Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Strefa opalania
X - Aurovitas Flexistav
2

Henna – dlaczego warto ją stosować?

Słuchaj artykułu

Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z lawsonii bezbronnej. Znana jest przede wszystkim z właściwości koloryzujących. Najczęściej wykorzystuje się ją do podkreślania oprawy oka, czyli brwi i rzęs. Niewiele osób wie, że henna posiada także właściwości pielęgnacyjne. Dlaczego warto ją stosować?  

Henna – dlaczego warto ją stosować?

Henna to barwnik otrzymywany z lawsonii bezbronnej – rośliny występującej na obszarach tropikalnych. Barwnik nazywany lawsonem powstaje po sproszkowaniu i ugotowaniu pędów oraz liści rośliny. 

Henna znana jest od niemal 5000 lat i wciąż cieszy się dużą popularnością. Bardzo szeroko wykorzystuje się ją w krajach Dalekiego Wschodu, ponieważ wpisuje się w tamtejszą kulturę. Do dziś w Indiach hennę stosuje się jako formę modlitwy w intencji nowożeńców. Przy jej użyciu wykonuje się zdobienia na ciele panny młodej w trakcie ceremonii zaślubin. W Europie wykorzystywana jest przede wszystkim do koloryzacji brwi i rzęs, nieco rzadziej także do koloryzacji włosów. 


Henna do włosów
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Czy warto stosować hennę? 

Henna jest świetnym sposobem na naturalne podkreślenie brwi i rzęs. Zabieg koloryzacji można wykonać w gabinecie kosmetycznym, jednak jest to na tyle proste, że warto pokusić się o wykonanie go samodzielnie. Henna wykonywana regularnie jest w stanie w znacznym stopniu przyspieszyć nasz codzienny makijaż. Dzięki niej możemy całkowicie zrezygnować z tuszu do rzęs, a także kredki, pomady czy cieni do brwi. 

Oprócz właściwości koloryzujących henna posiada także właściwości pielęgnacyjne. Jest bogata w potas, magnez, wapń, żelazo, cynk, miedź, mangan, a także witaminy A, B i D. Henna zawiera w swoim składzie duże ilości kwasu linolowego oraz kwasu oleinowego, które działają na skórę odżywiająco.  

Jakie właściwości ma henna? 

Henna nie tylko przyciemnia włosy, ale również korzystnie wpływa na ich kondycję. Barwnik wydobywa głębię naturalnego koloru włosów i jest w stanie pokryć także siwe pasma. Problematyczny może okazać się dobór odpowiedniego koloru, ponieważ końcowy efekt zależy od wyjściowego koloru włosów, a także ich kondycji. 

Włosy po zastosowaniu henny wyglądają bardziej naturalnie niż po koloryzacji tradycyjną farbą do włosów. Lawson potrafi wniknąć do wnętrza włosa, gdzie łączy się z keratyną, dzięki czemu włosy wydają się zdecydowanie grubsze, wzmocnione i wygładzone. Henna doskonale sprawdzi się latem, ponieważ chroni włosy przed promieniowaniem UV. Wykazuje także właściwości przeciwłupieżowe i przeciwłojotokowe. 

Henna dobrze sprawdza się w podkreślaniu brwi, a także rzęs. Jeśli wykonujemy ją regularnie, może zastąpić makijaż brwi, a nawet rzęs, jeśli nasze naturalne rzęsy są wystarczająco długie i grube. 

Henna na brwiach zazwyczaj utrzymuje się do 2-3 tygodni. Wiele zależy jednak od codziennej pielęgnacji. Jeśli używamy kosmetyków silnie złuszczających, efekt utrzyma się nieco krócej. Mimo wszystko warto nakładać ją na brwi i rzęsy regularnie ze względu na jej właściwości pielęgnacyjne. Na rzęsach efekt widoczny jest do 3-4 tygodni. Na włosach znacznie dłużej. 

Hennę w niektórych krajach, zwłaszcza arabskich, wykorzystuje się także, aby nadać skórze lekko brązowy, zdrowo wyglądający odcień. Dzięki zawartości wymienionych wcześniej kwasów henna zmiękcza skórę i zapewnia jej blask. 

Henna – działania niepożądane  

Henna jest barwnikiem bezpiecznym w stosowaniu i stosunkowo rzadko wywołuje jakiekolwiek reakcje alergiczne. U osób uczulonych na hennę objawy nie są jednak bardzo groźne. W najgorszym przypadku może dojść do podrażnienia skóry czy zapalenia spojówek po koloryzacji rzęs. Dlatego mimo wszystko przed zastosowaniem warto wykonać próbę uczuleniową na niewidocznym paśmie włosów lub np. na skórze za uchem, jeśli planujemy nakładać ją na brwi. 

Co ważne, henna nie niszczy włosów, nawet jeśli stosuje się ją przez długi czas. 

Henna – przeciwwskazania 

Do przeciwwskazań do stosowania henny na brwi zaliczyć można: 

  • stany zapalne i ropne w okolicy oczu, 
  • otarcia i nawet niewielkie uszkodzenia skóry w okolicach brwi. 

Przeciwwskazania do stosowania henny na rzęsy: 

  • stany zapalne skóry w okolicach oczu, 
  • alergie objawiające się znacznym łzawieniem, 
  • nadmierna wrażliwość oczu, 
  • jęczmień i gradówka, 
  • zapalenie spojówek, 
  • choroby zakaźne,  
  • AZS (atopowe zapalenie skóry) i inne dermatozy. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę