Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
4

Śniadanie. Najważniejszy posiłek dnia?

Słuchaj artykułu

Śniadanie to według powszechnej opinii najważniejszy posiłek dnia. Uważa się, że przynosi wiele korzyści dla jakości diety, zdrowia i wyników w nauce. Ludzie, zwłaszcza młodzi, zwykle nie jedzą śniadań. Czy słusznie?

Śniadanie. Najważniejszy posiłek dnia?

Dlaczego należy jeść śniadanie? 

Przez noc nasze rezerwy energetyczne zostają mocno uszczuplone, a metabolizm organizmu znacznie spowalnia. Dlatego tak istotny jest pierwszy posiłek, który zapewni nam energię potrzebną do efektywnego rozpoczęcia dnia. Dłuższy okres nocnego postu może spowodować wyczerpanie zapasów glikogenu [1]. Aby utrzymać wyższe tempo metabolizmu, konieczne jest stałe dostarczanie energii pochodzącej z glukozy. Optymalnie jest spożyć pierwszy posiłek w ciągu 30-60 minut po przebudzeniu.

Istnieje wiele powodów, dla których to właśnie śniadanie powinno być uważane za najważniejszy posiłek w ciągu dnia, a decyzja o tym, czy oraz co jeść na początku dnia ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie i zdolności poznawcze. Spożycie śniadania wywiera pozytywny wpływ na aktywność mózgu, umiejętność zapamiętywania i skupienia uwagi. Szczególne korzyści płynące ze spożywania pełnowartościowych śniadań obserwuje się wśród dzieci w wieku szkolnym [1]. Młodzież, która ma w zwyczaju jedzenie śniadań, posiada lepszą zdolność poznawczą i wyższy poziom aktywności fizycznej. Dodatkowo osoby, które jedzą pełnowartościowe śniadania rzadziej borykają się z nadwagą i otyłością [1]. Liczne badania przeprowadzone u osób dorosłych dowodzą, że regularne spożywanie śniadań wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem rozwoju otyłości, cukrzycy typu 2, zespołu metabolicznego oraz nadciśnienia tętniczego [2, 3]. Rezygnacja ze śniadań zwiększa z kolei poziom LDL, czyli złego cholesterolu [2].

Najzdrowiej jest spożywać posiłki częściej, ale za to o mniejszej objętości. Gdy omijamy śniadanie, może dopaść nas tzw. wilczy głód i w rezultacie jemy więcej, nadrabiając tym samym stratę pominiętych kalorii. Regularny rozkład posiłków w ciągu dnia przyczynia się do ograniczenia spożycia przekąsek oraz utrzymania stałego poziomu glukozy we krwi i prawidłowej masy ciała. 


Zdrowa żywność
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Jak skomponować śniadanie, żeby było smaczne i pożywne? 

Śniadanie powinno stanowić 25% całodziennej racji pokarmowej [4]. Przykładowo przy zapotrzebowaniu na energię wynoszącym 2000 kcal pierwszy posiłek powinien dostarczyć 500 kcal. Istotne są jakość i różnorodność spożywanych produktów, które dostarczą organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Dobrze skomponowane śniadanie powinno składać się z pełnoziarnistych produktów zbożowych (np. pieczywo razowe, płatki owsiane, musli) będących źródłem węglowodanów złożonych, składników mineralnych (głównie żelaza, magnezu, cynku i miedzi), a także związków fosforu i potasu oraz witamin z grupy B [4].

Również produkty zbożowe mają duży udział w dostarczaniu białka roślinnego i błonnika pokarmowego, który daje uczucie sytości [4]. Najkorzystniej spożywać w połączeniu z mlekiem lub produktami mlecznymi (np. musli z jogurtem, grahamka z serem), ponieważ uzupełniają wzajemnie swoją wartość odżywczą, zapewniając tym samym efektywniejsze wykorzystanie zawartego w nich białka [4]. Dobrym dodatkiem są również produkty białkowe, takie jak: jaja, chude wędliny, twarogi, żółte sery czy pasty z roślin strączkowych. Na szczególną uwagę zasługują produkty żywnościowe, z których można skomponować szereg smacznych past kanapkowych. Mowa o rybach (takich jak makrela czy łosoś), które są dobrym źródłem kwasów omega-3 wykazujących działanie przeciwzapalne oraz awokado, które stanowi źródło jednonienasyconych kwasów tłuszczowych o korzystnej proporcji kwasów omega-6 do omega-3. Korzystny dodatek do śniadania stanowić będą orzechy, migdały, nasiona lnu, sezamu, pestki słonecznika, dyni, które także zawierają białko i tłuszcze o wysokiej wartości odżywczej, dostarczając przy tym niezbędnych witamin i składników mineralnych. Z powodzeniem można dodać je do ulubionej owsianki lub posypać nimi kanapkę.

Nie zapominajmy o dodatku świeżych warzyw (takich jak: pomidor, papryka, rzodkiewka, sałata) i owoców (takich jak: maliny, borówki, brzoskwinia, jabłko, banan, ananas, mango) w naszym śniadaniowym menu. Warzywa obfitują w witaminy i związki mineralne, zawierają także białko, skrobię i błonnik pokarmowy. Owoce są zasobne w związki pektynowe, duże ilości witaminy C i karotenów oraz potas, magnez, wapń, żelazo, miedź i cynk [4]. Świeżo wyciskane soki, koktajle lub smoothie stanowią ich skoncentrowane źródło. Dodatkowym atutem jest to, że warzywa i owoce zalicza się do pokarmów o działaniu alkalizującym [4]. 

Jakich makroskładników potrzebujemy rano? 

Śniadanie powinno składać się z produktów żywnościowych będących źródłem węglowodanów złożonych, pełnowartościowych białek oraz jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Nasz organizm rano potrzebuje paliwa, a jego najlepszym źródłem będą węglowodany złożone, które dostarczają energii stopniowo, nie powodując nagłych wahań poziomu glukozy we krwi. Aby poprawić metabolizm i pobudzić organizm do działania w godzinach porannych śniadanie można uzupełnić filiżanką aromatycznej kawy, wodą z miodem i imbirem, zieloną herbatą, yerba mate czy koktajlem z cytrusów.  

Jakich makroskładników unikać rano? 

Nie zaleca się śniadań ciężkostrawnych, które długo zalegają w żołądku, powodując dyskomfort. Produkty smażone z użyciem dużej ilości tłuszczu (np. smażona jajecznica z kiełbasą, pączek z nadzieniem) nie będą dobrym rozwiązaniem, ponieważ spowalniają perystaltykę jelit, a zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych w tych pokarmach wpływa niekorzystnie na układ sercowo-naczyniowy. Produkty bogate w cukry proste (takie jak słodka drożdżówka) nie są wskazane na pierwszy posiłek w ciągu dnia, ponieważ ich spożycie powoduje szybki wzrost poziomu glukozy we krwi, co sprawi, że za chwilę znów będziemy głodni. Należy zrezygnować z gotowych owsianek, pakowanych hermetycznie kanapek czy słodkich bułeczek śniadaniowych na rzecz świeżych, samodzielnie przyrządzonych produktów śniadaniowych.  

Przykładowe przepisy na pożywne śniadania  

Owsianka z jabłkiem, siemieniem lnianym i cynamonem

Składniki:

  • 40 g płatków owsianych, 
  • 5 g siemienia lnianego, 
  • 2 g otrębów pszennych, 
  • 250 ml mleka 2%, 
  • ½ jabłka, 
  • 1 łyżeczka miodu pszczelego, 
  • 1 łyżka migdałów w płatkach, 
  • szczypta cynamonu. 

Przygotowanie: 

Do garnka wlać mleko, dodać płatki, otręby i siemię lniane, gotować na małym ogniu przez około 2-3 minuty. Jabłko umyć i pokroić w kostkę. Przestudzoną owsiankę umieścić w miseczce, dodać pokrojone w kostkę jabłko, polać miodem, posypać płatkami migdałów i cynamonem. 

Tosty z twarożkiem i sałatką z rukoli

Składniki na twarożek:

  • 100 g twarogu półtłustego, 
  • 3 łyżki jogurtu naturalnego, 
  • 5 pomidorów suszonych, 
  • łyżeczka koperku, 
  • garść świeżej bazylii, 
  • sól i pieprz, 
  • 2 kromki chleba typu graham. 

Składniki na sałatkę:

  • garść rukoli, 
  • ½ czerwonej papryki, 
  • łyżeczka oliwy z oliwek. 

Przygotowanie: 

Twaróg przełożyć do miski i rozgnieść widelcem. Dodać jogurt naturalny, sól, pieprz, pokrojone w paski suszone pomidory i posiekaną bazylię. Całość wymieszać. Chleb opiec w tosterze lub piekarniku. Gotową pastę przełożyć na tosty, posypać posiekanym koperkiem. Podawać z sałatką z rukoli. 

Placuszki na jogurcie z owocami

Składniki:

  • jajo kurze, 
  • 40 g jogurtu naturalnego, 
  • 70 g pełnoziarnistej mąki pszennej, 
  • ½ łyżeczki proszku do pieczenia, 
  • łyżeczka erytrytolu lub ksylitolu, 
  • łyżeczka soku z cytryny, 
  • ½ szklanki malin, 
  • ½ banana, 
  • łyżka oleju rzepakowego. 

Przygotowanie: 

Jajko rozbić do miski, dodać jogurt naturalny, erytrytol i sok z cytryny. Całość energicznie wymieszać. W drugiej misce połączyć mąkę i proszek do pieczenia, przełożyć do miski z masą jajeczną. Całość wymieszać na jednolitą masę. Rozgrzać olej na patelni, nałożyć po łyżce ciasta i smażyć placuszki z obu stron aż się zarumienią. Podawać z owocami, np. malinami i bananem.  

Preferencje smakowe i żywieniowe to kwestia indywidualna, jednak odpowiednia kompozycja składników pokarmowych sprawia, że posiłek jest pełnowartościowy. Uwzględniając korzyści wynikające ze spożywania śniadań, można śmiało powiedzieć, że jest to najważniejszy posiłek w ciągu dnia i nie należy go pomijać

Przeczytaj również:
Śniadanie przed treningiem – jak je skomponować?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Adolphus K., Lawton C. L., Champ C. L., Dye L., The Effects of Breakfast and Breakfast Composition on Cognition in Children and Adolescents: A Systematic Review. Adv Nutr. 2016 May 16;7(3):590S-612S.  
  2. Odegaard A. O., Jacobs Jr., Steffen L. M., Van Horn L., Ludwig D. S., Pereira M. A., Breakfast frequency and development of metabolic risk. Diabetes Care. 2013 Oct;36(10):3100-6. 
  3. Betts J. A., Chowdhury E. A., Gonzalez J. T., Richardson J. D., Tsintzas K., Thompson D., Is breakfast the most important meal of the day? Proc Nutr Soc. 2016 Nov;75(4):464-474. Epub 2016 Jun 13.  
  4. Gawęcki J., Żywienie człowieka. Podstawy nauki o żywieniu. PWN, Warszawa 2012.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę