Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Kalendarz adwentowy
X - Herbapol Syrop sosnowy
X - Nutricia Bebilon + Mustela
X - Humavit Colostrum
X - Aurovitas ApoD3
X - Pomysł na prezent 3
X - Baby Week 9
X - Inhalatory
X - Unia Unituss
5

Śluz ślimaka. Jak działa na skórę?

Słuchaj artykułu

Śluz produkowany przez ślimaki jest skarbnicą aktywnych biologicznie składników, których nie da się wyprodukować w laboratorium. Mają one dobroczynny wpływ na stan skóry. Przeczytaj, dlaczego śluz ślimaka stał się hitem w kosmetologii. 

Śluz ślimaka. Jak działa na skórę?

Śluz ślimaka – co to jest? 

Śluz jest wydzieliną gruczołów zlokalizowanych na odnóżach ślimaków. Pokrywa cały ich korpus, pełniąc szereg ważnych funkcji. Gdy miękkie ciało ślimaka przemieszcza się po podłożu, jest narażone na tarcie i mikrourazy. Wydzielany śluz jest niezbędny w samym procesie poruszania się, a ponadto zwiększa lepkość, zmiękcza, nawilża i regeneruje ciało mięczaka.  

Śluz ślimaka składa się z wielu aktywnych biologicznie substancji, co czyni go wyjątkowo cenną i unikatową wydzieliną. Nie da się jej odtworzyć syntetycznie w warunkach laboratoryjnych. Do tej pory nie udało się określić pełnego składu chemicznego śluzu z uwagi na jego dużą zmienność zarówno pomiędzy gatunkami, jak i możliwość dynamicznych zmian składu śluzu u pojedynczych osobników.  

Według niektórych źródeł już w starożytności wykorzystywano śluz ślimaka do leczenia schorzeń skóry. Sam Hipokrates zalecał przykładanie rozdrobnionych ślimaków na stany zapalne.  

Przez wieki lecznicze właściwości śluzu były nieco zapomniane. Dopiero w 1980 r. pewna chilijska rodzina założyła hodowlę brunatnych ślimaków ogrodowych. Jej pracownicy zauważyli, że w kontakcie ze ślimaczym śluzem dłonie stają się gładsze, a skaleczenia szybko się goją. Syn właściciela rozpoczął badania nad tym zjawiskiem, a 13 lat później opatentowano pierwszy krem na bazie śluzu ślimaka. Od tej pory ta kontrowersyjna substancja stopniowo zyskiwała popularność w kolejnych krajach.  

W 2006 r. śluz ślimaka umieszczono w międzynarodowym rejestrze składników kosmetyków (INCI). Występuje tam pod nazwą Snail Secretion Filtrate

W kosmetologii zastosowanie znalazły również ekstrakty: 

  • z jaj ślimaka (Snail Egg Extract), 
  • z całych ślimaków akwariowych (Snail Extract) lub morskich ślimaków słuchotek (Abalone Extract), 
  • hydrolizowane chemicznie lub enzymatycznie (Hydrolyzed Snail Body Extract). 

Na szczęście przy produkcji kosmetyków ze śluzem ze ślimaka nie ginie żaden osobnik. Hodowcy dbają o ich dobrostan, aby otrzymać dobrej jakości surowiec. Zestresowany ślimak wydziela substancje, które zanieczyszczają śluz i są niepożądane w kosmetologii. 

Śluz ślimaka – skład i właściwości 

W śluzie ślimaka znajdują się: 

  • białka – w tym cenny kolagen i elastyna; 
  • glikozaminoglikany – jednym z nich jest kwas hialuronowy znany z działania przeciwzmarszczkowego; do tej grupy zaliczają się również obecne w śluzie mukopolisacharydy, które nawilżają, poprawiają mikrokrążenie, nadają elastyczność i zwiększają odporność skóry na czynniki zewnętrzne; 
  • α-hydroksykwasy – m.in. kwas glikolowy o działaniu zmiękczającym, wybielającym, złuszczającym i regulującym wydzielanie sebum; 
  • alantoina łagodząca podrażnienia; 
  • polifenole eliminujące wolne rodniki; 
  • mucyna o właściwościach przeciwbakteryjnych; 
  • witaminy A i E nazywane witaminami młodości oraz witamina C biorąca udział w biosyntezie kolagenu; 
  • minerały: cynk, miedź, żelazo, mangan. 

Zaawansowane badania laboratoryjne potwierdziły wewnątrzkomórkową aktywność składników śluzu. Dowiedziono m.in., że pobudza on namnażanie i migrację fibroblastów, czyli komórek tkanki łącznej skóry, odpowiedzialnych za produkcję elastyny i kolagenu. 

Poprawa parametrów skóry wynikająca ze stosowania filtratu śluzu ślimaka została potwierdzona w badaniach klinicznych. 


Kosmetyki ze śluzem ślimaka
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Śluz ślimaka – efekty stosowania 

Śluz ślimaka niezwykle korzystnie wpływa na kondycję skóry: 

  • Opóźnia procesy starzenia, 
  • wygładza i zmniejsza widoczność zmarszczek, 
  • wspomaga regenerację skóry po oparzeniach słonecznych
  • przyspiesza gojenie się drobnych ran, 
  • poprawia jędrność i elastyczność skóry, 
  • redukuje blizny i rozstępy, 
  • niweluje przebarwienia i rozjaśnia cerę, 
  • reguluje wydzielanie sebum, 
  • pomaga w leczeniu trądziku i łojotoku. 

Kremy wzbogacone w śluz ślimaka nadają się do codziennej pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Najbardziej polecane są osobom z suchą, wrażliwą skórą, zmagających się z trądzikiem, łojotokiem, bliznami oraz osobom dojrzałym, które chcą opóźnić procesy starzenia. 

Śluz ślimaka – gdzie go szukać? 

Obecnie dostępna jest cała gama produktów zawierających w swoim składzie śluz ślimaka. Są to przede wszystkim kremy przeciwzmarszczkowe i pod oczy, maseczki, skoncentrowane sera, kremy do rąk, peelingi czy nawet maści do stóp.  

Przy wyborze preparatu warto sprawdzić poziom zawartości filtratu ze śluzu, który może stanowić od 3 do nawet 92% masy preparatu.  

Śluz ślimaka – przeciwwskazania 

Przeciwwskazaniem do stosowania produktów ze śluzem ślimaka jest alergia na jego składniki. Przed aplikacją preparatu na większe obszary skóry wykonaj próbę uczuleniową, smarując mały fragment w zgięciu łokciowym. Jeśli w ciągu doby nie pojawi się zaczerwienie, możesz bezpiecznie zastosować produkt.  

Podczas nakładania preparatów ze śluzem ślimaka u niektórych osób pojawia się mrowienie skóry. Jest to normalne zjawisko, które zazwyczaj szybko ustępuje. 

Przeczytaj również:
DMAE. Przywróć skórze jędrność


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Gunia-Krzyżak A. i in., Zaskakujące i niezwykłe składniki współczesnych kosmetyków, Farmacja Polska, 2021. 
  • Lim V.Z. i in., Efficacy and Safety of a New Cosmeceutical Regimen Based on the Combination of Snail Secretion Filtrate and Snail Egg Extract to Improve Signs of Skin Aging, J Clin Aesthet Dermatol., 2020. 
  • Thomas S., Medicinal use of terrestrial molluscs (slugs and snails) with particular reference to their role in the treatment of wounds and other skin lesions, World Wide Wounds, 2013. 
  • Trapella C. i in., HelixComplex snail mucus exhibits pro-survival, proliferative and pro-migration effects on mammalian fibroblasts, 2018. 
  • Wargala E. i in., Innowacyjny składnik stosowany w kosmetologii i medycynie, Aesth Cosmetol Med., 2023.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę