Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Kod SEMA
X - Espefa Aspar
X - Hagi
X - Aurovitas LipiForma
X - Dermedic
X - Lierac
X - MAMY wszystko dla MAMY
X - Bądź eco
X - Niezbędnik majówkowy
X - Dostawa DPD
3

Trądzik u nastolatków. Jak ułożyć pielęgnację?

Słuchaj artykułu

Okres dojrzewania to czas intensywnych zmian. Jednym z najczęstszych problemów, z którymi mierzą się nastolatki, jest trądzik. Nieleczony może nie tylko wpływać na samoocenę i pewność siebie, ale także prowadzić do poważniejszych problemów skórnych. Jak odpowiednio zadbać o cerę w tym wymagającym czasie?

Trądzik u nastolatków. Jak ułożyć pielęgnację?

Trądzik to powszechna dolegliwość skórna, która dotyka najczęściej osoby w wieku nastoletnim. Pierwsze objawy trądziku pojawiają się zazwyczaj u dziewczynek w wieku 11, a u chłopców około 12 lat. Zmiany lokalizują się na skórze w miejscach, gdzie występują gruczoły łojowe, czyli głównie na twarzy. Trądzik może pojawić się także na plecach, klatce piersiowej czy pośladkach. Zmianami skórnymi, które pojawiają się najczęściej, są zaskórniki, czyli zablokowane nadmiarem sebum gruczoły łojowe.  

Zwiększona produkcja sebum w okresie nastoletnim zazwyczaj spowodowana jest zmianami hormonalnymi, do których dochodzi w okresie dojrzewania. Innymi przyczynami powstawania trądziku młodzieńczego jest np. nadmierne namnażanie bakterii Cutibacterium acnes, które wywołują stany zapalne i powstawanie tak zwanych cyst, które często są wypełnione ropą. Niektóre osoby są bardziej predysponowane do rozwoju trądziku młodzieńczego. Główną rolę pełnią czynniki genetyczne, nieodpowiednia dieta i stres.  

Pierwszym krokiem w walce z trądzikiem młodzieńczym jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Oczyszczenie z nadmiaru sebum czy pozostałości po kosmetykach pozwala odblokować pory skóry. Nastoletnia cera jest bardziej wrażliwa niż u osób dorosłych, dlatego warto wybrać kosmetyki o delikatnym działaniu, które nie wywołają podrażnień.  

Unikaj takich składników kosmetyków, jak silne kwasy złuszczające, retinol i jego pochodne.  

Pielęgnacyjna rutyna dla nastolatków z cerą trądzikową 

Etap 1.: Dokładne oczyszczanie skóry trądzikowej

Jak już wiemy, nadmiar sebum i zanieczyszczenia pozostające na twarzy prowadzą do zapychania porów skóry i w rezultacie do powstawania zmian trądzikowych. Często niedoskonałości skóry nastolatki ukrywają pod makijażem. Niedokładne usunięcie resztek kosmetyków kolorowych może przyczynić się do zaostrzenia trądziku. Dlatego pierwszym etapem w pielęgnacji cery trądzikowej jest odpowiednie oczyszczenie skóry. Resztki makijażu najlepiej usunąć za pomocą płynu micelarnego. Wybierz taki przeznaczony do cery trądzikowej lub wrażliwej.  


Samo zastosowanie płynu micelarnego nie wystarczy, dlatego ważne jest umycie twarzy żelem lub emulsją oczyszczającą. Kosmetyk nałóż na delikatnie zwilżoną twarz i masuj przez około 5 minut. Pozwoli to na dokładne oczyszczenie porów skóry, a substancje aktywne będą miały czas zadziałać. W żelach do cery trądzikowej szukaj składników delikatnie złuszczających i nawilżających: kwasu salicylowego, cynku czy pantenolu. 


Etap 2.: Tonizacja skóry trądzikowej

Po oczyszczeniu skóry warto przemyć skórę tonikiem. Ma on za zadanie przywrócić odpowiednie pH skóry i zniwelować uczucie ściągnięcia. Toniki do cery trądzikowej mogą zawierać substancje złuszczające, ale możesz wybrać też taki, który będzie nawilżał skórę.  


Etap 3.: Nawilżanie skóry trądzikowej

Cera trądzikowa często jest także mieszana lub tłusta. Gruczoły wydzielają nadmiar sebum, co przyczynia się do rozwoju trądziku. Głównym błędem w pielęgnacji cery trądzikowej jest niedostateczne nawilżanie skóry w obawie, że będzie ona przetłuszczona. Nic bardziej mylnego. To właśnie nieodpowiednie nawilżenie sprawia, że gruczoły łojowe produkują większą ilość sebum niż powinny. Dlatego w pielęgnacji bardzo ważny jest dobór odpowiedniego kremu nawilżającego. Możesz postawić na produkty o lekkiej, żelowej konsystencji, które dobrze wchłaniają się do głębszych warstwy skóry i nie pozostawiają lepkiej warstwy na twarzy.  


Etap 4.: Ochrona przeciwsłoneczna 

Kolejnym mitem powtarzanym przy trądziku jest ten o opalaniu twarzy w celu zasuszenia zmian trądzikowych. Promieniowanie UV jest bardzo szkodliwe dla skóry, przyspiesza jej starzenie, przyczynia się do utrwalenia przebarwień i blizn, także tych potrądzikowych. Stosowanie kremu z filtrem jest zatem konieczne, w szczególności przy cerze trądzikowej. Wybierz krem z filtrem o wysokim faktorze, najlepiej SPF 30 lub 50. Kremy z filtrem warto stosować przez cały rok, ponieważ promieniowanie słoneczne może uszkadzać skórę także zimą.  


Kiedy iść z trądzikiem do lekarza? 

Trądzik młodzieńczy może przybrać bardzo nasiloną formę. Na twarzy pojawiają się wtedy duże stany zapalne, a zmiany skórne są często wypełnione ropą i są bardzo tkliwe i bolesne. Takie nieleczone zmiany mogą pozostawić po sobie blizny oraz zagłębienia w skórze. Na szczęście są dostępne metody leczenia nasilonego trądziku. Lekarz dermatolog może zalecić stosowanie doustnego antybiotyku, izotretynoiny, który ograniczy zmiany skórne.  

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę