Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
7

Jakie leki można przewieźć za granicę?

Słuchaj artykułu
Pytanie od Julii
Lecę na zagraniczne wakacje i chciałabym zabrać ze sobą leki. Czy mogę je bez problemu zabrać do samolotu?

Leki wywożone z Polski powinny być przeznaczone na własny użytek. Warto zabrać ze sobą również zaświadczenie od lekarza potwierdzające stosowanie danego leku (najlepiej w j. angielskim). Każdy lek powinien mieć dołączoną ulotkę, którą również można wydrukować w wersji anglojęzycznej. 

Przewóz leków na własny użytek dopuszcza 5 najmniejszych opakowań. Jeśli planujesz dłuższy pobyt i ta liczba nie wystarczy, zabierz ze sobą receptę. Recepta z krajów należących do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) lub Unii Europejskiej (EU) to tzw. recepta transgraniczna. Recepta np. z Ukrainy będzie miała status recepty spoza Unii. Obie możesz zrealizować w Polsce. Jeśli kraj, z którego przyjedziesz należy do EFTA/EU i ma już aktywną e-receptę transgraniczną, wystarczy poprosić lekarza o wersję recepty elektronicznej. Jeśli żadna z powyższych opcji nie jest możliwa, zadbaj o ubezpieczenie zdrowotne przez wyjazdem i udaj się do lekarza w Polsce. 

Ograniczenie liczby przywiezionych leków dotyczy działania bezpośredniego. Oznacza to, że możesz bez obaw zamówić leki np. z zagranicznej apteki internetowej. 

Bez specjalnego zezwolenia nie można przywieźć do ani wywieźć z kraju:  

  • środków odurzających,  
  • substancji psychotropowych, 
  • prekursorów kategorii 1.  

Są to silnie działające leki dostępne na receptę. 

Ich przewóz wymaga uzyskania zaświadczenia od Wojewódzkiego lub Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego (WIF i GIF). Zaświadczenie musi być wydane w okresie 15 dni przed dniem przekroczenia granicy na czas określony (maksymalnie 30 dni). Dokument ten musisz okazać organom celnym. Jest wydawany na podstawie recepty lekarskiej lub dokumentacji medycznej. 

Co z krajami spoza EFTA/EU? 

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie rządowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce „Informacje dla podróżujących”. Wystarczy z listy krajów wybrać ten, do którego planujesz podróż.  

Ministerstwo Zdrowia zaleca ostrożność w wwożeniu leków do innych krajów, zwłaszcza państw Afryki i Azji.  

Zgoda na wywiezienie leku z Polski nie gwarantuje, że może on być wwieziony do innego kraju. 

Np. w Egipcie niektóre leki są niedozwolone. Zarówno te na receptę, jak i bez niej, a nawet leki homeopatyczne. Ambasada RP w Kairze nie ma ujednoliconej listy leków, których nie wolno wwozić do kraju. Każdorazowo służby egipskie podejmują decyzję o tym, czy dane leki mogą przekroczyć granicę. Te, które uznane zostaną za wątpliwe, mogą zostać odebrane właścicielowi i poddane badaniom laboratoryjnym. Dlatego tak ważne jest, aby mieć ze sobą przetłumaczone na język angielski zaświadczenie od lekarza oraz ulotkę leku. Jeśli masz wątpliwości przed wyjazdem, możesz poprosić Ambasadę Egiptu w Warszawie o udzielenie odpowiednich informacji. 

Z bardziej rygorystycznych przepisów prawnych oraz zasad porządku publicznego słynie Singapur. Do kraju można wwieźć typowe leki na powszechne choroby, takie jak cukrzyca czy nadciśnienie. Jeśli jednak chcesz zabrać zapas środków antykoncepcyjnych większy niż na 3 miesiące, musisz zgłosić ten fakt i uzyskać zezwolenie singapurskiej agencji rządowej Health Sciences Authority. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku leków odurzających. Termin to co najmniej 10 dni roboczych przed wyjazdem. Tutaj jednak sytuacja jest ułatwiona. Na stronie internetowej agencji możesz sprawdzić, czy substancja w danym leku wymaga dodatkowych działań. 

Czego nie zabierać do samolotu? 

Do bagażu nie wkładaj ostrych przedmiotów takich jak strzykawki. Płyny, aerozole i żele w bagażu podręcznym mogą mieć pojemność maks. 100 ml. Muszą być zapakowane w przezroczystą zamykaną torebkę. Do bagażu podręcznego możesz zapakować niezbędne leki i mleko dla niemowląt. 

Przeczytaj również:
Jak bezpiecznie przechowywać leki?


Pojemniki na leki
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę