Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 22.04-05.05
X - Sale do -50%
X - Aurovitas UniGel Procto
X - Matura na maxa
X - Światowy Dzień Higieny Rąk
X - Strefa opalania
20

Moczenie nocne u dzieci – co może być jego przyczyną?

Słuchaj artykułu

Niekontrolowane oddawanie moczu podczas snu występuje u 5-15% dzieci w wieku 6-7 lat i częściej dotyczy chłopców. Jeżeli zaburzenie to pojawia się po czasowym (co najmniej 6-miesięcznym) okresie kontroli nad mikcją, mówimy o moczeniu wtórnym. Natomiast dzieci, które w odpowiednim wieku nie uzyskały kontroli nad oddawaniem moczu (moczą się od urodzenia), cierpią na moczenie pierwotne. Jakie są przyczyny moczenia u dzieci? Kiedy należy się z tym problemem zgłosić do lekarza?

Moczenie nocne u dzieci – co może być jego przyczyną?

Regulacja oddawania moczu

Mikcja (oddawanie moczu) jest wynikiem skurczu mięśnia wypieracza oraz relaksacji zwieraczy cewki moczowej w odpowiedzi na rozciąganie ścian pęcherza moczowego. U dzieci początkowo proces ten ma charakter automatyczny (odruchowy). Następnie dochodzi do rozwoju połączeń nerwowych umożliwiających kontrolowanie mikcji. W warunkach prawidłowych kontrola ta rozwija się do 3-5 roku życia dziecka. Ponadto, w miarę wzrostu, zwiększa się pojemność pęcherza moczowego, co wpływa na zmniejszenie częstości oddawania moczu. 


Ochrona podczas snu
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Moczenie nocne – przyczyny

Pierwotne moczenie nocne izolowane jest najczęstszym rodzajem moczenia u dzieci. Występuje bez współistniejących chorób i dodatkowych objawów. Jest uwarunkowane genetycznie i może występować rodzinnie. Jego główne przyczyny to zwiększona produkcja moczu w nocy lub/i zmniejszona pojemność pęcherza. Pierwotne izolowane moczenie nocne ustępuje samoistnie w 15% przypadków w ciągu roku od wystąpienia objawów.

Należy jednak pamiętać, że moczenie może być też związane z innymi chorobami, takimi jak:

  • zakażenia i wady układu moczowego,
  • kamica układu moczowego,
  • zaburzenia funkcji pęcherza,
  • cukrzyca,
  • padaczka,
  • uporczywe zaparcia,
  • zaburzenia elektrolitowe,
  • zespół bezdechu sennego,
  • zaburzenia psychiczne.

Najczęściej towarzyszą mu wówczas inne objawy, wymagające szerszej diagnostyki oraz leczenia przyczynowego. Lekarz w trakcie wizyty rozmawia z opiekunem i dzieckiem oraz dokładnie je bada, a w przypadku podejrzenia współistniejących chorób zleca dodatkowe badania laboratoryjne i obrazowe.

Mama z dzieckiem

Pierwotne izolowane moczenie nocne – leczenie

Sposób leczenia zależny jest od wieku dziecka, prawdopodobnej przyczyny, a także dotychczasowych nawyków. Zwykle terapię rozpoczyna się od edukacji dziecka, modyfikacji zachowań i wprowadzenia kilku zasad:

  1. Ograniczenie przyjmowania płynów na 2 godziny przed zaśnięciem i nabiału na 4 godziny przed zaśnięciem.
  2. Oddawanie moczu przed pójściem spać.
  3. Rezygnacja z pieluch.
  4. Udział dziecka w prowadzeniu dzienniczka obserwacji (notowanie nocy suchych i mokrych).

Kolejnym elementem terapii jest trening wybudzania. Polega on na conocnym budzeniu dziecka o ustalonej godzinie w celu pójścia do toalety. U dzieci powyżej 7. roku życia stosuje się również budzenie sygnałem dźwiękowym w odpowiedzi na rozpoczęcie mikcji.

Jeśli metody te nie przyniosły pożądanych efektów, u niektórych dzieci można rozpocząć leczenie farmakologiczne. Stosowane leki to:

  • desmopresyna (analog naturalnego hormonu wazopresyny) – skutkiem jej działania jest zagęszczenie, a co za tym idzie – zmniejszenie produkcji moczu;
  • oksybutynina (lek cholinolityczny) – powoduje zwiększenie pojemności pęcherza moczowego poprzez zmniejszenie napięcia mięśnia wypieracza.

Moczenie nocne wiąże się z pogorszeniem nastroju i podwyższeniem poziomu stresu zarówno u dziecka, jak i u reszty rodziny.

Zaburzenia emocjonalne dawniej były uznawane za jedną z głównych przyczyn moczenia nocnego. Obecnie uważa się jednak, że częściej są one skutkiem tej, powodującej duży dyskomfort psychiczny, dolegliwości. 

Ważne jest dokładne wytłumaczenie dziecku, na czym polega jego problem, motywowanie go do zmiany zachowań oraz niekaranie za niepowodzenia.

Źródła:

  • Kawalec W., Grenda R., Ziółkowska H. (red. nauk.), Pediatria, 1, wyd. I, 8 dodr., Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016,
  • Gomez Rincon M., Leslie S.W., Waheed A., Nocturnal Enuresis, StatPearls Publishing, 2019,
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK545181/ (dostęp 28.10.2019).
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

  1. 4 marca 2021, 22:11
    Eliza

    Przyczyny mogą być różne jak czytałam na suchym poranku i czasem leczenie trwa bardzo długo. Mój synek ma 6 lat i męczymy się od wielu miesięcy. Teraz będziemy próbować z alarmem wybudzeniowym i staram się być dobrej myśli.

    1. 8 marca 2021, 12:51
      Małgosia

      Możesz coś więcej napisać na temat tej metody? Pierwszy raz słyszę o alarmie wybudzeniowym.

    2. 8 marca 2021, 13:49
      Malwina

      Też trafiłam na informację na temat alarmu wybudzeniowego, na stronie suchyporanek.pl podobno jest to bardzo pomocne urządzenie, ale ja się trochę obawiam, czy dziecko nie będzie czuło w związku z jego stosowaniem jakiegoś dyskomfortu..

    3. 28 marca 2021, 23:02
      Ewa

      Na pewno samo moczenie jest większym dyskomfortem, niż używanie alarmu. Warto dziecko oswoić z tym urządzeniem, opowiedziec jak działa, po co jest i jakie mogą być efekty jego stosowania. Dzieci najbardziej boją się niewiadomego

  2. 15 marca 2021, 14:11
    Małgosia

    No właśnie, czy to powoduje dyskomfort u dziecka? Moje jest bardzo marudne, wszystko mu przeszkadza, nie wiem czy dałoby sobie coś takiego założyć. Może ktoś stosował i napisze z własnego doświadczenia jak to wygląda w praktyce?

    1. 29 marca 2021, 09:28
      Olga

      Czy ten alarm jest drogi? Gdzie można to kupić? Stacjonarnie najchętniej bym chciała, żeby zaoszczędzić na czasie związanym z wysyłką.

    2. 18 maja 2021, 17:45
      Jura

      Do Olgi: Możesz poprosić o sprowadzenie do apteki, to nie będziesz musiała wysyłki płacić i odbierzesz jak Ci wygodnie.

    3. 24 maja 2021, 07:37
      Klara

      A możecie polecić jakiś konkretny model alarmu wybudzeniowego? Na co najlepiej zwracać uwagę podczas zakupu?

    4. 30 lipca 2021, 09:57
      Kinga

      Większym dyskomfortem dla dziecka jest moczenie łóżka w nocy, niż taki alarm wybudzeniowy, uwierz mi. Stosowanie alarmu wcale nie jest takie straszne, jak może się wydawać, dziecko nic nie czuje, jeśli alarm jest dobrze założony, a po jakimś czasie nawet nie zwraca na to uwagi, że coś ma.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę