Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Pierwsze wakacje malucha
X - Nowości
X - Kolagen
X - Mamy lato
X - Wyjazdy wakacyjne
X - Strefa opalania
5

Czop śluzowy. Zwiastun zbliżającego się porodu

Słuchaj artykułu

Wiele przyszłych mam zastanawia się, jak rozpoznać nadchodzący poród. Może o tym świadczyć wiele objawów, a jednym z nich jest odejście czopa śluzowego. Jak wygląda? Czy odchodzi stopniowo? 

Czop śluzowy. Zwiastun zbliżającego się porodu

Czop śluzowy w ciąży – co to jest? 

Podczas ciąży komórki szyjki macicy wytwarzają gęsty czop śluzowy. To duża struktura ważąca około 10 g, która wypełnia kanał szyjki macicy i blokuje jej ujście. Ma unikatowe cechy fizyczne i immunologiczne odróżniające go od śluzu występującego u kobiet, które nie są w ciąży.  

Czop śluzowy jest wydalany zwykle niedługo przed porodem, kiedy szyjka macicy zaczyna się rozwierać. 

Główną rolą czopa śluzowego jest oddzielenie jamy macicy od pochwy. Chroni w ten sposób macicę przed dostaniem się do niej patogenów z pochwy i rozwinięciem infekcji, która może spowodować przedwczesny poród.  

Zaburzenia w czopie śluzowym takie jak jego skrócenie czy zwiększona przepuszczalność wiążą się z większym ryzykiem wystąpienia infekcji. 

Jak wygląda czop śluzowy?  

Czop śluzowy może mieć różny wygląd i strukturę. Zwykle jest przejrzysty, białawy, ale może być też delikatnie podbarwiony krwią (różowy lub brązowy). Ciągnie się i jest lepki, przez co przypomina galaretkę. Nie ma zapachu. Jego objętość wynosi około 1-2 łyżki, a długość ok. 3-5 cm. 

Czy czop śluzowy odchodzi na raty? 

Czop śluzowy może odejść naraz w całości lub powoli przez dłuższy okres – nie zawsze jest to zauważalne. Może zawierać niewielką ilość krwi, ale silniejsze krwawienie może być oznaką patologii ciąży, np. łożyska przodującego. 


Przygotuj się do porodu
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Czop śluzowy – ile czasu przed porodem odchodzi? 

U większości ciężarnych czop śluzowy znajduje się w kanale szyjki macicy aż do 37. tygodnia ciąży. Jego odejście może oznaczać, że poród jest blisko. 

Jeśli czop śluzowy odejdzie wcześniej niż w 37. tygodniu ciąży, skontaktuj się z lekarzem. 

Odejście czopa śluzowego najczęściej oznacza, że szyjka macicy zaczyna się rozwierać lub/i skracać. Sugeruje to zbliżający się poród. W niektórych przypadkach odejście czopa zdarza się kilka dni lub tygodni przed planowanym terminem. Czasami ciężarna traci czop śluzowy dopiero podczas porodu. 

Najbardziej zauważalnym znakiem odejścia czopa śluzowego jest śluz na bieliźnie albo papierze toaletowym.  

Odejście czopa może być spowodowane przez:

  • skrócenie i rozwarcie szyjki macicy w przygotowaniu do urodzenia dziecka; 
  • stosunek płciowy – w większości przypadków stosunek podczas ciąży nie wpływa negatywnie na jej przebieg, jednak w ostatnich tygodniach jej trwania może przyczynić się do poluzowania czopa śluzowego;
  • badanie fizykalne – badanie szyjki macicy przez lekarza może spowodować jej podrażnienie, rozciągnięcie i odejście czopa śluzowego.  

Jak odróżnić czop śluzowy od upławów? 

Aby odróżnić czop śluzowy od upławów, musimy zwrócić uwagę na kolor, rozmiar i konsystencję. Zwiększone wydzielanie śluzu jest normalne podczas ciąży. Upławy są zwykle rzadkie, o białawym lub żółtawym zabarwieniu. Czop śluzowy jest gęstszy, bardziej przypomina galaretkę i jest go więcej. Może być zabarwiony lekko na różowo lub brązowo. 

Do objawów, które powinny wzbudzić Twoją czujność, należą: 

  • utrata czopa przed 37. tygodniem ciąży,  
  • obfite krwawienie z towarzyszącymi skurczami i bólem brzucha, 
  • nagłe uczucie chluśnięcia płynu z pochwy.  

Jeśli zaobserwujesz któryś z nich, pilnie skonsultuj się z lekarzem.

Przeczytaj również:
Odejście wód płodowych. Co warto wiedzieć?Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Lacroix G., Gouyer V., Gottrand F., Desseyn J.L., The Cervicovaginal Mucus Barrier. Int J Mol Sci. 2020 Nov 4;21(21):8266. doi: 10.3390/ijms21218266. PMID: 33158227; PMCID: PMC7663572. 
  • https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/21606-mucus-plug 
  • Becher N., Adams Waldorf K., Hein M., Uldbjerg N., The cervical mucus plug: structured review of the literature. Acta Obstet Gynecol Scand. 2009;88(5):502-13. doi: 10.1080/00016340902852898. PMID: 19330570. 
  • Critchfield A.S., Yao G., Jaishankar A., Friedlander R.S., Lieleg O., Doyle P.S., McKinley G., House M., Ribbeck K., Cervical mucus properties stratify risk for preterm birth. PLoS One. 2013 Aug 1;8(8):e69528. doi: 10.1371/journal.pone.0069528. PMID: 23936335; PMCID: PMC3731331. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę