Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Beauty Week
X - Nowości
X - Męska strefa
X - Produkty z gratisem
X - Niezbędnik majówkowy
26

Sposoby na nadmierną potliwość

Słuchaj artykułu

Pot to naturalna wydzielina ciała, która pojawia się nawet podczas spoczynku. U niektórych osób wydziela się zbyt duża ilość potu. Taką dolegliwość nazywamy nadmierną potliwością. Jak sobie z nią poradzić?

Sposoby na nadmierną potliwość

Czym jest pot i dlaczego się pocimy?

Pot jest wydzieliną gruczołów potowych, która składa się głównie z wody, soli, tłuszczów, mocznika, związków mineralnych. Jest on wydzielany przez gruczoły potowe w skórze na prawie całej powierzchni ciała. Ich największe skupiska znajdują się w obrębie dłoni i stóp. Ujściem gruczołów potowych są pory potowe w naskórku. pH potu jest kwaśne i waha się od 4,5 do 6. 

Wydzielanie potu przez ciało ma charakter stały. To znaczy, że nawet podczas spoczynku wydzielamy jego niewielką ilość. Pocenie nasila się np. w wyniku wysokiej temperatury lub bodźca emocjonalnego. Aktywność gruczołów potowych jest kwestią bardzo indywidualną. Wpływ na nią ma wiele czynników dodatkowych, np. aktywność fizyczna czy pikantne potrawy w diecie. Wzmożone wydzielanie potu towarzyszy także różnym chorobom. Często nieprzyjemnym aspektem procesu termoregulacji jest zapach potu. Jest on uwarunkowany pojawieniem się na skórze bakterii, które go rozkładają. O ile proces ten jest zrównoważony, nie mamy czym się przejmować.

Przyczyny nadmiernej potliwości

Niektórzy cierpią jednak na nadmierną potliwość, która daje duże poczucie dyskomfortu. Nadmierne wydzielanie potu (łac. hyperhydrosis) może występować w wybranych partiach ciała, np. pod pachami, na dłoniach i stopach. Czasem zaś występuje na całej powierzchni ciała. Nadmierna potliwość często powiązana jest z zaburzeniami układu endokrynnego.

Występuje między innymi w przypadku:

  • cukrzycy,
  • chorób tarczycy,
  • zaburzeń układu nerwowego,
  • chorób hematologicznych.

Zazwyczaj jest to aspekt indywidualny i zależy od czynników stresowych, emocjonalnych, lęku. Dolegliwość ta występuje przeważnie u młodzieży wchodzącej w okres dojrzewania płciowego. Może być także dziedziczona, np. intensywniejsze pocenie się w okolicy nosa.

Nadmierne pocenie się w okolicy dłoni, pach czy stóp to problem dermatologiczny, niewymagający jednak pilnej konsultacji z lekarzem. W przypadku, gdy towarzyszy temu utrata masy ciała, powiększenie węzłów chłonnych czy pocenie się jednej strony ciała, skonsultuj się z lekarzem w celu dalszej diagnozy.

Jak radzić sobie z nadmierną potliwością?

Najpopularniejszą metodą hamowania wydzielania potu jest stosowanie antyperspirantów, czyli kosmetyków, które ograniczają pocenie i niwelują nieprzyjemny zapach. W ich składzie znajdziemy sole glinu, ałun, glinki, które mają za zadanie ograniczać wydzielanie potu oraz składniki takie jak olejki eteryczne czy wyciągi roślinne nadające im przyjemny zapach.


Innym skutecznym sposobem jest wstrzyknięcie toksyny botulinowej. Hamuje ona działanie nerwów pobudzających gruczoły potowe, dzięki czemu zatrzymuje wydzielanie potu. Korzystny efekt takiego zabiegu utrzymuje się od 6 do 12 miesięcy. Po tym czasie należy wykonać kolejny. Zabieg ten najczęściej służy do wyregulowania nadmiernej potliwości w okolicy pach. Jest także możliwy w okolicy dłoni i stóp, jednak w tych miejscach wkłucia są wyjątkowo bolesne.

Kolejnym sposobem jest jonoforeza. Polega ona na porażaniu prądem kanałów jonowych w gruczołach potowych. Stymulacja prądem prowadzi do redukcji wydzielanego potu. Cała terapia składa się z około 10-14 zabiegów trwających 15 minut. Należy je przeprowadzać 3 razy w tygodniu. Zabiegi są bezbolesne, a ich jedynym działaniem niepożądanym może być uczucie mrowienia. Efekt utrzymuje się od 12 do 24 miesięcy. Zabieg jest przeciwwskazany u osób z rozrusznikiem serca, metalowymi implantami w ciele, wkładkami domacicznymi zawierającymi metal oraz w trakcie ciąży.

Nadmierna potliwość – zioła

W aptekach są dostępne suplementy diety oraz preparaty zmniejszające nadmierną potliwość. Ich składy oparte są przede wszystkim na na wyciągach z takich ziół, jak:

  • liść szałwii,
  • ziele pokrzywy,
  • ziele skrzypu,
  • ziele melisy.

Dodatkowo, zioła te można spożywać w postaci naparów. Typowo hamującym nadmierną potliwość wyciągiem jest napar z liścia szałwii lekarskiej.


Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Przeczytaj również:
Nadmierna potliwość u dzieci. Przyczyny i leczenie

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

  1. 12 marca 2023, 06:30
    Beata

    Chciałabym dowiedzieć się czego używać na nadmierne pocenie twarzy mam cukrzyce

    1. 13 marca 2023, 11:09
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Nadmierne pocenie może być objawem niewyrównanej glikemii. Proszę skontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę