Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Kalendarz adwentowy
X - Herbapol Syrop sosnowy
X - Nutricia Bebilon + Mustela
X - Humavit Colostrum
X - Aurovitas ApoD3
X - Pomysł na prezent 3
X - Baby Week 9
X - Inhalatory
X - Unia Unituss
3

Drobne dolegliwości u dziecka. Jak sobie z nimi poradzić?

Słuchaj artykułu

Niezależnie od wieku, dzieci mogą zmagać się z drobnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Zwykle są one łagodne i same ustępują, ale czasem konieczna może okazać się konsultacja z lekarzem. Sprawdź, jakie są najczęstsze dolegliwości wśród dzieci i jak sobie z nimi radzić!

Drobne dolegliwości u dziecka. Jak sobie z nimi poradzić?

Gorączka 

To wzrost ciepłoty ciała powyżej 38°C. Pojawia się zazwyczaj w odpowiedzi na infekcje, ale też np. przy ząbkowaniu, po szczepieniu ochronnym czy jako reakcja na silne emocje.   

Podczas gorączki dziecku zazwyczaj towarzyszą inne objawy: rozdrażnienie, brak apetytu, uczucie zimna, zlewne poty, rumieńce na twarzy. Zgodnie ze standardami leczenia przy gorączce u dzieci możesz zastosować paracetamol lub ibuprofen. Są to leki skutecznie obniżające temperaturę ciała.

Zanim lek zacznie działać, ulgę dziecku może przynieść chłodny kompres i schłodzenie okolicy czoła.

Ból głowy 

Przyczyn bólu głowy u dziecka jest wiele, z czego większość nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.  

Do najczęstszych zaliczamy: 

  • niewystarczającą ilość snu, 
  • odwodnienie,  
  • stres, 
  • infekcje. 

Dzieci mogą skarżyć się także na migrenowe bóle głowy. Zazwyczaj dotyczą one nastolatków, częściej dziewczynek niż chłopców. Migrena jest charakterystycznym rodzajem bólu, który pojawia się jednostronnie i jest pulsujący.  

Jeśli ból głowy nie jest silny i uciążliwy, ulgę mogą przynieść odpowiednie nawodnienie, odpoczynek i zimny kompres na głowę. Przy silniejszym bólu głowy, który wpływa na samopoczucie dziecka możesz podać leki przeciwbólowe w dawce dostosowanej do wieku. Pamiętaj, aby nie podawać kwasu acetylosalicylowego, czyli popularnej aspiryny.  


Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Stłuczenia 

Stłuczenia to urazy ciała, przy których nie doszło do przerwania skóry. Mogą przytrafić się dziecku np. podczas zabawy. Mniejsze dzieci, które dopiero uczą się samodzielności, często potykają się, nie omijają większych przeszkód znajdujących się na ich drodze i dochodzi wtedy do stłuczeń. Zazwyczaj uszkodzeniu ulega tkanka mięśniowa i podskórna, co w pierwszej kolejności objawia się bólem. W miejscu stłuczenia pojawiają się siniak, opuchnięcie, nadwrażliwość na dotyk czy ucieplenie ciała.  

Pierwszą pomocą przy stłuczeniu może być zimny okład, który skutecznie zniweluje ból i zmniejszy opuchliznę. Taki kompres można przykładać do stłuczonego miejsca nawet przez kilka godzin. Zimno sprawi, że obkurczą się naczynia krwionośne i ograniczy to powstawanie krwiaka.  

Aby przyspieszyć proces gojenia, możesz smarować stłuczone miejsce maścią z arniki czy kasztanowca. Stłuczenie goi się zazwyczaj kilka-kilkanaście dni. 

Drobne stłuczenia zazwyczaj nie wymagają konsultacji z lekarzem. Jeśli jednak ból nasila się, a u dziecka pojawiły się objawy takie jak wymioty czy ospałość, skonsultuj się z lekarzem.  

Ukąszenia owadów 

W naszej strefie geograficznej najczęściej atakują komary i meszki, których ugryzienia mogą wywoływać nieprzyjemne objawy, takie jak swędzenie, zaczerwienienie czy obrzęk. Miejsce ukąszenia na skórze dziecka przemyj wodą z mydłem lub zdezynfekuj płynem odkażającym. Aby złagodzić ból i obrzęk, przyłóż zimny okład. Dla szybszej regeneracji skóry możesz zastosować żel z aloesem czy pantenol w formie sprayu. 

Zdecydowanie bardziej niebezpieczne są pszczoły i osy. Użądlenie tych owadów jest bolesne, a w miejscu wkłucia zazwyczaj pozostaje żądło, które trzeba delikatnie usunąć. Wokół miejsca użądlenia może pojawić się zaczerwienienie i obrzęk. Użądlenie jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci uczulonych na jad. 

Obserwuj, czy u dziecka nie pojawiają się: 

  • silne opuchnięcie, duży odczyn na skórze, 
  • trudności w oddychaniu lub mówieniu, 
  • świszczący oddech, 
  • chrypka, 
  • złe samopoczucie.  

W takim przypadku pilnie skonsultuj się z lekarzem lub wezwij karetkę pogotowia.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę