Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Pomysł na prezent 3
X - Niezbędnik zimowy
x - Aurovitas ApoD3
X - Aurovitas LipiForma 3
X - Dermaprofi Cutis
X - Zimowe nowości
X - Przeziębienie dzieci i dorosłych
X - Kalendarz adwentowy 2023
3

DMAE. Przywróć skórze jędrność

Słuchaj artykułu

DMAE bywa nazywany eliksirem młodości. Ze względu na swoje właściwości jest składnikiem preparatów do skóry dojrzałej oraz z przebarwieniami. W jaki sposób działa? Jak go stosować? Odpowiadamy! 

DMAE. Przywróć skórze jędrność

DMAE – co to jest? 

DMAE (deanol) to związek chemiczny, który w niewielkiej ilości powstaje w naszym mózgu.  

W przeszłości był stosowany głównie w leczeniu:  

 • zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD),  
 • choroby Alzheimera,  
 • zespołu ze spektrum autyzmu, 
 • zaburzeń neurologicznych po stosowaniu leków (dyskinezy późne).  

Obecnie DMAE jest składnikiem suplementów diety poprawiających funkcje poznawcze i nastrój oraz kosmetyków.  

DMAE – jak działa na skórę? Jak go stosować? 

Naukowcy przypisują deanolowi głównie funkcję ujędrniającą. 

DMAE odpowiada za działanie przeciwzapalne, a poprzez zwiększenie napięcia mięśniowego ujędrnia strukturę skóry, redukuje grube zmarszczki, cienie pod oczami oraz zwiotczenie skóry szyi. 

Dodatkowo naukowcy badają działanie przeciwutleniające, które polega na wymiataniu wolnych rodników. 

Po 30. roku życia liczba komórek pigmentacyjnych (melanocytów) zmniejsza się o 20% z każdą upływającą dekadą. Skóra jest przez to bardziej podatna na działanie promieni ultrafioletowych. Oprócz zwiększonego ryzyka zmian nowotworowych, u osób starszych obserwujemy to w postaci plam starczych. Zazwyczaj zmiany pojawiają się na grzbietach rąk, jednak mogą one lokalizować się na całym ciele. I tu z pomocą przychodzą preparaty z DMAE, gdyż dziś już wiemy, że jego niedobory są ściśle powiązane z tym procesem. 

Stosowanie kosmetyków z DMAE uzależnione jest od rodzaju preparatu. Nie ma specjalnych wytycznych do jego aplikacji. Producenci często podkreślają możliwość stosowania rano i wieczorem dla wzmocnienia efektu działania.  

Najlepszy rezultat uzyskasz, stosując preparat z DMAE przez 4 miesiące. Po takim okresie nawet po dwutygodniowej przerwie działanie będzie się utrzymywać. Przed użyciem każdego preparatu zapoznaj się z instrukcją stosowania podaną przez producenta. Zwróć też uwagę na to, czy preparat można używać w okolicy oczu.


Produkty z DMAE
Poznaj tysiące produktów z kategorii zdrowie i uroda

DMAE a mezoterapia 

Dzięki dobrze poznanym właściwościom ujędrniającym DMAE producenci preparatów odmładzających poszli o krok dalej. Po zastosowaniu w kremach, postanowili wprowadzić go do preparatów wykorzystywanych w mezoterapii.  

Mezoterapia jest zabiegiem, który polega na wstrzyknięciu pod skórę substancji aktywnych. W zależności od głębokości iniekcji metoda może być igłowa lub mikroigłowa. Jej efekty zastępują potrzebę korzystania z pomocy chirurga plastycznego. Bardzo często podaje się kilka substancji łącznie dla zwiększenia efektu. Stosuje się m.in. witaminy A, C, E, kwas hialuronowy, aminokwasy czy właśnie DMAE.  

Zabieg powtarza się seriami, ich liczba zależy od stanu skóry. Każda seria kończy się przerwą, po czym cykl się powtarza. Dla podtrzymania efektów kuracja może trwać kilka miesięcy.  

Celem wykorzystania DMAE jest usunięcie oznak starzenia poprzez pobudzenie produkcji elastyny i kolagenu. Z zabiegów chętnie korzystają także kobiety, które chcą działać profilaktycznie jeszcze przed powstaniem widocznych zmarszczek czy bruzd. 

Zabiegi z DMAE polecane są przy takich problemach, jak: 

 • wiotka skóra o zmniejszonej sprężystości, 
 • widoczne zmarszczki i bruzdy, 
 • odwodniona skóra. 

DMAE – skutki uboczne 

W obszernym badaniu eksperci testowali długotrwałe użycie żelu 3% do twarzy. Czas próby wynosił około rok. Nie stwierdzili oni wystąpienia reakcji skórnych w postaci rumienia, łuszczenia, suchości, świądu czy pieczenia. Brak różnic skutków ubocznych w porównaniu do placebo pozwoliło badaczom wywnioskować, że aplikacja preparatu z DMAE jest dobrze tolerowana. 

W przypadku składników kosmetycznych warto jednak wykonać najpierw test reakcji alergicznej na małym fragmencie skóry, najlepiej pomijając okolice twarzy.

Przeczytaj również:
Pielęgnacja przeciwzmarszczkowa krok po kroku


Źródła
Zwiń
Rozwiń
 • Grossman R., The Role of Dimethylaminoethanol in Cosmetic Dermatology, Am J Clin Dermatol, 2005, s. 39-47.  
 • Rajam R.P., Kannan S., Kajendran D., Cosmeceuticals an emerging technology – a review, WJPR, s. 664-685. 
 • Kurzyńska K., Skóra o fototypie IV-VI – charakterystyka dermatoz oraz ryzyko pojawienia się efektów niepożądanych w wyniku terapii kosmetologicznych, Aesth Cosmetol Med., 2022, s. 11-24. 
 • Wydro D.M, Starzenie się skóry – aspekty genetyczne, fizjologiczne i patomorfologiczne, researchgate.net. 
 • Klimczak I., Current trends in Quality Science – design, quality and safety of products, Łukasiewicz Research Network – Publishing House of Institute for Sustainable Technologies, Radom, 2021. 
 • Zaborowska E., Mezoterapia igłowa i mikroigłowa jako metody regeneracji skóry, praca magisterska Wydziału Farmaceutycznego 2018, Repozytorium Uniwersytetu Jagiellońskiego. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę