1
26 listopada 2021
Pytanie od Pana Mariusza

Czy warto jeść pistacje?

Czy pistacje to zdrowe orzechy?

Odpowiada:

Pistacje to popularny rodzaj orzechów drzewnych, który jest wyjątkowo bogaty w wiele wartościowych składników odżywczych, takich jak białka, aminokwasy, jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik pokarmowy, witaminy, sole mineralne oraz antyoksydanty. 100-gramowa porcja niesolonych i niesłodzonych orzechów pistacjowych dostarcza około 560 kcal, w tym 20 g białka, 27 g węglowodanów (zwłaszcza sacharozy i skrobi) oraz 45 g tłuszczów, jak również blisko 11 g błonnika pokarmowego.  

Orzechy pistacjowe są zasobne w składniki mineralne, m.in. w potas (1020 mg w 100 g), fosfor (490 mg w 100 g), magnez (121 mg w 100 g) i wapń (105 mg w 100 g), a także witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, E) oraz w wodzie (B1, B2, B3, B5, B6, B9, C). Pistacje obfitują również w liczne bioaktywne fitozwiązki, np. karotenoidy i polifenole o właściwościach antyoksydacyjnych i fitosterole o działaniu obniżającym stężenie cholesterolu całkowitego i frakcji LDL we krwi. 

Pistacje cechują się wysokim potencjałem przeciwoksydacyjnym i przeciwzapalnym oraz mają niski indeks glikemiczny (wartość IG wynosi 15), dzięki czemu mogą być bezpiecznie spożywane przez osoby z insulinoopornością, a także cukrzycą typu 1 i 2. Regularne włączanie do diety niesolonych i niesłodzonych orzechów pistacjowych może przyczyniać się do poprawy kontroli glikemii oraz poszczególnych parametrów lipidogramu, a także ciśnienia tętniczego krwi, co powoduje zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego. 

Przeczytaj również:
Czy warto jeść śledzie?

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Czy warto jeść śledzie?

Śledź jest niewątpliwie jednym z najczęściej spożywanych w Polsce gatunków ryb morskich. Mięso śledzia zawiera wysokiej jakości łatwo przyswajalne białko oraz dużą ilość niezwykle…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Czytaj także
20 grudnia 2021 mgr Mateusz Durbas
17 grudnia 2021 mgr Mateusz Durbas
27 lutego 2019 mgr farm. Bartosz Raszkiewicz
12 marca 2021 mgr Mateusz Durbas
13 stycznia 2021 mgr Ewelina Pietrzak
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)