Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Beauty Week
X - Nowości
X - Męska strefa
X - Produkty z gratisem
X - Niezbędnik majówkowy
97

Kodeina – właściwości, interakcje i przeciwwskazania

Słuchaj artykułu

Uporczywy suchy kaszel oraz silne bóle głowy to główne dolegliwości, jakie mogą ustąpić po zażyciu leku zawierającego kodeinę. Czym jest kodeina i w jakich preparatach występuje?

Kodeina – właściwości, interakcje i przeciwwskazania

Właściwości kodeiny

Kodeina jest metylową pochodną morfiny, a dokładnie jej eterem. W śladowych ilościach znajduje się w opium. Pozyskiwana jest z morfiny i obok niej należy do najważniejszych opiatów. W organizmie człowieka jest metabolizowana przez enzymy wątrobowe do morfiny (kilka procent dawki kodeiny) i norkodeiny (ok. 10% dawki kodeiny). Większość zaś jest sprzęgana z kwasem glukuronowym, czego następstwem jest powstanie 6-glukuronidu kodeiny. Przypuszcza się, iż metabolity wykazują głównie działanie przeciwbólowe (morfina, 6-glukuronid kodeiny).

Zastosowanie i dawkowanie kodeiny

Wskazaniami do stosowania kodeiny jest zwalczenie uporczywego, suchego kaszlu oraz leczenie bólu o dużym i umiarkowanym nasileniu. Kodeina, a dokładniej jej sól (fosforan kodeiny) kojarzona jest z nieopioidowymi lekami przeciwbólowymi. Jej działanie przeciwbólowe utrzymuje się do ok. 4 godzin, natomiast przeciwkaszlowe od 4 do 8 godzin. W aptece znajdziemy ją w preparatach przeciwbólowych w formie tabletek i tabletek musujących, natomiast w preparatach przeciwkaszlowych w postaci syropów i tabletek. Maksymalna dawka dobowa kodeiny to 240 mg. Nie zaleca się przyjmowania jej częściej niż 4 razy na dobę (należy zachować odstęp między dawkami minimum 6 godzin).

Kodeina – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do stosowania substancji z kodeiną są:

  • astma oskrzelowa,
  • niewydolność oddechowa,
  • zaburzenia oddychania,
  • zaparcia,
  • uzależnienie od opioidów,
  • śpiączka.

Nie należy podawać jej dzieciom poniżej 12 roku życia ze względu na fakt metabolizowania jej do morfiny. U dzieci powyżej 12 roku życia można ją stosować w przypadku silnego, krótkotrwałego bólu, wówczas, kiedy paracetamol lub ibuprofen są nieskuteczne.

Kodeina przenika przez łożysko do krwiobiegu płodu oraz do pokarmu kobiet karmiących. Nie zaleca się stosowania kodeiny wśród ciężarnych i kobiet karmiących.

Nie należy stosować jej w przypadku kaszlu mokrego, gdyż hamuje ona odruch kaszlowy. Jej działanie przeciwbólowe nie jest rekomendowane w leczeniu bólu pochodzenia neurogennego. W przypadku dłuższego czasu stosowania niż zalecany, przyjmowanie kodeiny może powodować uzależnienie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Dłuższe stosowanie większych dawek kodeiny może skutkować wytworzeniem się tolerancji na jej działanie przeciwkaszlowe i przeciwbólowe. Po nagłym odstawieniu preparatów z kodeiną mogą wystąpić objawy odstawienia. Dodatkowo osoby zażywające kodeinę mogą mieć pozytywny wynik testów antydopingowych. Nie należy łączyć jej z alkoholem, gdyż nasila ona jego działanie. Po zastosowaniu preparatu z kodeiną może dochodzić do wydłużenia czasu reakcji. Jest to szczególnie ważne w przypadku kierowców, dlatego nie należy prowadzić pojazdów czy obsługiwać maszyn po zażyciu kodeiny.

Kodeina w połączeniu z innymi lekami

Kodeina wchodzi w szereg interakcji z innymi substancjami leczniczymi:

  • w połączeniu z lekami oddziałującymi na ośrodkowy układ nerwowy (np. leki przeciwdepresyjne, przeciwlękowe, przeciwhistaminowe, nasenne, neuroleptyki) może dochodzić do zaburzeń świadomości,
  • podczas przyjmowania leków na chorobę Parkinsona może dochodzić do nasileń działania uspokajającego tychże leków,
  • jednoczesne przyjmowanie pochodnych morfiny, benzodiazepin czy barbituranów może powodować zahamowanie ośrodka oddechowego,
  • nie należy zażywać leków, zawierających w swym składzie alkoholu, gdyż może on nasilać działanie kodeiny,
  • kodeina może osłabiać działanie metoklopramidu (lek na perystaltykę jelit).

Kodeina – działania niepożądane

Najczęściej obserwowanymi działaniami niepożądanymi kodeiny są:

  • nudności,
  • wymioty,
  • zaparcia,
  • senność
  • zawroty głowy.

Rzadziej występujące objawy niepożądane to:

  • zaburzenia nastroju,
  • zatrzymanie moczu,
  • zahamowanie ośrodka oddechowego,
  • spadek ciśnienie tętniczego,
  • omdlenia,
  • omamy.

Przeciwwskazań związanych ze stosowaniem preparatów z kodeiną jest wiele. Dlatego przed zastosowaniem kodeiny należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, aby uniknąć działań niepożądanych i interakcji z innymi lekami.

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

  1. 9 maja 2019, 09:51
    Czytelniczka

    Bardzo pomocna treść! Własnie walczę z uporczywym kaszlem.

    1. 9 maja 2019, 12:29
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Życzymy dużo zdrowia! ?

  2. 16 września 2021, 05:43
    Joanna

    Jak długo można zażywać controloc controll przy stwierdzone przepuklinie dolnego zwieracza przełyku? Czy należy brać coś w celu dla uniknięcia działań niepożądanych stosowania tego leku w przewodzie pokarmowym tzn zmian flory bakteryjnej z powodu zmiany pH?

    1. 16 września 2021, 14:35
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry. Stosowanie inhibitorów pompy protonowej (m.in. pantoprazolu) powoduje wzrost pH w żołądku, tym samym osłabiona zostaje bariera ochronna organizmu przed patogenami chorobotwórczymi. Osoby przyjmujące leki z tej grupy są bardziej narażone na tzw. jelitówki. Zaleca się wówczas przyjmowanie szczepów probiotycznych, które pomagają utrzymać prawidłową florę bakteryjną i przyczyniają się do uszczelnienia jelit, tym samym utrudniając adhezję i przenikanie patogenów przez śluzówkę. Czas trwania leczenia powinien zostać ustalony z lekarzem, jednak zwykle wynosi on od 2 do 4 tygodni.

  3. 14 stycznia 2022, 06:37
    Jola

    Wstęp powinien raczej brzmieć: Uporczywy suchy kaszel oraz silne bóle głowy to główne dolegliwości, jakie mogą USTĄPIĆ po zażyciu leku zawierającego kodeinę. 🙂

    1. 17 stycznia 2022, 06:35
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Oczywiście 🙂 Wkradło się błąd. Dziękujemy za zwrócenie uwagi.

  4. 23 lutego 2023, 11:55
    Elzbieta

    Jestem zadowolona stosuje jest super więcej takich porad pozdrawiam

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę