Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 8
X - Pomysł na prezent 1
X - Oleofarm Omega
X - MAM Baby
X - Inhalatory
16

Kiedy dziecko zaczyna siadać?

Słuchaj artykułu

Osiąganie przez dziecko kolejnych szczebli rozwoju ruchowego to świadectwo jego zdrowia i prawidłowego rozwoju, co z niecierpliwością śledzą zatroskani rodzice. Jednym z ważnych „kamieni milowych” jest samodzielne siadanie, będące dla malucha nie lada wyzwaniem. Co warto wiedzieć o procesie siadania i jak pomóc dziecku w opanowaniu tej czynności? 

Kiedy dziecko zaczyna siadać?

Kalendarz rozwoju ruchowego dziecka 

Każdy rodzic pragnie dla swojej pociechy wszystkiego, co najlepsze, szczególnie jeśli chodzi o prawidłowy rozwój. Kalendarz rozwoju dziecka podaje przybliżone ramy czasowe, w których powinny pojawiać się konkretne umiejętności dziecka takie jak np. trzymanie główki czy samodzielne siadanie. Warto zaznaczyć, że są to ramy ogólne, które dopuszczają odstępstwa, ponieważ każde dziecko rozwija się we własnym tempie, a późniejsze osiągnięcie niektórych umiejętności nie świadczy od razu o problemach zdrowotnych pociechy. Należy również pamiętać, że rozwój ruchowy jest bardzo złożony i zależny od wielu czynników, a także predyspozycji genetycznych czy warunków, w których dziecko się rozwija. Co więcej, w rozwoju dziecka istnieją tzw. okna rozwojowe, które są dużymi przedziałami czasowymi, w których powinna pojawiać się dana umiejętność dziecka. Niemniej jednak okna czasowe są dość szerokie, wskazują np. na pojawienie się konkretnej umiejętności na przestrzeni 6-ciu miesięcy, co jest bardzo dużą ramą czasową dla rozwoju dziecka. 


Zdrowie i pielęgnacja dziecka
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Kiedy dziecko zaczyna siadać? 

Według różnych źródeł maluch zaczyna siadać między 4. a 7. miesiącem życia (z podparciem, a później już bez). Umiejętność ta powinna pojawić się około 9. miesiąca życia, a czasem dopiero w 11!), co jest poprzedzone pojawieniem się innych niezwykle ważnych umiejętności, takich jak: 

  • unoszenie główki, 
  • unoszenie się na wyprostowanych rękach z pozycji leżącej na brzuszku, 
  • przewracanie się z brzuszka na plecy, 
  • przewracanie się z pleców na brzuszek. 

Jeśli Twoja pociecha skończyła już pół roku i nadal nie siada, nie martw się, widocznie potrzebuje trochę więcej czasu na osiągnięcie tej umiejętności. Głównym sygnałem gotowości dziecka do rozpoczęcia siadania, który z pewnością Cię uspokoi, jest umiejętność trzymania przez dziecko uniesionej główki, opieranie się na łokciach i podciąganie pod brzuch nóżek. Początkowo dziecko będzie przeprowadzać „próby siadania”, w których niezbędne będzie Twoje wsparcie. Warto przygotować do tego stabilny przedmiot, o który dziecko będzie mogło się oprzeć. Warto zaznaczyć, żeby nie zmuszać dziecka do siadania. Gdy będzie do tego gotowe, z pewnością to zauważysz (dziecko będzie przejawiać wcześniej wspomnianą gotowość do siadania). 

Jak wspomagać umiejętność siadania? 

Pamiętaj, że jako rodzic, możesz aktywnie wspierać rozwój siadania u swojego maleństwa, poprzez proste czynności np.: 

  • Gdy dziecko leży na plecach, podawaj mu palce, które będzie mogło złapać i całym ciałem podciągać się do siadu. Maluch nie będzie jeszcze w stanie utrzymać się stabilnie w takiej pozycji, dlatego należy po chwili wrócić do pozycji leżącej. Ćwiczenie jest to również świetnym treningiem mięśni brzucha i grzbietu. 
  • Układaj dziecko w pozycji na brzuchu. Przy takim ułożeniu maluch będzie nie tylko ćwiczył unoszenie główki i (nieco później) klatki piersiowej, ale również mięśnie karku i pleców, co stanowi solidne przygotowanie do osiągnięcia umiejętności siadania. 
  • Wychodząc na spacer, układaj dziecko w pozycji siedzącej, pamiętając, by miało solidne oparcie. Możesz także sadzać dziecko w leżaczku lub na swoich kolanach. 
  • Baw się z dzieckiem w turlanie. Podczas tej czynności aktywizowane są mięśnie biorące udział w późniejszym siadaniu. 

W jaki sposób dziecko siada samodzielnie? 

Maluch, który właśnie opanowuje umiejętność siadania, robi to najczęściej na dwa sposoby: 

  • przejście do siadu z pozycji czworaczej – gdy dziecko ma już opanowaną pozycję czworaczą, (najczęściej całkowicie przypadkowo za pierwszym razem), przejdzie do pozycji bocznej, a po niej do siadu; 
  • przejście do siadu z pozycji bocznej – gdy dziecko opanuje leżenie na brzuszku, a następnie umiejętność obracania się wokół własnej osi i przejścia do pozycji bocznej podpartej, a następnie do siadu. 

Czego nie robić? 

Z pewnością każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko zaczęło siadać jak najszybciej. Warto pamiętać jednak, aby nie sadzać dziecka na siłę, gdy nie potrafi jeszcze siadać, np. otulając je poduszkami w celu asekuracji. Takie działania mogą przynieść duże szkody w kręgosłupie dziecka, wykrzywiając go.  

Kiedy udać się do pediatry lub fizjoterapeuty? 

Jeżeli masz wątpliwości co do prawidłowego rozwoju swojej pociechy, warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą w przypadku gdy: 

  • dziecko nie osiąga rozwojowych kamieni milowych, 
  • wydaje się być zbyt wiotkie lub napięte, 
  • wygina głowę do tyłu, 
  • zauważasz asymetrię w kończynach i innych partiach ciała dziecka, 
  • opanowane wcześniej umiejętności zanikły, 
  • masz wątpliwości lub pytania, na które nie możesz znaleźć jasnych odpowiedzi, 
  • gdy Twoje dziecko jest wcześniakiem lub podczas porodu miały miejsce komplikacje. 

Kiedy dziecko zaczyna siadać lub siada już samodzielnie, jest to ogromna radość zarówno dla dziecka, jak i rodzica, a także znak, że maluch prawidłowo się rozwija. Warto obserwować postępy w rozwoju dziecka, pamiętając jednak, że nie każda umiejętność powinna pojawić się „książkowo”. 


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. M.Paleczny, Kalendarz rozwoju dziecka, www.postujemydzieciaki.pl
  2. S. Masgutowa, A. Regner, Rozwój mowy dziecka w świetle integracji sensomotorycznej, wyd. Continuo, Wrocław 2009, 
  3. T.B. Brazelton, J.D.Sparrow, Rozwój dziecka od 0 do 3 lat, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2013. 
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę