Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Tydzień marek świata
X - Każdy uśmiech jest wyjątkowy
X - Aurovitas Flexistav
X - Strefa opalania
8

Test combo. Kiedy go wykonać?

Słuchaj artykułu

Choroby wirusowe takie jak grypa, COVID-19 i RSV często mają podobne objawy, więc ciężko je odróżnić. Aby ułatwić diagnostykę, powstały tzw. testy combo. Jak wykonać taki test? Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Odpowiadam w artykule.

Test combo. Kiedy go wykonać?

Co to jest test combo? 

Test combo wykrywa antygeny wirusów SARS-CoV-2, grypy typu A i B oraz RSV podczas jednego badania. Jest to znaczne ułatwienie dla pacjentów i lekarzy. Podczas wykonania jednego testu można stwierdzić zakażenie czterema różnymi patogenami. Testy combo są przeznaczone zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. 

Kto powinien wykonać test combo? 

Na test combo warto zdecydować się w przypadku przedłużającego się przeziębienia, na które nie działają podstawowe preparaty. Wykonaj test przed wizytą u lekarza lub teleporadą. Pozytywny wynik w kierunku jednej z czterech chorób ułatwi specjaliście dobór odpowiedniego leczenia.


Testy combo
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Jak zrobić test combo? 

Wykonanie testu combo jest proste i nie powinno sprawić Ci trudności. Materiałem potrzebnym do badania jest wymaz z nosa. Przed wykonaniem testu zapoznaj się z instrukcją umieszczoną w opakowaniu.  

W zależności od producenta testy combo mogą zawierać różne elementy, ale zazwyczaj są to: 

 • jałowa wymazówka, 
 • probówka z buforem, 
 • kasetka testowa. 

Przed wykonaniem testu combo dokładnie umyj ręce mydłem oraz zdezynfekuj powierzchnię, na której położysz test. Wyjmij z opakowania wszystkie elementy i ustaw je zgodnie z instrukcją.  

Pobierz próbkę z nosa za pomocą wymazówki: 

 1. Wyjmij wymazówkę z opakowania foliowego. Uważaj, by nie dotknąć bawełnianej końcówki. 
 2. Wprowadź wymazówkę do jednego nozdrza na głębokość około 2-4 cm.  
 3. Obracaj wymazówkę, dotykając ścian nozdrza około 5 razy. 
 4. Tą samą wymazówką powtórz powyższe czynności w drugim nozdrzu. 

Tak przygotowaną wymazówkę włóż do probówki z buforem. Zazwyczaj producent zaleca oderwanie połowy plastikowej części wymazówki, aby cała wpadła do probówki. Zamknij pokrywę probówki i przyciśnij wymazówkę 10 razy. Odczekaj około minutę przed przystąpieniem do dalszych kroków. W tym czasie zajdzie reakcja pomiędzy wymazem a buforem. Następnie umieść 2 krople roztworu w studzience testowej oznaczonej literą S. W testach combo mogą znajdować się dwie studzienki testowe – w każdej z nich umieść po 2 krople roztworu. Odczekaj 15 minut i odczytaj wynik. Nie czekaj dłużej, ponieważ może to zaburzyć wynik. 

Wynik testu Combo – jak go zinterpretować? 

Na kasetce testowej znajdują się okienka, które odpowiadają chorobom COVID-19, grypie typu A i B oraz RSV. Przy każdym okienku znajdziesz dwa oznaczenia: C – czyli pole kontrolne oraz T – pole testowe. W zależności od testu pole testowe może być różnie oznaczone, zazwyczaj jest to litera T z dolnym indeksem (np. T1, T2). W przypadku grypy może pojawić się oznaczenie A i B.  

 • Za wynik pozytywny dla danej choroby uznajemy pojawienie się dwóch linii przy polach C i T. 
 • Za wynik negatywny – pojawienie się jednej linii, tylko przy polu C. 
 • Wynik jest nieważny, jeśli linia nie pojawi się przy polu C, nawet jeżeli pojawiła się przy polu T.  

Czy testy combo są dobre? 

Dokładność testu combo wynosi ponad 90% dla każdej z chorób.  

Zalety testów combo to: 

 • proste wykonanie w domowych warunkach, 
 • szybki wynik testu (15 minut), 
 • możliwość zdiagnozowania jednocześnie aż 4 chorób infekcyjnych. 

Czy test combo jest na receptę? 

Test combo możesz kupić bez recepty. Pamiętaj, by po uzyskaniu pozytywnego wyniku na którąkolwiek z chorób skontaktować się z lekarzem rodzinnym.  

Test combo – cena 

Testy combo nie są drogie. Cena jednej sztuki to około 10-20 zł.

Prócz testów combo dostępne są też trzy testy wykrywające wyłącznie wirusa SARS-CoV-2 lub wytworzone w organizmie przeciwciała.  

Test antygenowy na COVID-19 

Jest to najpopularniejszy rodzaj testu na covid. Można wykonać go samodzielnie w domu, postępując zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania. Test wykrywa antygeny wirusa SARS-CoV-2 w wymazie z nosa lub gardła. Testy antygenowe mają wysoką dokładność, nawet powyżej 98%.  

Kto powinien wykonać test antygenowy? 

Wykonaj test, jeśli masz objawy przypominające COVID-19 lub nie masz objawów, ale miałeś/-aś kontakt z osobą chorą. Testy antygenowe mogą być wykonywane również u dzieci.  

Jak zrobić test na COVID-19 w domu? 

Przed wykonaniem testu antygenowego dokładnie umyj ręce mydłem pod bieżącą wodą. Na czystej, płaskiej powierzchni rozłóż akcesoria, które znajdują się w opakowaniu testu.  

 • W zależności od rodzaju materiału potrzebnego do wykonania testu pobierz wymaz z nosa lub próbkę śliny do probówki. 
 • Pobrany wymaz połącz z buforem według instrukcji opisanej w opakowaniu testu. 
 • Nanieś odpowiednią ilość przygotowanego roztworu do rynienki testowej kasetki testu. 
 • Po upływie określonego w ulotce czasu odczytaj wynik.

Pozytywny wynik testu wskazuje na zakażenie koronawirusem. W takim przypadku konieczna jest konsultacja z lekarzem, który zdecyduje o dalszym leczeniu. Pozytywny wynik testu nie oznacza, że rozwinie się u Ciebie ciężka postać choroby.  

Testy genetyczne na COVID-19 

Są to testy RT-PCR lub RT-LAMP, które wykrywają materiał genetyczny wirusa w pobranym wymazie z nosogardzieli. Dzięki temu badaniu można jednoznacznie potwierdzić zakażenie koronawirusem. Badanie to umożliwia także poznanie, jakim wariantem wirusa się zakaziliśmy. Według aktualnych zaleceń przy podejrzeniu choroby COVID-19 wykonujemy test antygenowy. Jeśli wynik testu antygenowego jest pozytywny, lekarz może zalecić Ci wykonanie testu PCR. Zazwyczaj ma to miejsce w przypadku skierowania na leczenie w szpitalu.  

Jak przygotować się do badania RT-PCR? 

Przed pobraniem wymazu: 

 • nie myj zębów, 
 • nie używaj płynów do płukania jamy ustnej, 
 • nie jedz i nie pij na ok. 3 godziny przed badaniem, 
 • nie wydmuchuj nosa, 
 • nie pal papierosów.  

Test serologiczny na COVID-19 

Ten rodzaj testu wykrywa przeciwciała anty-SARS-CoV-2 we krwi. Badanie to nie potwierdza aktualnego zakażenia, ani go nie wyklucza. Aktualnie służą do określenia ilości przeciwciał w organizmie. Wiedza ta pozwala określić, czy szczepienia przeciwko COVID-19 są skuteczne lub czy pacjent przeszedł chorobę.

Przeczytaj również:
Przeziębienie, grypa czy COVID-19? Jak rozpoznać objawy?


Łagodzenie objawów infekcji

Źródła
Zwiń
Rozwiń
 • https://gemini.pl/cordx-grypa-a-b-covid-19-rsv-combo-ag-test-antygenowy-na-obecnosc-4-wirusow-1-sztuka-9072675 
 • https://gemini.pl/fluorecare-zestaw-do-testow-laczonych-na-obecnosc-antygenow-sars-cov-2-grypy-a-b-rsv-combo-4w1-1-sztuka-9072306
 • https://diag.pl/pacjent/koronawirus-stary/rodzaje-testow-w-kierunku-covid-19/ 
 • https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/nowe-zasady-testowania-w-kierunku-koronawirusa-co-musisz-wiedziec,8182.html
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę