Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Siła Kobiet
X - Asa
X - Aurovitas FlexiStav Meno
X - Sale do -50%
X - Zadbaj o zdrowie swojej rodziny
X - Zdrowe oczy
X - Baby Sleep
3

Tokofobia – przyczyny, rodzaje, objawy, leczenie

Słuchaj artykułu

Strach przed ciążą czy porodem jest naturalnym stanem rzeczy. Ciąża i poród wiążą się z licznymi nieprzyjemnymi dolegliwościami, a w organizmie kobiety zachodzą duże zmiany, które mogą stanowić źródło niepokoju. Jednak strach ten nie ma charakteru paraliżującego, podlega kontroli i nie wpływa w tak ogromnym stopniu na samopoczucie i decyzje kobiety, jak ma to miejsce w przypadku osób z tokofobią, czyli silnym strachem przed ciążą i porodem. 

Tokofobia – przyczyny, rodzaje, objawy, leczenie

Definicja tokofobii 

Tokofobia to rodzaj fobii, przejawiający się silnym strachem przed ciążą i porodem. Dla kobiet, u których występuje tokofobia, samo wyobrażenie ciąży i porodu może wywoływać uczucie niepokoju. Silny strach może skutkować wyborem cesarskiego cięcia jako metody porodu lub w niektórych przypadkach skłonić kobietę do podjęcia decyzji o nieposiadaniu potomstwa.  

Szacuje się, że około 6-10% kobiet w populacji boryka się z tokofobią.  

Tokofobia zaliczana jest do grupy fobii specyficznych, czyli takich, które są spowodowane jakimś konkretnym czynnikiem. Pojawienie się tego czynnika skutkuje wzrostem napięcia i uczuciem silnego strachu i chęcią wycofania się z sytuacji. 


Witaminy dla przyszłych mam
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Rodzaje tokofobii 

Wyróżnia się dwa główne rodzaje tokofobii – pierwotną i wtórną. Podział ten wynika z różnych źródeł obaw występujących w tokofobii. 

Tokofobia pierwotna – dotyka kobiet, które nigdy nie były w ciąży. Może rozwinąć się na skutek: 

 • traumatycznych doświadczeń z przeszłości, np. przemoc seksualna; 
 • braku oparcia i pomocy bliskich, obaw o przyszłość, np. obawy finansowe czy te dotyczące umiejętności opieki nad dzieckiem; 
 • niskiego poczucia własnej wartości – przekonanie o niezdolności do zajęcia się dzieckiem, wiara we własną niekompetencję; 
 • występowania u danej osoby zaburzeń odżywiania czy cielesnych zaburzeń dysmorficznych, np. obawa przed przytyciem, zmianą wyglądu po porodzie; 
 • zasłyszanych opowieści o trudnych porodach, bólu i komplikacjach. 

Tokofobia wtórna – pojawia się u kobiet, które mają już za sobą ciążę i poród i doświadczenie to było dla nich wyjątkowo trudne i nieprzyjemne, a nawet traumatyczne. Do takich traumatycznych doświadczeń możemy zaliczyć np.: 

 • wyjątkowo silny ból w trakcie porodu; 
 • bardzo długi czas trwania porodu; 
 • wystąpienie komplikacji i powikłań zagrażających zdrowiu i życiu; 
 • złą opiekę personelu medycznego, brak profesjonalizmu; 
 • urodzenie martwego dziecka lub poronienie. 

Tokofobia – objawy 

Charakterystycznym objawem tokofobii jest silny strach przed ciążą i porodem. Strach ten może dotyczyć bólu, obawy o życie swoje i dziecka, niepokoju o zdrowie dziecka (niepełnosprawność, poważna choroba) i braku pewności co do kompetencji personelu medycznego. 

Objawy są takie same jak w przypadku innych fobii, jednak skupiają się na ciąży i porodzie. Zalicza się do nich: 

 • pojawiające się i nawracające koszmary senne, które mogą być przyczyną problemów ze snem, a nawet bezsenności; 
 • powtarzające się, uporczywe „czarne myśli” dotyczące ciąży i porodu, tworzenie w głowie najgorszych możliwych scenariuszy; 
 • uczucie napięcia, niepokoju, drażliwość; 
 • dolegliwości somatyczne, takie jak bóle brzucha i głowy oraz nudności i wymioty (pojawiają się z większą częstotliwości niż w przypadku ciężarnych bez tokofobii); 
 • trudności ze skupieniem uwagi i zapamiętywaniem, dezorientacja w przypadku styczności z czynnikiem wywołującym strach. 

Leczenie tokofobii 

Leczenie tokofobii odbywa się przy pomocy psychoterapii i czasem również leczenia farmakologicznego, które jest wskazane szczególnie w przypadku wyjątkowo nasilonego lęku uniemożliwiającego codzienne funkcjonowanie i zagrażającego zdrowiu matki i dziecka. Ważnym elementem leczenia jest wsparcie ze strony bliskich, a w szczególności pomoc doświadczonego ginekologa i położnej. Istotna jest również edukacja na temat ciąży i porodu – wiedza w tym przypadku może mieć znaczenie terapeutyczne, pomaga kobiecie zrozumieć, co dzieje się z jej ciałem i psychiką oraz oswaja ją z tematem ciąży i porodu zmniejszając, w ten sposób strach przed nowym i nieznanym. Warto rozważyć także zapisanie się do szkoły rodzenia, która przygotowuje przyszłe mamy do porodu i samodzielnej opieki nad noworodkiem. 

Przeczytaj również:
Starania o dziecko – jak przygotować się do ciąży?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

 1. Onik J., Rusin M., Materkowska A., Gryboś A., Gryboś M.,Tokofobia ciężarnych – mit czy rzeczywistość? Wybrane aspekty opieki pielęgniarskiej i położniczej w różnych specjalnościach medycyny, 7, 2019, s. 207-214. 
 2. Studniczek A., Kossakowska K., Bobrowska K., Obawy dotyczące psychologicznych i fizjologicznych aspektów ciąży, porodu i połogu u kobiet nieposiadających dzieci, Kwartalnik Naukowy Fides Et Ratio, 2020, 43(3), s. 238-259.
 3. Bilert H., Tokophobia – a multidisciplinary problem, Ginekologia Polska, 2007, 78(10), s. 807-811. 
 4. Kamasz E., Pilarska N., Włodarczyk A., Znaczenie traumatycznych narracji porodowych oraz oceny opieki ginekologicznej jako czynnika rozwoju tokofobii w oczach młodych kobiet, Kwartalnik Naukowy Fides Et Ratio, 2020, 43(3), s.320-333.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę