Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Siła Kobiet
X - Asa
X - Aurovitas FlexiStav Meno
X - Sale do -50%
X - Zadbaj o zdrowie swojej rodziny
X - Zdrowe oczy
X - Baby Sleep
10

Trichoskopia – na czym polega i kiedy warto ją wykonać?

Słuchaj artykułu

Trychologia to dziedzina medycyny, która koncentruje się na zagadnieniach związanych ze wzrostem włosa i chorobami skóry głowy. Podstawowym badaniem wykonywanym w gabinecie trychologicznym jest trichoskopia. Na czym polega to badanie? 

Trichoskopia – na czym polega i kiedy warto ją wykonać?

Trichoskopia – co to jest?

Przed wynalezieniem wideodermatoskopu w badaniach skóry głowy posługiwano się lupą, co uniemożliwiało dostrzeżenie wielu cech skóry główy.  

Trichoskopia jest nowatorskim badaniem skóry głowy i łodygi włosa. Wykorzystuje cztery różne rodzaje świateł i przybliżeń, które są pomocne w diagnostyce chorób skóry. Badanie wykonuje się najczęściej w przypadku wypadających włosów lub problemów skórnych, takich jak łupież czy swędzenie skóry głowy. 

W trichoskopii można dostrzec różne wzory naczyniowe, pigmentowe i międzypęcherzykowe oraz cechy włosowe. 


Produkty do pielęgnacji włosów i skóry głowy
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Diagnostyka trychologiczna z pomocą trichoskopii najczęściej dotyczy różnicowania łysień bliznowaciejących i niebliznowaciejących, których często nie można ocenić gołym okiem. W badaniu widoczne są cechy łysienia telogenowego, androgenowego i plackowatego, a także cechy chorób o podłożu autoimmunologicznym, takich jak toczeń układowy, liszaj płaski czy nawet schorzeń o podłożu psychicznym (trichotillomania) [1]. 

Badanie wykonywane jest podczas wizyty trychologicznej i trwa około 30 minut. 

Kiedy warto wykonać trichoskopię?

Trichoskopię należy przeprowadzić w każdym niepokojącym przypadku związanym z:  

 • nadmiernym wypadaniem włosów,  
 • zaczerwienieniem skóry głowy,  
 • łupieżem,  
 • uczuciem swędzenia czy nadmiernego ściągnięcia skóry głowy. 

Badanie trichoskopowe jest szczególnie pomocne w przypadku diagnostyki różnicowej wypadania włosów, chorób skóry, a także monitorowania terapii.  

Bardzo często nadmierne wypadanie włosów wiąże się nie tylko z dyskomfortem estetycznym, ale także mówi o kondycji organizmu.

Trichoskopia będzie także przydatnym narzędziem w ocenie, czy obecna pielęgnacja i nawyki służą skórze i włosom. Trycholog na tej podstawie pomoże dobrać pielęgnację dopasowaną do potrzeb włosów i skóry głowy. 

Trichoskopia – jak przebiega badanie? 

Trichoskopia jest badaniem nieinwazyjnym i całkowicie bezbolesnym. Ocena stanu skóry głowy i włosów odbywa się za pomocą specjalistycznego sprzętu, który obejmuje mikrokamerę i monitor wyświetlający obraz w czasie rzeczywistym. Pozwala to na omawianie wraz z pacjentem obrazu widocznego na ekranie. 

W badaniu trichoskopowym w celach diagnostycznych stosuje się kamery, które powiększają obraz: 

 • 60x – to powiększenie pozwala na analizę ogólną skalpu i jego zewnętrzną warstwę; 
 • 150x – takie zbliżenie pozwala na ocenę higieny okołomieszkowej; 
 • 700x – tak duże zbliżenie jest wykorzystywane w ocenie łodygi włosa, łusek i ewentualnych dysfunkcji łodygi.

Ponadto podczas badania trycholog posługuje się różnymi technologiami świetlnymi: 

 • światło białe widzialne typ I – podstawowy rodzaj światła stosowanego podczas badania; służy do oceny najbardziej zewnętrznych elementów skóry; 
 • światło białe widzialne typ III – pozwala na zobrazowanie warstwy rogowej skóry i stopnia nagromadzonej warstwy w procesie keratynizacji; 
 • światło UV – najczęściej jest wykorzystywane w ocenie chorób grzybiczych skóry i warstwy łojowej produkowanej przez gruczoły łojowe;
 • światło spolaryzowane – pozwala na ocenę naczyń krwionośnych skóry i jej uwrażliwienie.

Nowoczesny sprzęt pozwala na zapisywanie zdjęć i generowanie porównań, by umożliwić obserwację skuteczności postępowania trychologicznego.

Trichoskopia – jak się przygotować?

Aby badanie było jak najbardziej wiarygodne i miarodajne, należy się do niego odpowiednio przygotować. 

 • Przed wizytą nie należy myć skóry głowy przez ok. 24 godziny, co pozwoli na ocenę pracy gruczołów łojowych i stopnia nagromadzenia warstwy krystalizacji. 
 • Nie należy także farbować włosów, nakładać suchego szamponu, mikrowłókien i innych środków, które mogłyby zaburzyć obraz w dniu badania.

Zastosowanie się do tych wskazówek da specjaliście rzetelny obraz.

Przeciwwskazania do trichoskopii

Ze względu na to, że badanie trichoskopowe jest bezbolesne i nie ingeruje w tkankę, nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania. Może być przeprowadzone u każdego, niezależnie od płci czy stanu zdrowia. Będzie bezpieczne również u kobiet w ciąży i karmiących piersią [2].

Trichoskopia – cena 

Cena trichoskopii waha się w zależności od specjalisty, miasta i sprzętu, który jest wykorzystywany podczas badania. Trichoskopia jest wykonywana podczas pełnej wizyty trychologicznej, która obejmuje również wywiad medyczny. Ceny takiej konsultacji wahają się od 100 zł do nawet 400 zł. 

Trichoskopia jest badaniem, które dostarcza wielu cennych informacji nie tylko o kondycji skóry głowy czy włosów, ale także o ogólnym stanie zdrowia. Warto skorzystać z nowoczesnych możliwości diagnostycznych, gdy tylko pojawi się problem z włosami. 

Przeczytaj również:
Poznaj szkodliwe mity na temat pielęgnacji włosów i skóry głowy


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

 1. Jain N., Doshi B., Khopkar U., Trichoscopy in alopecias: Diagnosis simplified, Int J Trichology, 2013 Oct;5(4):170-8, DOI: 10.4103/0974-7753.130385.
 2. https://trychologia.edu.pl/trichoskopia/ (dostęp: 26.09.2022). 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę