Kwas acetylosalicylowy – charakterystyka substancji
Aspiryna jest salicylanem i działa poprzez redukcję substancji w organizmie, które powodują stany takie jak:
- ból,
- gorączka,
- stan zapalny.
Aspiryna działanie ma dość szerokie, ale przede wszystkim jest stosowana w leczeniu bólu i obniżaniu gorączki lub stanu zapalnego. Czasami jest stosowana w leczeniu lub zapobieganiu zawałom serca, udarom i bólom w klatce piersiowej (dławicy). Jeśli zamierza się kwas acetylosalicylowy stosować w chorobach sercowo-naczyniowych można to robić wyłącznie pod nadzorem lekarza.
Mówiąc ogólnie – należy do grupy leków zwanych lekami przeciwbólowymi, przeciwgorączkowymi (obniżającymi gorączkę), przeciwzapalnymi i hamującymi agregację płytek krwi (przeciwzakrzepowymi). Aspiryna działa poprzez zakłócanie produkcji w organizmie związków powodujących ból, gorączkę, stan zapalny i zakrzepy krwi.
Aspiryna – właściwości i zastosowanie
Kwas acetylosalicylowy może być stosowany do łagodzenia bólu, gorączki i stanów zapalnych w różnych dolegliwościach, na przykład takich jak:
- bóle krzyża i szyi,
- grypa,
- przeziębienie,
- oparzenia,
- bóle menstruacyjne,
- bóle głowy,
- migreny,
- zapalenie kości i stawów,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- skręcenia i nadwyrężenia,
- ból nerwów,
- ból zęba,
- ból mięśni,
- zapalenie kaletki maziowej,
- po zabiegach chirurgicznych i stomatologicznych.
W takich sytuacjach aspiryna jest stosowana doraźnie i używana w razie potrzeby.
Kwas acetylosalicylowy a kondycja serca
Jednym ze znanych efektów działania aspiryny jest jej potencjalna zdolność do ochrony serca. Możliwe ochronne właściwości wynikają ze zdolności aspiryny do zmniejszania stanu zapalnego - stanu, który może przyciągać czynniki budujące skrzepy w ścianach naczyń krwionośnych. Mogą pęknąć, zatykając drobne naczynia w sercu i blokując przepływ krwi.
Ze względu na właściwości przeciwpłytkowe (przeciwzakrzepowe) może być stosowana pod nadzorem lekarza na przykład, aby zapobiec pierwszemu zawałowi serca u osób, które są narażone na zwiększone ryzyko zawału serca. Wszystko jednak musi być zgodnie z ustaleniami lekarza. Warto przy okazji przypomnieć czynniki zwiększające ryzyko zawału serca. Są to: palenie, wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu, nieaktywny tryb życia, stres i nadwaga. Należy je ograniczyć, aby starać się maksymalnie zapobiec zawałowi serca lub udarowi.
Aspiryna – bezpieczeństwo stosowania
Aspirynę należy przyjmować tylko i wyłącznie zgodnie z zaleceniami na etykiecie i/lub zgodnie z zaleceniami lekarza. Tym samym nie można stosować:
- w większych lub mniejszych ilościach,
- dłużej niż jest to zalecane.
Stawiając na kwas acetylosalicylowy - zawsze postępuj zgodnie ze wskazówkami na etykiecie, tak samo w przypadku podawania aspiryny dziecku. Zalecane jest zwykle przyjmowanie jej z jedzeniem, jeśli aspiryna powoduje rozstrój żołądka.
Nie można: kruszyć, żuć, łamać ani nie otwierać tabletki powlekanej dojelitowo, ani tabletki o opóźnionym / przedłużonym uwalnianiu. Połknij tabletkę w całości, jeśli lekarz nie zaleci inaczej. W przypadku stosowania tabletki ulegającej rozpadowi w jamie ustnej należy postępować zgodnie ze wszystkimi instrukcjami dawkowania dołączonymi do leku. Warto również dodać, że aspiryna powinna być przechowywana w temperaturze pokojowej - z dala od wilgoci i ciepła.
Kwas acetylosalicylowy – dawkowanie
Z racji tego, iż aspiryna jest używana w razie potrzeby, możesz nie mieć harmonogramu dawkowania. Jeśli masz harmonogram, użyj pominiętej dawki, gdy tylko sobie o tym przypomnisz. Bądź omiń pominiętą dawkę, jeśli zbliża się pora przyjęcia następnej zaplanowanej dawki. Nie należy stosować dodatkowego leku w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Najlepiej też zasięgnąć wiedzy bezpośrednio z ulotki informacyjnej, która jest zawsze dołączona do produktu.