważ możesz mieć problem z pomieszczeniem pozostałych rzeczy. 

Ubrania 

Spakuj zestawy wygodnych ubrań, które nie krępują ruchów, np. dresy oraz bieliznę. Liczbę ubrań dopasuj w zależności od przewidywanej długości hospitalizacji. W przypadku nieoczekiwanych pobytów w szpitalu dobrze jest mieć ze sobą ok. 7 zestawów ubrań.  

Jedzenie 

Na oddziale szpitalnym zazwyczaj znajduje się ogólnodostępna kuchnia, która jest wyposażona w czajnik elektryczny, mikrofalówkę, lodówkę, zlewozmywak i zestaw naczyń. Warto jednak zabrać ze sobą własne sztućce. W wielu placówkach rodzic ma możliwość zamówienia dla siebie płatnego obiadu lub cateringu całodniowego. Dodatkowo zazwyczaj na terenie szpitala znajduje się sklepik z artykułami spożywczymi, bufet oraz automat. Warto zabrać ze sobą gotówkę lub kartę płatniczą, by móc zaopatrzyć się w brakujące rzeczy na terenie szpitala. Warto zabrać ze sobą herbatę, kawę, cukier, przekąski i wodę. 

Leki 

W szpitalu z dzieckiem może przebywać jeden zdrowy opiekun. Zdarzają się jednak niespodziewane sytuacje, np. ból głowy lub brzucha, nudności, wymioty czy biegunka. Warto być na nie przygotowanym. Apteczkę do szpitala dla osoby dorosłej warto wyposażyć w leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, preparaty wspomagające organizm w walce z biegunką czy elektrolity. Przyda się również maść przeciwbólowa, ponieważ warunki do spania nie są zbyt wygodne, a to może spowodować ból kręgosłupa. Po całym dniu troski o dziecko chwilę relaksu może zapewnić rodzicowi ciepły termofor, który rozluźni ciało. 

Dodatkowe rzeczy 

Podczas pobytu w szpitalu przydatne mogą okazać się: 

  • telefon i ładowarka,  
  • czytnik e-booków lub tablet,  
  • ulubiona książka, wykreślanka  lub krzyżówka.  

W niektórych szpitalach w salach znajdują się telewizory. Ich uruchomienie w niektórych przypadkach wiąże się z wcześniejszą opłatą.  

Jeśli do szpitala przyjeżdżasz samochodem, warto w ochronie uzyskać informację w kwestii opłaty parkingowej. 

Spokój i opanowanie rodzica, umiejętność radzenia sobie z własnymi emocjami i wsparcie emocjonalne dziecka to ogromny sprawdzian dla rodzica. W trudnych chwilach warto poprosić personel medyczny o rozmowę. Wyjaśni on nurtujące i niezrozumiałe kwestie dotyczące stanu zdrowia dziecka, diagnostyki czy stosowanych metod leczenia, co uspokoi rodzica.  

Przeczytaj również:
Lista potrzebnych rzeczy na pobyt dziecka w szpitalu

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę