Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Maluch w domu
X - Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej
X - Aurovitas LipiForma 2
X - Aurovitas osłonka balance
X - Glaxo Centrum
X - Sema do -50%
X - Alergia
96

Jak złagodzić oparzenia słoneczne?

Skórę poparzoną od słońca należy odpowiednio nawilżać. Pomocne może okazać się także stosowanie preparatów zawierających D-pantenol lub allantoinę. W przypadku poważniejszych poparzeń można zażyć środek przeciwbólowy oraz zastosować kompres.

Jak złagodzić oparzenia słoneczne?

Lato to czas, w którym nasza skóra jest w dużej mierze wystawiona na działanie słońca. Kontakt słońca ze skórą, poza aktywnym wytwarzaniem witaminy D, może również powodować poparzenia słoneczne. Jak temu zaradzić? Jak się chronić przed poparzeniami od słońca

Oparzenie słoneczne – objawy 

Po upływie ok. 4-6 godzin od ekspozycji na słońce skóra jest zazwyczaj zaczerwieniona, podrażniona i sprawia wrażenie bardzo przesuszonej. Często po długiej kąpieli słonecznej czujemy, jak nasza skóra wręcz „oddaje” ciepło. Jest wtedy bardzo gorąca i uwrażliwiona na każdy dotyk. Na pewno niejednokrotnie zdarzyło się nam przebywać na słońcu dłużej, niż pierwotnie planowaliśmy, czego skutkiem mogły być powyższe objawy.  


Preparaty łagodzące po opalaniu

Stopnie poparzenia słonecznego 

Poparzenia słoneczne skóry w skrajnych przypadkach mogą kwalifikować się jako oparzenia I lub II stopnia. Samo pojęcie poparzenia definiuje się jako uszkodzenie skóry, które może także obejmować głębiej położone tkanki czy narządy. Jednym z czynników powodujących oparzenia jest właśnie ekspozycja na słońce i samo ciepło. 

Oparzenie I stopnia obejmuje naskórek. Pojawia się zaczerwienienie, obrzmienie skóry, a także ból. Po kilku dniach rumień słabnie, a obszar gasnącego poparzenia zaczyna swędzieć. W miejscach gojenia i regeneracji naskórka nie powstają blizny.  

Oparzenie II stopnia również obejmuje naskórek. Pojawiają się pęcherze (bąble) wypełnione płynem tkankowym, które mogą utrzymywać się nawet do 20 dni. Po ich zagojeniu podobnie jak w przypadku oparzeń I stopnia nie powstają blizny. Oparzenia II stopnia mogą też dosięgać głębszych warstw skóry – skóry właściwej. Oparzenia te goją się o wiele wolniej i często mogą pozostawiać blizny.  

Przyjmowanie leków a przebywanie na słońcu 

Oprócz wyżej opisanych reakcji skórnych na słońce, spowodowanych promieniowaniem z zakresu UVA i UVB, mogą pojawić się reakcje fototoksyczne. Powstają one wskutek ekspozycji na słońce po wcześniejszym zastosowaniu leku, suplementu diety czy kosmetyku, który w swym składzie ma substancję fotouczulającą. Efektem tego jest stan zapalny skóry. Do substancji, które szczególnie uczulają naszą skórę, należą: 

 • sulfonamidy, 
 • barbiturany, 
 • leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (głównie maści, spraye), 
 • tetracykliny (antybiotyki), 
 • leki przeciwdepresyjne, uspokajające, 
 • pochodne kwasu benzoesowego, 
 • retinoidy, 
 • olejki eteryczne, 
 • wyciąg z dziurawca, lubczyku, ruty, selera, czosnku,  
 • chinolony. 

Przeczytaj więcej:
Przy jakich lekach należy unikać słońca?

Reakcje fototoksyczne i fotoalergiczne są podobne w objawach do poparzeń słonecznych. Zazwyczaj towarzyszą im:  

 • rumień,  
 • wysypka,  
 • pęcherze,  
 • świąd.  

Są to objawy, które mijają średnio po 1-2 dniach od ekspozycji na słońce.  

Ochrona przed słońcem

Sposoby na oparzenia słoneczne 

Zaczerwieniona i podrażniona skóra tuż po opalaniu powinna zostać bardzo dobrze nawilżona. Należy nakładać na nią kilka razy dziennie grubsze warstwy kremu o lekkiej, nawilżającej konsystencji. Najlepsze będą preparaty przeznaczone do skóry atopowej. Są one pozbawione czynników alergizujących, dzięki czemu nie będą dodatkowo podrażniały zarumienionej skóry.  

Innym sposobem na nawilżenie skóry po opalaniu jest zastosowanie pianki z D-pantenolem (prowitaminą B5). Preparat ten, ze względu na swoją lekką formułę i obecność pantenolu, szybko regeneruje uszkodzenia naskórka. Skóra staje się nawilżona, odżywiona i elastyczna. Dzięki temu rumień zmniejsza się, a świąd zostaje zredukowany. Witamina B5 pozwala na szybsze odbudowanie płaszcza lipidowego skóry, a ponadto ma właściwości przeciwzapalne. 

Czytaj również:
Pantenol – kiedy warto go stosować?

Substancją o podobnym działaniu łagodzącym jest allantoina, naturalnie występująca w żywokoście lekarskim. W kremach i maściach stosuje się jednak substancję syntetyczną, która ułatwia gojenie się ran i przyspiesza regenerację naskórka. Działa także przeciwzapalnie i przeciwświądowo. Po opalaniu warto zatem zastosować łagodny krem wzbogacony o allantoinę.  

Poważniejsze oparzenia słoneczne mogą prowadzić do bólu. Zaleca się wówczas zażycie doustnego środka przeciwbólowego. Skórę należy ochłodzić kompresem, a powstałe bąble pozostawić do samoistnego wchłonięcia. Nie wolno ich przebijać czy zdrapywać ze względu na ryzyko zakażenia, co zdecydowanie wydłuży czas regeneracji naskórka, a także zmusi do stosowania preparatów zapobiegających zakażeniu. 

Po kilku dniach skóra zacznie się złuszczać i powstaną na niej przebarwienia. Jej koloryt zostanie po pewnym czasie wyrównany. 

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne 

Domowym sposobem na oparzenia słoneczne jest obłożenie skóry jogurtem naturalnym, maślanką czy innym produktem mlecznym o dość rzadkiej konsystencji. Chłodny jogurt ukoi zaczerwienioną skórę, a także odżywi ją i lekko natłuści. Produkt mleczny zazwyczaj ścina się na rozpalonej skórze i lekko zastyga, zatem usunięcie go może być problematyczne. 

Oparzenia słoneczne – co robić, aby im zapobiec? 

Aby zapobiegać wystąpieniu oparzeń słonecznych, należy stosować kremy z wysokim filtrem. Mimo deklaracji producentów o ich wodoodporności, preparaty warto nakładać po każdym wyjściu z wody czy wytarciu się ręcznikiem.  

Kąpiele słoneczne nie muszą kończyć się poparzeniami. Wystarczy opalać się z głową i zadbać o odpowiednią ochronę skóry przed, w trakcie i po opalaniu.

Wakacyjna apteczka – czy o wszystkim pamiętasz?

Pobierz listę do wydrukowania

Checklista z wakacyjną apteczką

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

 1. 11 czerwca 2021, 13:38
  Zawiedzilna

  Co za głupoty o nakładaniu maślanki… Rzetelność artykułu spadła do 0

  1. 16 czerwca 2021, 07:56
   mgr farm. Natika Karolak

   Dzień dobry.
   Wiele domowych metod, które stosowane są od lat, ma swoje medyczne uzasadnienie. Białko oraz witamina A zawarte w maślance regenerują uszkodzoną skórę. Należy jedynie pamiętać, że na skórę nie nakładamy słodzonych produktów mlecznych.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę