Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Bestsellery z gratisem
X - Infekcje intymne
X - Produkty dla seniorów
X - Strefa seksu
X - Ochrona przeciwsłoneczna
5

Roślina wspomagająca potencję. Buzdyganek naziemny

Buzdyganek naziemny już w starożytności był stosowany jako afrodyzjak. Jednak roślina ta ma wpływ nie tylko na libido. Czy wiesz, kiedy warto stosować buzdyganek?

Roślina wspomagająca potencję. Buzdyganek naziemny

Buzdyganek naziemny – co to za roślina? 

Buzdyganek naziemny (łac. Tribulus terrestris L.) to wieloletnia roślina kwitnąca na żółto. Naturalnie występuje m.in. w Azji. Buzdyganek jest bogaty w liczne składniki aktywne, m.in. flawonoidy, fitosterole, witaminy i minerały. Najcenniejszymi składnikami tej rośliny są saponiny, które wykazują silne działanie na organizm. 

Buzdyganek naziemny – właściwości 

Stosowanie buzdyganka naziemnego sprzyja pobudzaniu popędu płciowego, dzięki podniesieniu poziomu testosteronu w organizmie. Saponiny zawarte w buzdyganku pobudzają spermatogenezę (proces powstawania i dojrzewania plemników) u mężczyzn oraz owogenezę (proces powstawania i dojrzewania komórek jajowych) u kobiet. Zwiększają także ruchliwość plemników w spermie. Preparaty z tej rośliny mogą być wykorzystywane przy problemach z płodnością. Znajdują również zastosowanie przy dolegliwościach towarzyszących menopauzie, andropauzie i zaburzeniach miesiączkowania. 

Dzięki swoim właściwościom buzdyganek naziemny wspomaga również erekcję. Równocześnie substancje zawarte w tej roślinie zmniejszają stany zapalne i obrzęk prostaty. Ułatwia to oddawanie moczu.


Preparaty z buzdygankiem na potencję

Buzdyganek ma korzystny wpływ na układ pokarmowy. Saponiny wspomagają przede wszystkim trawienie tłuszczów. Powoduje to obniżenie stężenia cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Buzdyganek pobudza enzymy trawienne i sprawia, że składniki odżywcze są szybciej przyswajane. Przyspiesza też wydalanie toksyn z organizmu, dzięki czemu zapobiega powstawaniu zaparć. Roślina ta działa też moczopędnie, co wpływa korzystnie na układ moczowy i pracę nerek. Takie działanie wpływa też na obniżenie ciśnienia krwi. Saponiny zawarte w buzdyganku wykazują również działanie przeciwcukrzycowe, antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwnowotworowe. W badaniach wykazano, że hamują one wzrost drożdżaków: Cryptococcus i Candida oraz rozwój komórek nowotworowych nerki i wątroby. 

Składniki zawarte w buzdyganku mogą wykazywać także działanie antydepresyjne. Udowodniono to podczas badań na szczurach, które poddawano różnym sytuacjom stresowym. Po podaniu im dużych dawek tej rośliny, lepiej przystosowywały się do takich okoliczności. Inne badania na gryzoniach wykazały, że przyjmowanie preparatów z buzdyganka może zmniejszać odczuwanie bólu.  

Właściwości buzdyganka są wykorzystywane również w kulturystyce i sportach siłowych. Dzięki swoim właściwościom roślina ta powoduje wzrost siły mięśni, zwiększenie liczby erytrocytów we krwi, a także wzrost tężyzny i wydolności fizycznej. Powoduje także nasilenie syntezy białek, dzięki czemu preparaty z buzdyganka sprzyjają procesom budowania masy mięśniowej. 


Boostery testosteronu

Buzdyganek naziemny – zastosowanie 

W celach leczniczych stosuje się głównie owoce buzdyganka, czasami używa się także korzeni. Najczęściej stosowany jest jednak ekstrakt standaryzowany na zawartość saponin.

Rekomendowana dawka to 250-750 mg ekstraktu dziennie. 

Zastosuj preparat z buzdygankiem, jeśli dotyczą Cię: 

 • zaburzenia libido, 
 • niski poziom testosteronu i związane z tym dolegliwości, 
 • andropauza i menopauza, 
 • nadciśnienie tętnicze krwi, 
 • problemy trawienne, 
 • zaparcia, 
 • wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów. 

Buzdyganek naziemny – przeciwwskazania 

Preparaty z buzdyganka nie powinny być stosowane przez:  

 • kobiety w ciąży – istnieje ryzyko zaburzeń rozwoju płodu; 
 • kobiety karmiące piersią; 
 • mężczyzn ze zwiększonym prawdopodobieństwem rozwoju nowotworu prostaty; 
 • osoby cierpiące na zapalenia żołądka, chorobę wrzodową lub inne choroby układu pokarmowego – buzdyganek może doprowadzić do zaburzeń żołądkowo-jelitowych; 
 • osoby uczulone; 
 • dzieci – z powodu braku badań nad bezpieczeństwem.

Przeczytaj również:
Zaburzenia erekcji okiem seksuologa


Źródła
Zwiń
Rozwiń
 • Różański H., Medycyna dawna i współczesna, nauki medyczne i biologiczne: https://rozanski.li/439/buzdyganek-ziemny-tribulus-terrestris-l/.  
 • Olczak A., Potencjał tkwiący w saponinach, Bezpieczeństwo w inżynierii procesowej, VII studenckie seminarium, Łódź 2017. 
 • Szałabska-Rąpała K. i in., Rola roślinnych antyoksydantów w prewencji zaburzeń męskiego układu rozrodczego wywołanych powikłaniami cukrzycowymi, 26. konferencja naukowa wydziału farmaceutycznego ŚUM. 
 • Akram M. i in., Tribulus terrestris L.: A review article Journal of Medicinal Plants Research, vol. 5(16), 3601-3605, 2011. 
 • Matławska I., Afrodyzjaki roślinne, Herbalism, 2019, 1(5), 63-76. 
 • NeuroExpert – Encyklopedia Neurofizjologii: https://neuroexpert.org/wiki/tribulus-terrestris/.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę