Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Inhalatory
X - Nutricia Bebiko
X - Zadbaj o siebie zimą
X - Kalendarz adwentowy
X - Darmowa Dostawa 02.12-03.12
X - Pomysł na prezent 2
X - Herbapol Syrop sosnowy
7

Czy moje dziecko najada się podczas karmienia piersią?

Słuchaj artykułu

To pytanie często spędza sen z powiek świeżo upieczonej mamie. Większość kobiet ciężarnych bardzo chce karmić piersią po porodzie. Zdobywają wiedzę o laktacji w szkołach rodzenia, przeglądając różne źródła internetowe czy słuchając opowieści swoich mam i babć. Matka różnie odczytuje każdy niepokój noworodka. Kobiety często zastanawiają się, czy ich dziecko zjada wystarczająco dużo pokarmu podczas karmienia piersią. Przecież pierś nie jest przezroczysta i nie ma podziałki. Jak zatem sprawdzić, czy dziecko pobiera wystarczającą ilość pokarmu? 

Czy moje dziecko najada się podczas karmienia piersią?

Kiedy powinno się karmić noworodka? 

Kiedy matka przebywa jeszcze w szpitalu, jest jej łatwiej, ponieważ może w każdej chwili zapytać położną, czy dobrze przystawia dziecko do piersi, jak często ma to robić oraz jak długo dziecko ma ssać pierś, aby się najadło. To najczęstsze pytania matek w pierwszej, drugiej, a nawet trzeciej dobie po porodzie.  

Pierwsze trzy/cztery doby to czas stymulacji laktacji. Jest to bardzo ważny czas. Każda mama karmiąca piersią powinna wiedzieć, że należy jak najszybciej przystawić dziecko do piersi, a jeśli nie ma takiej możliwości, to powinno się jak najszybciej odciągnąć pokarm z piersi.  


Produkty pomocne podczas karmienia piersią
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Noworodek powinien ssać pierś na żądanie, ale jeśli śpi dłużej niż trzy godziny, to staramy się obudzić maluszka. Jeśli noworodek chce być karmiony w krótkich odstępach czasu, to karmimy go co chwilę. Wówczas piersi kobiety bardzo dobrze pracują, a im częściej pracują, tym więcej produkują pokarmu.  

Nie należy obawiać się utraty wagi u noworodka. W pierwszych dobach gubi on wagę. Najczęściej jest to ok.7-8% masy ciała, ale już w czwartej/piątej dobie maluszek zaczyna przybierać na wadze. 

Najczęściej w trzeciej/czwartej dobie mama jest już w domu. Dobrze, jeśli jest już umówiona z wybraną położną, która przyjedzie na wizytę patronażową, oceni stan mamy i dziecka, a przede wszystkim zważy maluszka.  

Wskaźniki skutecznego karmienia 

Jeśli mama nadal ma wątpliwości, czy jej dziecko je wystarczająco dużo z piersi, może skorzystać ze wskaźników skutecznego karmienia. Odnoszą się one do okresu od trzeciej/czwartej doby do 6. tygodnia życia maluszka. Kiedy możemy stwierdzić, że dziecko się najada? 

  1. Zwróćmy uwagę na aktywność dziecka – karmienie 8 i więcej razy na dobę, w tym przynajmniej dwa razy w nocy. 
  2. Podczas ssania słychać połykanie, a pierś się zmienia, czyli staje się luźna. Dziecko ssie pierś przez przynajmniej 15-20 minut. 
  3. Dziecko moczy przynajmniej 6-8 pieluszek na dobę i oddaje 3-4 stolce na dobę
  4. Najbardziej obiektywnym wskaźnikiem skutecznego karmienia są przyrosty masy ciała
    • Od 0 do 3. miesiąca życia dziecko przybiera 26-31 g na dobę. 
    • Po 3. miesiącu życia przyrost masy zwalnia do 17-18 g na dobę, aż do końca 6. miesiąca życia.  
    • Po 6. miesiącu aż do końca 9. miesiąca dziecko przybiera 12-13 g na dobę. 
    • W ostatnim kwartale 1. roku życia jest to 9 g na dobę. 

Jeśli wszystkie te wskaźniki są poprawne, to nie musimy się obawiać. Na pewno nie jest głodne. Czasami po prostu chce ssać pierś, żeby się wyciszyć, przytulić i poczuć mamę.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę