Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Siła Kobiet
X - Asa
X - Aurovitas FlexiStav Meno
X - Sale do -50%
X - Zadbaj o zdrowie swojej rodziny
X - Zdrowe oczy
X - Baby Sleep
2

Włosy średnioporowate – jak je pielęgnować?

Słuchaj artykułu

Włosy średnioporowate potocznie są określane jako włosy o średnio rozchylonej łusce osłonki włosa. Znajomość cech włosów o średniej porowatości i odpowiednio dobrana pielęgnacja pozwolą wydobyć z nich elastyczność i blask.

Włosy średnioporowate – jak je pielęgnować?

Potocznie przyjmuje się, że włos jest złożony z trzech części – rdzenia, kory i osłonki, która jest najbardziej zewnętrzną częścią o ułożeniu warstwowym. To nazewnictwo jest dużym uproszczeniem stosowanym na potrzeby lepszego zrozumienia budowy włosa. W rzeczywistości osłonka składa się nie tylko z warstw, ale także podwarstw, które są zbudowane głównie z aminokwasów i kwasów tłuszczowych [1]. Warstwy te mogą ściśle do siebie przylegać (mówimy wówczas o włosach niskoporowatych) lub mogą być mocno rozchylone, jak w przypadku włosów wysokoporowatych.  

Im bardziej rozchylona łuska, tym włosy są bardziej kruche, puszące się, łamliwe i podatne na uszkodzenia [2]. 


Produkty do włosów średnioporowatych
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Włosy średnioporowate – co to znaczy?

W przypadku włosów średnioporowatych, jak sama nazwa wskazuje, łuska jest lekko rozchylona. Jest to najczęściej występujący typ włosa. Włosy o średniej porowatości zostają poddane codziennym uszkodzeniom mechanicznym i fizykochemicznym, takim jak promieniowanie słoneczne, różnice pH, czesanie, mycie, suszenie i tarcie. W zależności od stopnia nasilenia zniszczeń włosy średnioporowate mogą zachowywać się jak wysokoporowate (przy braku odpowiedniej pielęgnacji) lub zbliżać się wyglądem i cechami do włosów niskoporowatych (przy ograniczeniu uszkodzenia łodygi i odpowiednim zabezpieczeniu włosów).  

Pielęgnacja włosów średnioporowatych ma ogromne znaczenie, ponieważ to ona warunkuje wygląd włosa [2].

Charakterystyka włosów średnioporowatych 

Włosy średnioporowate wyróżniają się następującymi cechami: 

 • mają skłonność do falowania, 
 • potrzebują nawilżenia (w czasie deszczu mogą się puszyć), 
 • są podatne na stylizację, 
 • najczęściej wystarczy dobrze dobrana odżywka po myciu, by dobrze wyglądały, 
 • przy nieodpowiedniej pielęgnacji mogą się strączkować, 
 • nie są suche i szorstkie ani śliskie i gładkie, 
 • przy zastosowaniu stylizatorów i odpowiednich technik mogą przejawiać tendencję do mocniejszego skrętu, 
 • źle dobrana pielęgnacja może powodować rozdwajanie się końców, 
 • ich schnięcie po myciu zajmuje dużo czasu, 
 • mogą mieć tendencję do elektryzowania się [2]

Włosy średnioporowate i ich pielęgnacja 

W przypadku włosów średnioporowatych właściwa pielęgnacja jest niezwykle istotna, ponieważ wygląd tego typu włosów jest mocno związany z doborem produktów i ich odpowiednim stosowaniem. 

Szampon do włosów średnioporowatych

Warto podkreślić, że szampon przede wszystkim dobiera się do potrzeb skóry głowy. W drugiej kolejności należy mieć na uwadze łodygę włosa i to, czy szampon wpłynie korzystnie również na nią. 

Do włosów o średniej porowatości najlepiej sprawdzą się szampony zawierające substancje anionowe i kationowe w połączeniu z innymi surfaktantami jako środek antystatyczny [4]

Na etykiecie szamponu najlepiej szukać następujących składników

 • Cocamidopropyl Betaine, 
 • Behentrimonium Chloride, 
 • Cetrimonium Chloride, 
 • Stearamidopropyl Dimethylamine, 
 • Sodium Coco Sulfate, 
 • Sodium Myreth Sulfate, 
 • Coco-Glucoside, 
 • Lauryl Glucoside, 
 • Decyl Glucoside. 

Jeśli włosy szybko tracą objętość, zbijają się w nieestetyczne strąki, sprawiając wrażenie ciężkich i przeciążonych, dobrym rozwiązaniem będzie ich dokładne oczyszczenie szamponem bazującym na średniej mocy lub silnych detergentach, np. Hair Queen, szampon do skóry głowy i włosów średnioporowatych; Resibo Deep Wash, szampon mocno oczyszczający i Anwen Wake It Up, kawowy szampon enzymatyczny. 

Gdy włosy się puszą i brak im dociążenia, w pielęgnacji dobrze sprawdzi się szampon, który w łagodny sposób oczyści skórę głowy, jednocześnie pozostawiając włosy nawilżone i gładkie. Przykładami takich produktów są np. Biolaven, regulujący szampon do włosów; Anwen Pomarańcza i Bergamotka, delikatny szampon do normalnej i przetłuszczającej się skóry głowy i Yope Boost My Hair, szampon do wrażliwej skóry głowy z tapioką. 

Od czasu do czasu, szczególnie w przypadku osób korzystających ze środków stylizujących, warto wykonać chelatowanie, czyli gruntowne oczyszczanie łodygi włosa z depozytu, który nagromadził się po środkach kondycjonujących, a także z osadów mineralnych. Do przeprowadzenia chelatowania niezbędny jest szampon z dodatkiem soli tetrasodowej kwasu wersenowego lub soli disodowej kwasu wersenowego, które w INCI widnieją pod nazwami Tetrasodium EDTA lub Disodium EDTA [2]. 

Odżywka do włosów średnioporowatych

Pielęgnacja włosów średnioporowatych powinna opierać się na równowadze PEH w dość zbliżonych proporcjach. Równowaga PEH to w skrócie odpowiedni bilans składników z grupy

 • protein – ich zadaniem jest regeneracja mikrouszkodzeń powstałych na skutek codziennych czynności; 
 • emolientów – tworzą na powierzchni włosa film ochronny i zapobiegają uszkodzeniom w przyszłości; 
 • humektantów – są to substancje odpowiedzialne za nawilżenie włosów. 

Odżywka z proteinami odpowiada za regenerację i odbudowę włosów. Składniki te nadają włosom zdrowy wygląd, dodają objętości i sprawiają, że włosy lepiej się układają. W tym celu można sięgnąć m.in. po następujące produkty: Anwen Proteinowa Magnolia, odżywka do włosów o średniej porowatości; Resibo Hair Recharger, regenerująca odżywka do włosów i Yope Boost My Hair, odżywka do włosów z proteinami. 

Emolienty zabezpieczają włosy przed zniszczeniami zewnętrznymi i zatrzymują wartościowe składniki w środku włosa. Emolienty same w sobie nie mają właściwości nawilżających, ale jeśli przed ich zastosowaniem nałożymy na włosy składniki nawilżające, to emolient zatrzyma działanie nawilżające na dłużej. Wybrane odżywki emolientowe to np. Anwen Emolientowy Irys, odżywka do włosów o średniej porowatości; Yope Balance My Hair, odżywka do włosów z emolientami i Resibo Shine Club, wygładzająca odżywka do włosów. 

Humektanty, jako składniki nawilżające, mają właściwości przyciągania i wiązania wody. Można je znaleźć m.in. w następujących produktach: Anwen Nawilżający Bez, odżywka do włosów o różnej porowatości; Yope Hydrate, odżywka do włosów z humektantami i Kallos Kjmn Cherry, kondycjonująca maska do włosów

W przypadku puszenia czy elektryzowania pomocna będzie metoda domknięcia emolientami. Po umyciu włosów nakładamy odżywkę PEH (zawierającą proteiny, emolienty i humektanty), a następnie po jej spłukaniu „domykamy” łuskę porcją odżywki emolientowej [2]. 

W odżywkach do włosów o średniej porowatości jako bazę warto szukać na etykietach produktów alkoholi wygładzających: 

 • Cetearyl Alcohol,  
 • Cetyl Alcohol, 
 • Stearyl Alcohol.

Oleje do włosów średnioporowatych

W przypadku włosów o średniej porowatości ważnym elementem pielęgnacji jest olejowanie. Można je wykonać na dwa sposoby: 

 • z podkładem – przed olejem stosuje się substancje nawilżające lub proteinowe, np. miód, glicerynę, żel lniany, żel aloesowy, hydrolaty,  
 • na sucho – olej nakłada się bezpośrednio na łodygę. 

Przy lekko rozchylonej łusce najlepiej sprawdzają się oleje zawierające kwasy z grupy omega-7 (np. olej makadamia) i omega-9 (np. oliwa). 

Oleje w pielęgnacji włosów pełnią funkcję emolientów o działaniu zabezpieczającym. Niektóre z nich w niewielkim stopniu chronią także przed promieniowaniem UV [3]. 

Innymi olejami, które mogą sprawdzić się w pielęgnacji tego typu włosów, są: 

 • olej rycynowy,  
 • olej ryżowy, 
 • olej z awokado, 
 • olej arganowy,  
 • olej kameliowy, 
 • olej z pestek śliwki, 
 • olej rokitnikowy.

W powyższym zestawieniu przeważają oleje jednonienasycone [2]. 

Włosy średnioporowate bardzo dobrze reagują także na mieszanki olejowe. 

Stylizacja włosów średnioporowatych

Włosy średnioporowate są podatne na stylizację. Mogą mieć postać zarówno błyszczącej tafli (przy odpowiednim ich wygładzeniu), jak i sprężystych loków (jeśli mają tendencję do kręcenia). 

Podczas stylizacji fal i loków dobrze sprawdzą się odżywki bez spłukiwania przy wsparciu stylizatora. Ponadto na wygląd włosów podatnych na kręcenie dobrze wpływa suszenie włosów z wykorzystaniem dyfuzora i technika ploppingu (tzw. ręcznikowanie włosów), która polega na wydobywaniu naturalnego skrętu. Włosy po umyciu bardzo delikatnie osuszamy (najlepiej bawełnianą koszulką), nakładamy odżywkę bez spłukiwania lub stylizator, a następnie głową do dołu odciskamy włosy na koszulce. W ten sposób naturalnie falowane lub kręcone włosy uzyskają bardziej zdefiniowany skręt i będą ładniej odbijać się od nasady. 

Do uzyskania efektu wygładzenia i tafli przy włosach średnioporowatych warto sięgnąć po krem o właściwościach wygładzających. Wygładzanie włosów idealnie dopełni chłodny nawiew suszarki i przeczesywanie włosów szczotką z włosiem, a także serum silikonowe, które dodatkowo podkreśli ich blask.

Włosy średnioporowate wymagają systematycznej pielęgnacji i odpowiedniego zabezpieczania przed szkodliwymi czynnikami. Pielęgnacja dostosowana do ich potrzeb sprawi, że włosy będą zdrowe i lśniące.

Przeczytaj również:
Włosy niskoporowate – jak je pielęgnować?
Włosy wysokoporowate – jak je pielęgnować?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

 1. Hosnani E., https://hosnani.com/cuticle.php, (dostęp: 31.08.2022). 
 2. Niedziałek A., Robię włosing, czyli jak świadomie i skutecznie dbać o włosy, Grupa Wydawnicza Foksal, wyd. II Warszawa MMXXI. 
 3. Mysore V., Arghya A., Hair Oils: Indigenous Knowledge Revisited, Int J Trichology, 2022, DOI: 10.4103/ijt.ijt_189_20. 
 4. Dias M.F.R.G., Loures A.F., Ekelem C., Hair Cosmetics for the Hair Loss Patient, Indian J Plast Surg, 2021, DOI: 10.1055/s-0041-1739241.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę