Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Zdrowe oczy
X - Zadbaj o zdrowie swojej rodziny
X - Aurovitas FlexiStav Meno
X - Sale do -50%
X - Asa
3

Woda ryżowa. Cudowny eliksir (nie tylko) na włosy

Słuchaj artykułu

Nie wylewaj wody po gotowaniu ryżu! Użyj jej na włosy lub skórę i zobacz, jakie efekty może przynieść. Dlaczego warto stosować wodę ryżową? Odpowiadamy w artykule.

Woda ryżowa. Cudowny eliksir (nie tylko) na włosy

Woda ryżowa – co to jest? 

Woda ryżowa jest to odpad z przetwórstwa żywności. Mówiąc najprościej, jest to woda, którą wylewamy po ugotowaniu lub moczeniu ryżu. Zawiera ona wiele składników odżywczych przydatnych w pielęgnacji skóry i włosów.  

Są to m.in.: 

Woda ryżowa na włosy – jak działa? 

Woda ryżowa stosowana na włosy może je naprawić, wzmocnić i nawilżyć, jednocześnie zapewniając im połysk, gładkość i sprężystość. Zawarte w ryżu aminokwasy oraz inozytol pozwalają poprawić kondycję cebulki włosa, wygładzają i zmniejszają puszenie.  

Woda ryżowa działa jak koktajl białkowy dla skóry głowy. Hamuje wypadanie, przywraca właściwe tempo wzrostu, minimalizuje łamliwość i ułatwia rozczesywanie. Składniki zawarte w wodzie ryżowej tworzą na powierzchni włosa warstwę chroniącą przed zanieczyszczeniami, chemikaliami i gorącym powietrzem. 

Sfermentowana woda z czerwonego ryżu hamuje rozwój Malassezia – grzyba powodującego łupież. Ponadto nawilża skórę głowy i zapobiega jej łuszczeniu. Prawdopodobnie roztwór hamuje również siwienie włosów. 

W procesie fermentacji woda ryżowa zyskuje pH podobne do pH włosa.  

Woda ryżowa na skórę 

Jednym z głównych składników ziaren ryżu jest skrobia. Poleca się ją dodawać do kąpieli w leczeniu atopowego zapalenia skóry lub chorób przebiegających ze świądem. 

Zawarte w wodzie ryżowej witaminy i minerały:  

  • zmniejszają rozszerzone pory,  
  • stymulują przepływ krwi,  
  • spowalniają procesy starzenia, 
  • uelastyczniają skórę.  

Rozwór łagodzi stany zapalne skóry i zapobiega tworzeniu się wyprysków. Woda ryżowa może być także stosowana w łagodzeniu poparzeń słonecznych. 

Woda ryżowa – jak ją przygotować? 

Fenomen wody ryżowej polega między innymi na jej prostym wytworzeniu.  

Możesz użyć dowolnego ryżu, ale najlepszy będzie ten z ekologicznych upraw. Ryż niewiadomego pochodzenia może zawierać np. pestycydy, które mogą pogorszyć kondycję włosów i skóry. 

Przygotuj ryż i wodę w stosunku 1:3. Całość wymieszaj i odstaw na 15 minut, a następnie odcedź. Uzyskaną wodę przelej do pojemnika, nakryj szmatką i pozostaw na 24-48 godzin w temperaturze pokojowej. Następnie schowaj do lodówki. Otrzymaną wodę ryżową możesz przechowywać do 7 dni.  

Innym sposobem na otrzymanie wody ryżowej jest ugotowanie ryżu. Wody powinno być jednak dwukrotnie więcej niż jest napisane na opakowaniu. Po ugotowaniu ryżu odlej wodę, ostudź i przelej do zamykanego naczynia. Tak uzyskany roztwór będzie gęsty. Jeśli chcesz użyć wody ryżowej na włosy, rozcieńcz ją. Ma to szczególne znaczenie w przypadku ciemnych włosów (woda ryżowa może je rozjaśnić). 

Woda ryżowa na włosy – jak stosować? 

Wodę ryżową na włosy możesz stosować w zależności od potrzeb i kondycji Twoich pasm. 

Przed zastosowaniem wody ryżowej umyj włosy szamponem. Następnie nałóż na włosy i skórę głowy ryżową „odżywkę”, wykonując delikatny masaż. Pozostaw na 5 minut i spłucz. 

Pierwsze widoczne efekty, takie jak wygładzenie włosów, zobaczysz już po pierwszym użyciu wody ryżowej. Aby efekt był długotrwały, musisz uzbroić się w cierpliwość i stosować roztwór systematycznie


Kosmetyki z ryżem
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Przeczytaj również:
Niedrogie i dobre. Apteczno-drogeryjne produkty, które warto znać


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • https://www.researchgate.net/publication/324179387_Rice_Water_A_Traditional_Ingredient_with_Anti-Aging_Efficacy 
  • De Paepe K., Hachem, J.P., Vanpee E., Roseeuw D., Rogiers V., Effect of rice starch as a bath additive on the barrier function of healthy but SLS-damaged skin and skin of atopic patients, Acta Derm. Venereol. 
  • https://www.researchgate.net/journal/World-Journal-of-Pharmacy-and-Pharmaceutical-Sciences-2278-4357
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę