Próba Valsalvy – na czym polega? Wskazania i przebieg
Próba Valsalvy, która nazywana jest także manewrem Valsalvy, polega na nasilonym wydychaniu powietrza przy zamkniętej głośni po uprzednim głębokim wdechu. Używana jest zarówno w życiu codziennym, np. podczas parcia na stolec, jak i w celach terapeutycznych i diagnostycznych przez medyków.
Co to jest próba Valsalvy?
Próba Valsalvy jest znaną w medycynie od XVIII wieku procedurą terapeutyczną i diagnostyczną. Obecnie jest stosowana zarówno w kardiologii, jak i urologii oraz laryngologii. Polega na wykonaniu przez pacjenta silnego wydechu przy zamkniętej części krtani zwanej głośnią. W warunkach fizjologicznych manewr Valsalvy stosuje się np. podczas podnoszenia ciężarów, próby oddania stolca, porodu czy dmuchania w instrumenty dęte [1,2].
Manewr Valsalvy – wskazania
Manewr Valsalvy jest szeroko stosowany w medycynie. Lekarz może zadecydować o jego przeprowadzeniu w przypadku:
- osłuchiwania niektórych szmerów serca;
- diagnostyki zastoinowej niewydolności serca i choroby niedokrwiennej serca;
- oceny funkcjonowania autonomicznego układu nerwowego (niezależnego od naszej woli);
- diagnostyki i leczenia niektórych zaburzeń rytmu serca [1,2];
- badania pacjentów skarżących się na nietrzymanie moczu [3];
- wykonywania USG jąder i moszny [4];
- oceny drożności trąbki słuchowej zwanej także trąbką Eustachiusza [5].
Próba Valsalvy a serce
Podczas wykonywania manewru Valsalvy dochodzi do szeregu następujących po sobie zmian w układzie krążenia, które zostały podzielone na 4 fazy.
W początkowym etapie ze względu na podwyższone ciśnienie w klatce piersiowej dochodzi do zwiększenia objętości krwi wypompowanej przez serce do naczyń krwionośnych. Wzrasta także ciśnienie tętnicze (skurczowe i rozkurczowe).
W II fazie manewru Valsalvy dochodzi do przyspieszenia akcji serca i stopniowego spadku ilości krwi wydostającej się podczas skurczu serca do naczyń krwionośnych.
Podczas III fazy mamy do czynienia najpierw ze spadkiem ciśnienia tętniczego krwi i wzrostem ilości uderzeń serca na minutę, a następnie obserwuje się wzrost ilości krwi, która dostaje się z lewej komory serca podczas jego skurczu do naczyń i podwyższenie wartości ciśnienia.
Faza IV manewru Valsalvy pokrywa się z zakończeniem natężonego wydechu przez pacjenta i obejmuje chwilowy wzrost ciśnienia tętniczego i zwolnienie akcji serca. Następnie dochodzi do unormowania się parametrów sercowo-naczyniowych [1,6].
Próba Valsalvy a jądra
Manewr Valsalvy jest przyczyną nie tylko zmian w układzie sercowo-naczyniowym, ale powoduje wystąpienie tzw. tłoczni brzusznej, czyli zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej. Fakt ten jest wykorzystywany w gabinecie urologicznym przy badaniu pacjenta w przypadku podejrzenia m.in. przepukliny pachwinowej lub żylaków powrózka nasiennego. Lekarz zazwyczaj bada pacjenta i wykonuje USG w pozycji leżącej, stojącej oraz w trakcie wykonywania próby Valsalvy [4,7].
Przebieg próby Valsalvy
Najprostszy sposób wykonania manewru Valsalvy składa się z kilku etapów:
- Zamknięcie ust.
- Głęboki wdech.
- Zaciśnięcie skrzydełek nosa palcami lub specjalnym klipsem.
- Mocne wydmuchiwanie powietrza przez 10-30 sekund.
Próba Valsalvy może być także przeprowadzona za pomocą urządzenia zwanego manometrem. W tym przypadku pacjent wydmuchuje powietrze w specjalny ustnik. W niektórych sytuacjach lekarz może także poprosić o wykonywanie nasilonego wydechu w końcówkę strzykawki o pojemności 20 ml w taki sposób, jakby pacjent chciał przesunąć jej tłok [1,8].
Przeciwwskazania do wykonania próby Valsalvy
Manewr Valsalvy zaliczany jest do stosunkowo prostych procedur medycznych, jednak zawsze należy mieć na uwadze przeciwwskazania do jego wykonania. Należą do nich:
- tętniak aorty lub naczyń mózgu;
- niedawno przebyty lub obecnie występujący zawał serca lub udar mózgu;
- podwyższone ciśnienie wewnątrzczaszkowe;
- obecność niedociśnienia ortostatycznego, czyli zbyt dużego obniżenia ciśnienia tętniczego krwi występującego w krótkim czasie po przyjęciu pozycji stojącej;
- żylaki przełyku;
- odma opłucnowa i niewyjaśnione krwioplucie;
- odwarstwienie siatkówki w przeszłości;
- niedawno przebyty zabieg okulistyczny lub operacja chirurgiczna związana z otwarciem jamy brzusznej lub klatki piersiowej [1,7].
Próba Valsalvy jest prostym narzędziem stosowanym w diagnostyce i leczeniu schorzeń kardiologicznych oraz diagnostyce schorzeń urologicznych, neurologicznych i laryngologicznych. Aby ją wykonać, należy wziąć głęboki wdech, a następnie przy zamkniętych ustach i skrzydełkach nosa dokonać próby wydmuchania powietrza.
Źródła:
- Krauze T., Guzik P., Wysocki H., Zastosowanie próby Valsalvy w ocenie układu krążenia, The use of the Valsalva manoeuvre in the evaluation of cardiovascular system, Folia Cardiol, 2006, tom 13, nr 2, 101–10.
- Dobosiewicz A.M., Miętkowska P., Marszałek A., Wendland S., Chyba P., Duda G., Kwiatkowski S., The use of the Valsalva manoeuvre in the evaluation mechanisms regulation of cardiovascular system – study case. Journal of Education, Health and Sport, 2017;7(7):927-939.
- Szwedowski M., Szwedowska E., Przydatność badań urodynamicznych w diagnostyce i leczeniu nietrzymania moczu u kobiet, Przegląd Urologiczny 2014/4 (86).
- Lorenc T., Krupniewski L., Palczewski P., Gołębiowski M., Wartość ultrasonografii w diagnostyce żylaków powrózka nasiennego, The value of ultrasonography in the diagnosis of varicocele, J Ultrason 2016; 16: 359–37.
- Latkowski J.B., Otolaryngologia dla studentów medycyny i stomatologii, PZWL 2004.
- Badowska-Kozakiewicz A.M., Fizjologia człowieka w zarysie, PZWL 2019.
- https://eduson.pl/baza-wiedzy/ultrasonografia-kliniczna/czy-twoj-pacjent-ma-przepukline-pachwinowa-chwyc-za-glowice-i-sprawdz-sam/#Technika_badania_przepukliny_pachwinowej.
- https://www.mp.pl/ratownictwo/algorytmy/154785,medyczne-czynnosci-ratunkowe-w-zaburzeniach-rytmu-serca.