Poradnik
A
To podstawowe urządzenia stosowane do nebulizacji w domu. Możesz w nich stosować wszystkie rodzaje leków. Są jednak dość głośne, co może być problematyczne dla osób wrażliwych na dźwięki.
Choroba dziecka to trudny czas dla całej rodziny. Przyjazne kształty i kolory mogą zachęcić Twojego malucha do spokojnego i prawidłowego wykonania nebulizacji. Z urządzenia mogą korzystać wszyscy domownicy – w zestawie znajduje się również maska dla dorosłych.
To wygodne, niewielkie urządzenia zasilane bateriami. Idealnie sprawdzają się w podróży, są alternatywą dla inhalatorów klasycznych. Pracują bardzo cicho. W tego typu inhalatorach nie używaj oleistych roztworów, zawiesin i soli z dodatkiem hialuronianu sodu.
Wybierz świadomieFrakcja respirabilna, wielkość cząstek, martwa objętość? Aby ułatwić Ci wybór, przygotowaliśmy artykuł, który pomoże Ci zrozumieć wszystkie techniczne szczegóły.
A
Roztwór chlorku sodu to najpopularniejszy płyn do inhalacji. Możesz wybrać sól izotoniczną (0,9%), hipertoniczną (1,5-3%), z dodatkiem ektoiny lub hialuronianu sodu. Ta ostatnia, ze względu na zwiększoną lepkość, nie nadaje się do wszystkich typów inhalatorów.

Do rozpuszczania leków

Większość leków przeznaczonych do nebulizacji trzeba przed podaniem rozcieńczyć. Najlepiej użyj do tego 0,9% roztworu chlorku sodu. Nie rozcieńczaj leków wodą (zarówno tą z kranu, jak i przegotowaną).

Nawilżające

Chlorek sodu o stężeniu 0,9% podany samodzielnie nawilża błonę śluzową i łagodzi podrażnienia układu oddechowego. Dodatkowe nawilżenie zapewni Ci sól z hialuronianem sodu lub ektoiną.

Ułatwiające odkrztuszanie

Chlorek sodu o stężeniu hipertonicznym (1,5 - 3%) obkurcza błony śluzowe i rozrzedza zalegającą wydzielinę. Dzięki temu łatwiej ją odkrztusisz. W tym celu możesz także zastosować inhalację z roztworu z dodatkiem ekstraktów ziołowych.
Używanie inhalatora zgodnie z instrukcją oraz wymiana kluczowych części raz w roku może wydłużyć czas użytkowania urządzenia. Pamiętaj, że z jednego inhalatora może korzystać cała rodzina. W związku z tym zaopatrz się w akcesoria przeznaczone dla każdego domownika.
Długie lub nieprawidłowe użytkowanie inhalatora siateczkowego może uszkodzić membranę. W takiej sytuacji w niektórych modelach możesz wymienić całą komorę. Jeśli z inhalatora korzysta więcej osób, każda powinna mieć swoją maskę.
Jeżeli używasz też leków w postaci gotowych aerozoli, możesz dobrać komorę inhalacyjną. Zwiększy ona efektywność inhalacji. Skorzystaj z niej w przypadku trudności w połączeniu wdechu i momentu uwalniania leku z pojemnika.

Dowiedz się więcej w Poradniku

Czytaj porady naszych ekspertów

Rodzaje inhalatorów. Sprawdź, czym się różnią!Na rynku dostępne są różne typy inhalatorów. Sprawdź nasze zestawienie, które pomoże Ci zrozumieć różnice między urządzeniami i wybrać odpowiedni sprzęt.
inhalator
Jak efektywnie używać inhalatora?Inhalatory pozwalają na podawanie leków oraz roztworów w formie aerozoli w domowych warunkach. W jaki sposób prawidłowo korzystać z inhalatora, aby spełniał swoje funkcje?
inhalator
Inhalacje z soli fizjologicznej. Na katar i nie tylko!Sól fizjologiczna jest przydatnym i tanim produktem o wielu zastosowaniach. W formie inhalacji przynosi ulgę w infekcjach górnych dróg oddechowych czy przeziębieniu.
inhalacja
Nebulizacja. Które leki można łączyć?Wiele osób zastanawia się, czy w trakcie jednej nebulizacji można zastosować kilka leków. Sprawdź, jakie substancje lecznicze możesz bezpiecznie połączyć w jednym roztworze!
neubilizacja
farmaceuta
Dołącz do nas
Facebook logoInstagram logo
Pobierz aplikację Recepta Gemini
Rezerwuj wygodnie w aplikacji, odbieraj w pobliskich aptekach!
Google Play logo
Gemini
Informacje prawne
Pomocne linki