Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
2

Pielęgnacja biustu po ciąży

Słuchaj artykułu

Podczas ciąży i karmienia piersią biust kobiety zmienia się. Traci swoją jędrność ze względu na to, że skóra najpierw się rozciąga, a następnie kurczy, gdy przestajemy karmić. Nawet wtedy, gdy z jakichś powodów mama nie może lub nie chce karmić dziecka piersią, ich kształt będzie się zmieniał już od pierwszych miesięcy ciąży, dlatego temat ich pielęgnacji w i po ciąży dotyczy wszystkich kobiet. Na szczęście wiele firm kosmetycznych prześciga się w ulepszaniu swoich produktów ujędrniających, dzięki czemu już będąc w ciąży, możesz zapobiec grawitacji i utracie pełnego, pięknego biustu. Co zrobić, aby piersi nie straciły swojego kształtu?

Pielęgnacja biustu po ciąży

Jak zmieniają się piersi w czasie ciąży?

Powodem zmiany wyglądu piersi po ciąży są głównie hormony, ale w dużym stopniu uzależniony jest on również od jego pielęgnacji podczas tych dziewięciu miesięcy. Podczas pierwszego trymestru rozrastają się płaty gruczołu sutkowego, co skutkuje ich zwiększeniem średnio o 300 g. Piersi stają się większe co najmniej o jeden lub dwa rozmiary, a także pełniejsze i twardsze. W momencie, gdy rosną bardzo szybko, pojawiają się rozstępy, a skóra nie daje rady utrzymać dużego biustu – wówczas piersi zaczynają opadać.

Jak pielęgnować biust w trakcie ciąży?

Podstawą pielęgnacji biustu podczas ciąży jest balsam, krem lub żel nawilżający i ujędrniający, który pomoże zapobiec powstawaniu rozstępów. Należy stosować go codziennie, masując biust delikatnie okrężnymi ruchami od dołu do góry, zaczynając od pachy w kierunku mostka, kolejno w stronę szyi i do obojczyka. Zaleca się omijanie brodawek sutkowych, aby nie wywołać niepotrzebnych skurczów.


Zakupy z doradcą Gemini

W gabinecie kosmetycznym można skorzystać z masek chłodzących i napinających skórę. Przed wykonaniem takiego ujędrniającego zabiegu, należy zaznaczyć, że jest się w ciąży.

W ciągu dnia można wykonywać ćwiczenie wzmacniające mięśnie biustu. Przykład: złóż dłonie do modlitwy i na zmianę przyciśnij je do siebie i puść. Oprócz tego, warto chodzić na basen, ponieważ pływanie bardzo skutecznie wzmacnia mięśnie klatki piersiowej. Dodatkowo, zaleca się stosowanie naprzemiennego ciepłego i zimnego prysznica, który doskonale poprawia ukrwienie i jędrność piersi. Prowadź strumień wody od dołu piersi ku górze. Cały zabieg zakończ prysznicem z zimną wodą.

Najważniejszy dla kondycji piersi jest jednak odpowiedni stanik w ciąży oraz podczas karmienia. Rozmiar w tym czasie często się zmienia i należy kupować dobrze dobrane biustonosze. Żeby właściwie podtrzymywał biust, nie może być zbyt luźny w obwodzie a piersi nie mogą się wylewać, gdy będzie za mały w miseczkach. W odpowiednio dobranym biustonoszu regenerują się więzadła Coopera (tkanka łączna, która pomaga zachować integralną strukturę piersi). Kształtem przypominają sprężynkę, która rozciąga się, gdy biust nie jest podtrzymywany – to dlatego stanik odgrywa tak ważną funkcję. W trakcie karmienia, można nawet nosić odpowiedni biustonosz przez całą dobę, co pomoże zapobiegać opadaniu piersi. Biustonosz noszony cały czas, również w nocy, nie dopuszcza do rozlewaniu biustu i nadmiernemu ugniataniu go podczas spania na brzuchu. Niewygodne fiszbiny można dla wygody zamienić na jego sportową wersję.

Jak zadbać o piersi w czasie karmienia?

W przypadku karmienia piersią warto stosować się zaleceń jak w trakcie ciąży, z wykluczeniem zabiegów u kosmetyczki.

Kosmetyki zmniejszające rozstępy czy ujędrniające muszą mieć wyraźnie zaznaczoną informację, że można je stosować w trakcie karmienia piersią i nie będą one źle oddziaływać na dziecko.

Koniecznie trzeba zwrócić na to uwagę, ponieważ źle dobranymi produktami można zniechęcić dziecko do ssania lub wywołać wysypkę na jego skórze. Stosujemy je regularnie, masując piersi okrężnymi ruchami. Nie zapominamy o ćwiczeniach i ruchu. W tym okresie nie ma zbyt dużo czasu wolnego, ale warto znaleźć codziennie kilka minut na napinanie mięśni biustu. Jeśli uda Ci się wygospodarować kilka godzin w tygodniu tylko dla siebie, korzystaj z nich aktywnie –  na basenie, zajęciach pilatesu czy jogi.

Jak ujędrnić biust, gdy mama skończy karmić?

Jeżeli po zaprzestaniu karmienia piersią biust mamy nie wygląda korzystnie, warto zainwestować w odpowiednie kosmetyki o wysokim stężeniu. Występują one między innymi w postaci ampułek. Najlepsze efekty uzyska się dzięki regularnej aplikacji zgodnej z ulotką oraz włączeniu w tę pielęgnację dodatkowo balsamów. Efekty z zastosowanych kosmetyków powinny być widoczne, jednak nie należy spodziewać się pełnej satysfakcji.

Kluczową rolę odgrywają tu również ćwiczenia wzmacniające i napinające mięśnie biustu. Są to m.in. te same ćwiczenia, które warto wykonywać w trakcie ciąży, ale też damskie pompki (klękamy, podpierając się dłońmi, unosimy podudzia, żeby łydki z udami tworzyły literę V, zginamy ręce w łokciach i nie dotykamy klatką piersiową podłogi ). Przydatne są również ćwiczenia z ciężarkami – trzymamy je w dłoniach, łączymy przed sobą na wysokości klatki piersiowej i odciągamy w bok ramiona.

Po zakończonym etapie karmienia, można też skorzystać z zabiegów kosmetycznych, w trakcie których nałożone zostanie serum ujędrniające i maska napinająca skórę. Dostępne są również maski parafinowe oraz masaż mikroprądami. Na istniejące już rozstępy stosuje się mikrodermabrazję diamentową, która mocno złuszczy naskórek i blizny będą mniej widoczne.  

Jak wyleczyć bolesność piersi w czasie karmienia?

Pierwszymi dolegliwościami ze strony piersi tuż po porodzie są: silny ból brodawek, pęknięcia i otarcia na skórze, zaczerwienienie, a nawet krwawienie. Dzieje się tak w momencie, gdy dziecko jest źle przystawiane do piersi, dlatego warto od samego początku zwrócić na to uwagę. Maluszek powinien trzymać w ustach brodawkę i jej otoczkę. Po każdym karmieniu dobrze jest posmarować brodawki swoim mlekiem, które złagodzi nieprzyjemne dolegliwości. Gdy objawy nie ustąpią, należy zgłosić się do lekarza.

Drogie Mamy! Gdy już będziecie w ciąży, od samego początku zadbajcie o swoje piersi, aby ich powrót do lepszej formy nie trwał długo i nie był niemożliwy. Z reguły panie o większych piersiach bardziej odczuwają zmiany w ich wyglądzie, ale powrót do ich jędrności i dobrego stanu nie jest niemożliwy do osiągnięcia.

Przeczytaj również: Pielęgnacja skóry w ciąży 

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę