Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
52

Choroba Meniere’a i jej leczenie

Słuchaj artykułu

Choroba Meniere’a to rzadka przypadłość, której towarzyszą dokuczliwe objawy. Jej leczeniem zajmują się najczęściej laryngolodzy, jednak w diagnostykę zaangażowani mogą być również lekarze innych specjalności, w szczególności neurolodzy i okuliści.

Choroba Meniere’a i jej leczenie

Objawy choroby Meniere’a

Charakterystyczne dla choroby Meniere’a jest występowanie następujących objawów: 

  • zawroty głowy, którym towarzyszą nudności i wymioty, 
  • szumy uszne,
  • pogorszenie słuchu. 

Objawy choroby Meniere’a występują napadowo i z dużą intensywnością. U większości pacjentów, szumy uszne i pogorszenie słuchu obejmują jedną stronę ciała, jednak wraz z postępem choroby dolegliwości te mogą występować obustronnie. Objawy zwykle trwają od kilku minut do kilku godzin, jednak nigdy nie przekraczają doby. Może je poprzedzać uczucie pełności w uchu. Napady choroby mogą pojawiać się kilka razy dziennie, kilka razy w miesiącu lub rzadziej – kilka razy w roku. Objawem, który najbardziej zwraca uwagę otoczenia, jest oczopląs. Jego wystąpienie jest warunkiem rozpoznania choroby Meniere’a.


Produkty na objawy choroby Maniere'a
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Przyczyny choroby Meniere’a

Choroba Meniere’a w większości przypadków jest chorobą o niewyjaśnionej przyczynie. U ok. 15% pacjentów zauważono występowanie dodatnich przeciwciał przeciw krętkom Borrelia burgdorferi, charakterystycznych dla boreliozy. Zdarza się, że objawy choroby Meniere’a występują w przebiegu kiły.

Innymi patogenami, które mogą wywoływać chorobę Meniere’a są:

  • wirus Ebstaina-Barr, 
  • wirus cytomegalii,
  • wirus opryszczki. 

Bywa, że przyczyną choroby jest uraz. Jednak w większości przypadków (ok. 75%) nie da się jasno określić przyczyny bądź podejrzewa się etiologię genetyczną.

Dolegliwości prawdopodobnie są spowodowane poszerzeniem błędnika błoniastego – struktury odpowiadającej za utrzymanie równowagi oraz prawidłowy skład endolimfy (płynu wypełniającego błędnik). Nieprawidłowy skład endolimfy powoduje przedostawanie się do niej wody, przez co endolimfa zwiększa swoją objętość. Płyn ten napiera na ściany błędnika błoniastego, powodując jego rozszerzenie, a nawet perforację.

Kobieta z zawrotami głowy

Rozpoznanie choroby Meniere’a

Rozpoznanie choroby Meniere’a opiera się na obserwacji objawów klinicznych i wykluczeniu innych chorób, które mogą przypominać tę dolegliwość. W przypadku postaci, której dominującym objawem są zawroty głowy, należy uwzględnić możliwość, że są one spowodowane:

  • migreną, 
  • łagodnymi napadowymi zawrotami głowy, 
  • nerwicami,
  • zawrotami głowy pochodzenia naczyniowego.

Badaniami pomocnymi w diagnozie są:

  • audiologia, 
  • badania równowagi,
  • tomograf komputerowy.

Choroba Meniere’a – leczenie

Choroba Meniere’a jest nieuleczalna. Zastosowanie farmakoterapii pozwala na ograniczenie intensywności objawów podczas napadu. W leczeniu choroby Meniere’a stosuje się następujące leki:

  • leki, które zapobiegają zawrotom głowy,
  • leki moczopędne (odwadniają organizm, co sprawia, że w błędniku błoniastym znajduje się mniejsza ilość płynu), 
  • leki przeciwhistaminowe,
  • leki przeciwlękowe

W okresie międzynapadowym zaleca się również stosowanie diety niskosodowej (1g soli dziennie) oraz przyjmowanie leków rozszerzających naczynia w układzie mózgowo-rdzeniowym. Kontrowersje budzą kolejne zalecenia dietetyczne. Mówi się o całkowitym zakazie:

  • spożywania kawy, 
  • spożywania alkoholu, 
  • palenia papierosów.

Należy również unikać stresu. 

Próba analizy dostępnych badań, której podjęła się jedna z instytucji ze świata nauk medycznych – Cochrane Collaboration – zakończyła się niepowodzeniem. Powodem był brak rzetelnych badań naukowych w tym zakresie.

Istnieją również chirurgiczne metody leczenia. Stosuje się je, kiedy farmakoterapia i stosowanie diety okazują się nieskuteczne. Pierwsza metoda polega na wytworzeniu sztucznej przetoki (kanału), przez którą z błędnika błoniastego usuwany jest nadmiar płynu. Kolejna metoda polega na zniszczeniu „źródła” objawów, czyli struktur objętych chorobą. Możliwe jest przecięcie nerwu przedsionkowego lub usunięcie błędnika i ślimaka. Ostatni zabieg skutkuje całkowitym zniesieniem słuchu po stronie przeprowadzenia.

Podsumowując, choroba Meniere’a jest dolegliwością związaną z uchem wewnętrznym. Mechanizm jej powstawania nie jest do końca znany. Istnieją choroby, których objawy są podobne do tych występujących w przypadku choroby Meniere’a, dlatego diagnoza opiera się m.in. na wykluczeniu tych schorzeń. Jeżeli zauważymy u siebie objawy, które towarzyszą opisywanej chorobie, należy udać się do specjalisty.

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

  1. 20 sierpnia 2019, 00:02
    Agnieszka

    Czy po podaniu gentymycyny w ucho jest możliwość że choroba przejdzie na drugie ucho?

    1. 22 sierpnia 2019, 12:39
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Gentamycynę do ucha stosuje się przy bakteryjnym zapaleniu ucha, a infekcja bakteryjna może przejść z jednego ucha do drugiego. Dlatego też lekarz często zaleca stosowanie kropli usznych z antybiotykiem do obu uszu, mimo że infekcja bakteryjna jest tylko w jednym z nich.

  2. 5 listopada 2019, 13:32
    Inez

    Ja choruje od 10 lat z bardzo mocnymi atakami ,atak trwa od 2 do 5 dni bez przerwy z mocnymi wymiotami i strasznym zawrotami głowy ,żadne leki nie pomagają !

    1. 26 marca 2021, 10:38
      Ania

      Jak często występują te ataki?co ile tygodni?miesięcy?

    2. 7 kwietnia 2021, 12:26
      Aga

      O nie… Ja mam to samo. Wszystko zaczęło się 5 lat temu po pierwszym i bardzo ciężkim porodzie. Od tamtej pory wszystko mi dolega łącznie ze zdiagnozowaną chorobą meniera. Jedyny lek jaki dostaje od dr to betaserc.

    3. 18 stycznia 2022, 20:18
      Aneta

      Mam tak samo. Atak zawrotów głowy trwa już od 6 dni. Poprzednim razem zawroty trwały kilka godzin. Nie daję już rady.

  3. 18 lutego 2021, 03:41
    Anonim

    Ile dni może trwać zapalenie ucha?

    1. 9 marca 2021, 09:14
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Leczone zapalenie ucha może trwać do 7 dni. W przypadku nieleczonego może rozwinąć się infekcja, której konsekwencją może być nawet pęknięcie błony bębenkowej.

  4. 2 października 2021, 18:55
    Ela

    Ja choruje od roku ataki mam co dwa dni szum uszu zawroty głowy czarne plamki w oczach biorę leki na uspokojenie głowa cały czas ciężka byłam już u każdego specjalisty i nikt nie wie co mi jest b.

    1. 14 października 2021, 14:53
      Halina

      Twoje objawy wskazują na Meniera! Zdiagnozowali u mnie tą chorobę 3 lata temu, tak samo zawroty głowy, szumy uszne, napady powtarzają się kilka razy w miesiącu. Ostatnio czytałam o zabiegu przecięcia nerwu, który dostarcza informacje z błędnika
      do mózgu… Czy ktoś miał ten zabieg? Pomogło?

    2. 8 listopada 2021, 21:15
      Zbyszek

      Choruję od dziesięciu lat na zapalenie trąbki słuchowej. Miesiąc temu wystąpiły u mnie zawroty głowy, wymioty, oczopląs i ból głowy. Zdiagnozowano Meniera w tygodniu mam dwa razy napady które mijają po około dobie. Zastanawiam się czy ból głowy powinien towarzyszyć. Biorę obecnie betaserc.

    3. 13 listopada 2021, 12:17
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

      Dzień dobry, ból głowy nie powinien towarzyszyć napadowi, może występować po nim. Pacjent może odczuwać również duże zmęczenie. Jeśli ból głowy występuje podczas napadu proszę skonsultować się z laryngologiem.

  5. 20 czerwca 2023, 18:27
    Dorota

    Czy przy braniu leków na chorobę meinera betaserc mogę udać się do kriokomory czy odpuścić

    1. 21 czerwca 2023, 15:18
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Powinna się Pani skonsultować z lekarzem.

  6. 22 października 2023, 08:01
    Grzegorz

    Super artykuł

    1. 23 października 2023, 09:34
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Dziękujemy🙂

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę