Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
61

Jak długo można przechowywać mleko matki?

Słuchaj artykułu

Mleko matki to najlepszy wybór w żywieniu niemowląt. Zdarzają się jednak sytuacje, w których nie możemy nakarmić maluszka. Dobrym rozwiązaniem jest wcześniejsze odciągnięcie pokarmu laktatorem i przechowanie go do czasu karmienia. Jak zrobić to prawidłowo?

Jak długo można przechowywać mleko matki?

W czym przechowywać mleko matki? 

Pokarm kobiecy możesz przechowywać w specjalnie przeznaczonych do tego pojemnikach lub torebkach. Występują one w różnych pojemnościach, zatem łatwo dostosujesz je do swoich potrzeb. Na początku maluszek nie zjada jednorazowo dużych ilości mleka, dlatego wystarczy mniejszy pojemnik. Większość pojemników do przechowywania pokarmu posiada przydatną podziałkę, która pozwala odmierzyć odpowiednią objętość mleka. 

Zwróć również uwagę na surowce, z jakich zostały wykonane takie produkty. Ze względu na ryzyko przenikania bisfenolu do pokarmu – niebezpieczny dla zdrowia dziecka jest poliwęglan. Materiał ten nie jest również odporny na wysokie temperatury, zatem nie nadaje się do sterylizacji. Dopuszczalne są natomiast produkty wykonane z polipropylenu, polisulfonianu oraz szkła. Każdy z tych materiałów dobrze znosi wysokie temperatury i może być sterylizowany.


Pojemniki do przechowywania mleka
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

W czym przechowywać odciągnięte mleko dla wcześniaków? 

Do przechowywania pokarmu dla dzieci przedwcześnie urodzonych lub chorych najlepiej używać pojemników jednorazowego użytku. Bardzo ważną kwestią jest odpowiednie zabezpieczenie pokarmu, aby przez rozszczelniony pojemnik do mleka nie przedostała się woda ani nie dochodziło do rozwoju bakterii.  

Przechowywanie mleka matki – praktyczne porady 

Na koniec kilka wskazówek dotyczących przechowywania odciągniętego mleka: 

  • Przed każdorazowym użyciem dokładnie umyj pojemnik.
  • Dokładnie opisz przechowywany pokarm. Umieść na pojemniku datę oraz godzinę pobrania mleka. 
  • Nie mieszaj mleka odciągniętego w różnych godzinach. Jeżeli jest to konieczne, możesz zmieszać mleko pobrane w ciągu kolejnych 12-24 godzin wyłącznie po uprzednim schłodzeniu. 
  • Podziel pokarm na porcje na każde karmienie. Dzięki temu unikniesz kilkukrotnego otwierania pojemnika z odciągniętym mlekiem.  
  • Mleko podawaj w kolejności od najwcześniej odciągniętej porcji do najświeższej.  

Wsparcie w laktacji

Jak długo przechowywać świeże mleko matki? 

Świeżo odciągnięte mleko przechowywane w temperaturze pokojowej możesz podać maluszkowi w ciągu 4 godzin od pobrania. Jest to optymalny czas, który możesz wydłużyć maksymalnie do 6-8 godzin. Po tym czasie pokarm nie nadaje się do podania dziecku.  

Jeśli przenosisz mleko w torbie termicznej z wkładami chłodzącymi (temperatura powinna utrzymywać się w granicach 15°C), możesz je przechowywać do 24 godzin.

Świeżo odciągnięty pokarm możesz przechowywać w lodówce w temperaturze od 2 do 4°C do 6 dni. Pojemniki z pokarmem nie powinny stać na drzwiach lodówki, ponieważ tam temperatura jest najwyższa. Najlepiej ustawić je na środkowych lub dolnych półkach. Natomiast mleko przechowywane w zamrażarce w temperaturze ok. -18°C nadaje się do spożycia przez około 3-6 miesięcy od odciągnięcia.  

Jeśli podgrzewasz pokarm umieszczony wcześniej w torbie termicznej, lodówce czy zamrażarce, podaj go dziecku w ciągu 4 godzin.

Ile czasu można przechowywać rozmrożony pokarm?  

Pokarm rozmrożony w lodówce możesz przechowywać następnie w temperaturze pokojowej maksymalnie przez 4 godziny. Po całkowitym rozmrożeniu może on nadal stać w lodówce przez kolejne 24 godziny. W przypadku torby termicznej z wkładami chłodzącymi mleko możesz przechowywać przez kolejne 4 godziny od rozmrożenia. 

Mleko rozmrożone w temperaturze pokojowej, następnie podgrzane i niepodane dziecku można przechowywać w temperaturze pokojowej albo w lodówce lub torbie termicznej przez maksymalnie 4 godziny.  

Czy resztki mleka można zamrażać? 

Jeśli dziecko nie spożyje całej objętości podgrzanego pokarmu, resztek nie zamrażaj ani nie przechowuj w lodówce. Taki pokarm nadaje się do spożycia wyłącznie do końca karmienia, a jego pozostałości nie nadają się do ponownego podania dziecku w przypadku kolejnego karmienia.  

Ta sama zasada dotyczy również mleka świeżego, jak i rozmrożonego z dodatkiem wzmacniacza lub białka. Pozostałości takiego pokarmu po karmieniu zazwyczaj nie nadają się do ponownego podania. Jednak jest to uzależnione od zaleceń producentów danych wzmacniaczy mleka.


Wygodne odciąganie pokarmu

Przeczytaj również:
Laktator ręczny czy elektryczny. Jaki wybrać?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Nehring-Gugulska M., Żukowska-Rubik M., Pietkiewicz A. (red.), Karmienie piersią w teorii i praktyce. Podręcznik dla doradców i konsultantów laktacyjnych oraz położnych, pielęgniarek i lekarzy, Medycyna Praktyczna, Kraków 2017. 
  • Łepecka-Klusek C. (red.), Bucholc M., Laktacja i karmienie piersią, Pielęgniarstwo we współczesnym położnictwie i ginekologii, Wydawnictwo CZELEJ, Lublin 2003. 
  • Gaskin I. M., Karmienie piersią, Wydawnictwo CoJaNaTo, Warszawa 2012.
  1. 24 stycznia 2022, 19:58
    Adam

    Odnośnie ostatniego akapitu ja osobiście resztki mleka wylewa jeżeli dziecko nie będzie chciało ich zjeść w trakcie trwania karmienia, w sensie do godziny max trzymam. I nie ważne co zaleca i zapewnia producent ale w takich resztkach może znajdować się ślina maluszka i później mogą wytwarzać się bakterie.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę