Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Tydzień marek świata
X - Każdy uśmiech jest wyjątkowy
X - Aurovitas Flexistav
X - Strefa opalania
2

Lista potrzebnych rzeczy na pobyt dziecka w szpitalu

Słuchaj artykułu

Pobyt w szpitalu to dla dziecka ogromny stres – z dala od bezpiecznego domowego azylu, ulubionych zabawek oraz potrzebnych rzeczy. Jako rodzic możesz zadbać o dobre przygotowanie wszystkich niezbędnych akcesoriów. W ten sposób zapewnisz dziecku komfort podczas pobytu w szpitalu. 

Lista potrzebnych rzeczy na pobyt dziecka w szpitalu

Przygotowanie się do wizyty w szpitalu z dzieckiem jest dużym wyzwaniem. Przedstawiona lista potrzebnych rzeczy na pobyt dziecka w szpitalu pozwoli rodzicom usystematyzować wiedzę, jak również sprawnie zorganizować się na czas hospitalizacji. 


Witaminy dla dzieci
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Jakie dokumenty powinno zabrać ze sobą dziecko do szpitala? 

  • Komplet dokumentów, które potwierdzają tożsamość dziecka. Warto również zapisać w telefonie lub na kartce dane dziecka: imię i nazwisko, datę urodzenia, PESEL, adres zamieszkania, telefon kontaktowy. Bardzo często podczas nieoczekiwanego pobytu w szpitalu są to informacje, które są potrzebne przy rejestracji. Spisane informacje można wtedy przekazać bezpośrednio osobie przyjmującej, które rejestruje dziecko w systemie. Pomysł ten sprawdza się też w sytuacji, gdy do szpitala trafia rodzic z dzieckiem, który nie posługuje się płynnie językiem ojczystym danego kraju. 
  • Książeczka zdrowia dziecka informuje personel medyczny o aktualnych badaniach i wynikach dziecka od momentu urodzenia, poprzez szczepienia i bilanse. Często znajdują się tam informacje o chorobie podstawowej (jeśli taka jest), o lekach, które dziecko przyjmuje na stałe lub wykrytych alergiach czy wcześniejszych pobytach w szpitalu. Zgłaszając się z dzieckiem na izbę przyjęć lub szpitalny oddział ratunkowy pamiętaj, że zostaniesz poddany weryfikacji pilności przyjęcia. Tutaj zbierany jest wstępny wywiad, który polega na wypytaniu o przyczynę przybycia, dolegliwości. Mierzone są podstawowe parametry życiowe np. saturacja – czyli poziom wysycenia krwi tlenem, jak również pomiar temperatury ciała. 

Jeśli przebywasz na SORZ-e czy Izbie Przyjęć z dzieckiem przestrzegaj zasady, by przed konsultacją z lekarzem nie podawać dziecku nic do jedzenia i picia. 

  • Skierowanie do szpitala, pakiet dokumentów dodatkowych odnośnie wykonywanych badań obrazowych i laboratoryjnych. Są to rzeczy szczególnie ważne, gdy dziecko przyjmowane jest do danego oddziału w trybie planowym. 

Lista niezbędnych rzeczy dla dziecka w szpitalu 

Załóż, że planowa hospitalizacja potrwa co najmniej 7 dni. Dla dziecka wybierz torbę, którą łatwo po powrocie do domu upierzesz, umyjesz i zdezynfekujesz. Świetnie sprawdzają się walizki na kółkach. Są łatwe w utrzymaniu czystości. 

Do torby spakuj: 

  • 7 kompletów ubrań (góra, dół) oraz bieliznę na zmianę. Ubranka powinny być wygodne, przewiewne, czyli z oddychających materiałów, które nie krępują ruchów, ale i zapewniają swobodny dostęp w celu wykonania podstawowych badań. Dziecko podczas pobytu w szpitalu poddawane jest wielu procedurom, w tym pobieraniu krwi. Najlepsze będą zatem ubrania, które odsłaniają zgięcie łokciowe. Wygodne ubranie dziecka to też ogromna wygoda dla rodzica. Ogranicza to stres przy przebieraniu czy przygotowaniu do toalety. 
  • Ręczniki – najlepiej sprawdzają się ręczniki szybkoschnące z mikrofibry. 
  • Pampersy i środki pielęgnacyjne do okolic intymnych, chusteczki nawilżane dla dzieci. To szczególnie ważne, jeśli dziecko nie jest jeszcze odpieluszkowane. 
  • Przyrządy do toalety ciała i zębów – często toaleta małych pacjentów do 1. roku życia odbywa się w łóżeczku dziecka lub na dostępnych w salach przewijakach. Starsze dzieci, które potrafią chodzić, mogą wykąpać się pod opieką opiekuna pod prysznicem. 
  • Klapki pod prysznic i kapcie, by dziecko nie miało bezpośredniego kontaktu z podłogą, szczególnie w toalecie. To wszystko w celu ograniczenia transmisji zakażenia.  
  • Ulubione zabawki, najlepiej takie, które codziennie możesz umyć – dla dziecka bardzo istotne jest poczucie bezpieczeństwa związane z rzeczami, które zna. 

Prócz niezbędnych rzeczy, opiekun powinien zapewnić dziecku spokojną  atmosferę, starać się wypełnić czas między badaniami a zabawą, nie zapominając o kontakcie werbalnym, który doda dziecku otuchy. Dobrze jest rozmawiać z dzieckiem o planie badań na kolejny dzień, próbować wytłumaczyć, co będzie się działo.  

Warto, by rodzice zapoznali się z podręcznikiem małego pacjenta, dostępnym bezpłatnie pod linkiem: https://akademia.nfz.gov.pl/wp-content/uploads/2016/08/Podrecznik-malego-pacjenta-2016.pdf. Pozwoli to przygotować i zrozumieć wiele aspektów związanych z chorobą dziecka.  

Przeczytaj również:
Badania przesiewowe dzieci i młodzieży – jak przebiegają?

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę