Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Projekt Mama 2024 (2)
X - Wiosenne porządki
X - Herbal Monasterium
X - Zajączek wielkanocny 2024
X - Układ pokarmowy
X - Alergia 2024
X - Sale do -50%
62

Testy na koronawirusa – RT-PCR

Słuchaj artykułu

Testowanie jest podstawowym narzędziem w walce z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Do niedawna jedyną rekomendowaną przez WHO metodą diagnostyki zakażenia COVID-19 były testy genetyczne RT-PCR. Na czym polega metoda? Kto i kiedy powinien wykonać badanie? Jak się do niego przygotować?

Testy na koronawirusa – RT-PCR

RT-PCR – na czym polega badanie? 

RT-PCR to metoda genetyczna (molekularna), której pozytywny wynik stanowi kryterium rozpoznania COVID-19.  

Badanie RT-PCR wykrywa obecność materiału genetycznego, a konkretnie RNA wirusa SARS-CoV-2. Test polega na ilościowej reakcji łańcuchowej polimerazy z odwrotną transkryptazą w czasie rzeczywistym. 

Jest to zaawansowana technika wymagająca wieloetapowej procedury diagnostycznej. Badanie charakteryzuje się wysoką precyzją uzyskiwanych wyników.  

Na wynik testu RT-PCR może mieć wpływ wiele czynników, dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednich procedur na wszystkich etapach badania. Do czynników wpływających na wynik można zaliczyć: 

  • czas pobrania próbki, 
  • sposób jej pobrania, 
  • sposób transportu, 
  • sposób wykonania analizy laboratoryjnej. 

Produkty do ochrony przed koronawirusem
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Złożoność procedury przekłada się również na stosunkowo wysokie koszty badania. Należy jednak zaznaczyć, że wykrywanie wczesnych zakażeń ma największe znaczenie dla zahamowania dalszego rozprzestrzeniania się epidemii. Wykonanie testu RT-PCR umożliwia wykrycie wirusa SARS-CoV-2 nawet przed pojawieniem się pierwszych objawów klinicznych, a także u osób skąpoobjawowych i bezobjawowych. Wystąpienie reakcji krzyżowych z innymi koronawirusami jest praktycznie niemożliwe, dlatego pozytywny wynik testu RT-PCR jednoznacznie wskazuje na zakażenie wirusem SARS-CoV-2. 

RT-PCR jest jedną z dwóch metod obecnie rekomendowanych przez WHO (World Health Organization) pozwalających rozpoznawać zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2.  

RT-PCR – jak pobiera się próbkę? 

Wymaz pobiera się z nosogardzieli lub nosa i gardła jednocześnie. Pobranie nie zajmuje więcej niż 5 minut. Wbrew krążącym w Internecie mitom badanie nie uszkadza w żadnym stopniu bariery krew-mózg. W punktach wymazowych próbka pobierana jest przez odpowiednio przeszkolony personel medyczny. Pobranie wymazu nie jest przyjemne, ale jest całkowicie bezpieczne.  

RT-PCR – kiedy wykonać? 

Badanie wykrywa aktywną infekcję COVID-19, dlatego RT-PCR wykonuje się możliwie najszybciej po pojawieniu się pierwszych objawów choroby.  

Metoda charakteryzuje się najwyższą czułością między 7 a 14 dniem od kontaktu z wirusem SARS-CoV-2.  

Po 7 dniach od wystąpienia pierwszych objawów czułość testów molekularnych maleje wraz ze spadkiem liczby cząstek koronawirusa w drogach oddechowych. Wykonanie testu po tygodniu od pojawienia się objawów niesie za sobą ryzyko uzyskania wyniku fałszywie ujemnego, mimo trwającej infekcji. 

W przypadku kontaktu z osobą zakażoną rekomenduje się wykonanie badania najszybciej po 7 dniach od kontaktu ze względu na okres inkubacji. 

RT- PCR – gdzie wykonać badanie? Jaki jest jego koszt? 

Badanie wykonuje się w specjalnych punktach wymazowych. Listę punktów wykonujących badania molekularne RT-PCR można znaleźć na stronie pacjent.gov.pl.  

W wielu punktach na badanie umawiamy się na konkretną godzinę, aby uniknąć gromadzenia się większej ilości osób. 

Zlecenie może wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. W takim przypadku badanie jest finansowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.  

Koszt badania wykonywanego prywatnie waha się od 400 do 500 zł w zależności od laboratorium. 

RT-PCR – jak się przygotować do badania? 

Wymaz najlepiej pobierać rano na czczo po przepłukaniu ust wodą lub po upływie co najmniej 3 godzin od ostatniego posiłku. Przed pobraniem nie powinno się myć zębów ani stosować płynów do higieny jamy ustnej. Należy również unikać tabletek do ssania oraz gum do żucia. Należy zachować co najmniej 2 godziny odstępu od użycia kropli, aerozoli i maści stosowanych donosowo o działaniu przeciwdrobnoustrojowym. Przed wymazem nie należy palić papierosów. 

RT-PCR – kiedy wyniki? 

Wyniki testu RT-PCR ze względu na zaawansowaną technikę analizy pobranego materiału są dostępne zazwyczaj do 24 godzin od pobrania. Laboratoria umożliwiają pacjentom sprawdzenie wyników online. Wynik testu pojawi się także w Internetowym Koncie Pacjenta. 

RT-PCR – pozytywny wynik, co dalej? 

Niezależnie od tego, czy badanie było zlecone przez lekarza, czy wykonywaliśmy je we własnym zakresie, laboratorium ma obowiązek poinformować odpowiednią Stację Sanitarno-Epidemiologiczną o pozytywnym wyniku. Należy pozostać w domu i oczekiwać na kontakt sanepidu, który przekaże dalsze instrukcje. 


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Böger B, Fachi MM, Vilhena RO, Cobre AF, Tonin FS, Pontarolo R. Systematic review with meta-analysis of the accuracy of diagnostic tests for COVID-19 (2020). 
  2. https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/test-w-mobilnym-punkcie-pobran. 
  3. Zasady pobierania i transportu materiału do badań metodami molekularnymi RT PCR w kierunku SARS-CoV-2 (2020)  https://www.gov.pl/attachment/2577c0e0-947e-4695-981c-608cf3e94f67.  
  4. Flisiak, Robert, et al. „Zalecenia postępowania w zakażeniach SARS-CoV-2 Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.” (2020). 
  5. Commission Recommendation on COVID-19 testing strategies, including the use of rapid antigen tests (2020) https://ec.europa.eu/health/sites/health/files/preparedness_response/docs/covid19_testingstrategies_recommendation_en.pdf.  
  6. Diagnostic testing for SARS-CoV-2 (2020) https://apps.who.int/iris/rest/bitstreams/1302661/retrieve.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

  1. 18 grudnia 2020, 10:52
    Grzesiek

    Czy można taki test wykonać samemu, zakupić z wysyłką do domu, czy zawsze wiąże się to z koniecznością wizyty w punkcie medycznym?

    1. 18 grudnia 2020, 12:46
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Aby test był wiarygodny, wymaz musi być pobrany w odpowiedni sposób, najlepiej przez przeszkolony w tym celu personel medyczny.

    2. 25 stycznia 2021, 17:20
      Karol.Novak

      Strassne brednie wypisujecie na temat tego testu, juz sam fakt nazeania go precyzyjnym to farsa tu cytuje” charakteryzuje się wysoką precyzją uzyskiwanych wyników.” Od dawna wiadomo, ze te testy sa lipne wyniki pozytywny nie oznacza zakażenia! Od dawna się mówi o falssywych dodatnich statystykach. WHO wydało nawet komunikat na ten temat
      https://www.who.int/news/item/20-01-2021-who-information-notice-for-ivd-users-2020-05

      Tak wyglada rzeczywistość innaczej kreuje sie ją w mediach manipulując statystykami i ludem, ktory wszystko łyknie.

    3. 29 stycznia 2021, 07:32
      Weronika Dąbrowska Poradnik Gemini
      Weronika Dąbrowska Poradnik Gemini

      Panie Karolu, jest to najbardziej precyzyjna metoda testowania ze wszystkich obecnie stosowanych. Oczywiście nasza wiedza na ten temat zmienia się tak naprawdę z każdym dniem. Aktualnie jest bardzo dużo przypadków zakażenia, dlatego prawdopodobieństwo, że pozytywny wynik RT-PCR jest wiarygodny jest większe.

  2. 24 grudnia 2020, 18:08
    Wiesiek

    Ale ile to kosztuje?

    1. 28 grudnia 2020, 09:46
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Jeśli badanie zostanie zlecone przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, zostanie ono sfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Natomiast koszt badania wykonywanego prywatnie waha się między 400 a 500 zł, zależnie od laboratorium. 

  3. 5 stycznia 2021, 20:02
    Aksel

    A jest taka szczepionka która zaszczepi ludziom inteligencję i samodzielne myślenie? Oraz ciekawość i dążenie do pozyskiwania informacji że wszystkich dostępnych źródeł, a następnie ich analizę? Nikt nie wie, że ta tzw szczepionka jest warunkowo dopuszczona do obrotu, z wieloma obostrzeniami, i wszyscy od tego umywają ręce. A rząd streczy to Polakom bo dostaje za to pieniądze. Tak więc jeśli ktoś chce być darmowym szczurem doświadczalnym, jego prawo. W sumie, to jest test na inteligencję. W pewnym sensie.

    1. 25 maja 2021, 21:31
      Aneta

      Dokładnie, ludzie myślcie czytajcie logika !!!

    2. 1 lipca 2021, 09:58
      Anonim

      Zgadzam się!!!

    3. 26 października 2021, 10:59
      cathathonium

      aksel,a jak……..wpakuja cie do czarnego worka ,bo jako niezaszczepiony masz na to 99 razy wieksza szanse niz jako szczepiony,to…….jakim szczurem wtedy zostaniesz?

  4. 7 stycznia 2021, 09:36
    Artur Holz

    Proszę się zapoznać z informacją z WHO, że wynik testu RT-PCR nie wskazuje jedynie na względny wśród populacji poziom posiadania wirusa w gardle, który być może osiadł nam z powietrza a nie wskazuje zakażenia. Pozdrawiam.
    https://www.who.int/news/item/14-12-2020-who-information-notice-for-ivd-users

  5. 14 stycznia 2021, 06:16
    Bartosz Wojciechowski

    Wiecie co? Bardzo mnie to zastanawiało od samego początku, że mieliśmy “strasznie śmiertelną chorobę” z którą nie było wiadomo jak walczyć, ale było wiadomo jakich testów użyć i że brane one są za super wiarygodne, że to akurat na ten konkretny wirus działa, ale żaden inny wg medyków.
    Zastanawiające, jak szybko takie testy na tak mało nam znany wirus się pojawiły. I dlatego po dziś dzień w nie nie uwierzę za cholerę.
    Dziękuję.

    1. 28 stycznia 2021, 09:34
      omlecik

      Bartoszu, testy i rekacja RT-PCR to coś co jest w medycynie laboratoryjnej już bardzo długo, badanie nie pojawiło się “szybko kiedy pojawił się wius” 😉 Świetnie, że reakcja RT-PCR jest i możemy ją wykorzystać do testowania i badania genotypu wirusa (nie tylko tego). Pozdrawiam

    2. 12 marca 2021, 14:11
      Aga

      Właśnie dziś usłyszałam że Polska zakupiła testy covid 19 w 2018 r. Cud czy jasnowidzenie?

    3. 28 kwietnia 2021, 23:46
      Ola

      Ja też.Pozdrawiam.

    4. 1 marca 2022, 19:21
      Sylwia

      Niewiara nie oznacza, że ich nie ma 😉 W dawniejszych czasach na wielkie epidemie wirusowe umierały miliony i oni rzeczywiście nie wiedzieli że istnieją. Co jak widać nie uchroniło ich przed milionowymi stratami w ludziach…
      Zbadanie jaki genom ma dany wirus i które regiony są stałe, a które zmienne przy mutacji to minuta-dwie.
      Zrobienie takiego testu RT-PCR sprawdzającego czy taki materiał w próbce jest to też nie lata.
      A że jest to możliwe to powiem Ci tak, że skąd wiadomo, że bin Laden rozniesiony w proch przez bombę to on? I to w 20 min? A właśnie badaniem RT-PCR! Bardzo czułym i dostępnym teraz w 20 min! Sprawdż na rynku badań, ile placówek medycznych w Polsce takie aparaty juz ma? Multum. I to do zwykłego badania na grypę, covida oczywiście, RSV i inne.
      Pomyśl o tym 😉

  6. 6 lutego 2021, 21:45
    Martyna

    Witam. Czy 10 dni po przyjęciu drugiej dawki szczepionki test rt-pcr moze wyjść pozytywny?

    1. 8 lutego 2021, 12:00
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Skuteczność drugiej dawki szczepionki nie jest stuprocentowa, dlatego też można się zarazić koronawirusem. W takim przypadku test może wyjść pozytywny.

  7. 18 marca 2021, 19:29
    Gosia

    Jakie są przeciwwskazania do głębokiej penetracji nosa podczas pobierania wymazu do testu?

    1. 19 marca 2021, 07:57
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Dzień dobry, nie ma bezwzględnych przeciwwskazań do pobierania wymazu z nosa. Istnieją za to przeciwwskazania względne, do których należą wady anatomiczne twarzoczaszki, niedawny uraz oraz skaza krwotoczna. Mogą one utrudniać przeprowadzenie wymazu lub zwiększać ryzyko urazu oraz krwawienia.

  8. 23 marca 2021, 13:08
    Iza

    Wszyscy przebadani testami genetycznymi przekazali dobrowolnie swoje DNA do ogólnoświatowej bazy. My heritage było wstępem do ewidencjonowania populacji ludzkiej za pomocą tych danych. Czy to jeszcze fantastyka?? Wcale nie chodzi o wykrywanie wirusów, no może po części, ale głównie o to, aby każdy człowiek na świecie został zapisany w bazie na podstawie niepowtarzalnego kodu DNA. Tylko ciekawe w jakim celu? Pytanie retoryczne?

    1. 28 marca 2021, 07:18
      Dorota

      Proszę odpisać co znaczy test o wynikuRdRp N

    2. 11 lipca 2021, 11:07
      Marti

      Jakie informacje są zbierane z przeprowadzenia takiego testu?

    3. 1 marca 2022, 19:09
      Sylwia

      Izo, wiesz ile kosztuje sekwencjonowanie całego Twojego genomu, żeby móc zapisać Twoje “dane” w ten sposób? To są tysiące zł za bad.! Kto miałby na to kasę i po co miałby to robić? To nie Chiny, które chcą mieć badania populacji, żeby szykanować określoną grupę. Ich na to może stać, Polski wątpię.
      Nie wiem skąd w Tobie takie przekonanie, że wszyscy czyhają tylko na nasze DNA?
      Nie wiem czy wiesz, ale badania genetyczne dostępne diagnostycznie w tej chwili już pomagają zakwalifikować do właściwego (i skutecznego) leczenia onkologicznego, chorób rzadkich o podłożu genetycznym czy innych.
      A nawet tak prozaicznych zakażeń jak grypa, RSV, WZW B i C, HIV, EBV,v HPV, clostridium…
      To i wiele innych badań właśnie genetycznych ratuje nam tyłki, a ludzie szukają spiskowej teorii dziejów akurat przy okazji covida.
      Na koniec dodam dla tych co boją się szczepień: skoro odrzucacie taki wynalazek jak szczepienia (czyli profilaktykę) to może też się nie leczcie na inne choroby? Po co? A taniej będzie dla całego społeczeństwa, które za to płaci… Może niech ten kto się nie szczepi niech sam płaci za leczenie kiedy go covid złapie (i inne choroby)?
      W Stanach już jest zróżnicowana składka ubezpieczenia zdrowotnego, która zależy od tego jakie badania i działania profilaktyczne wykonujesz. Może jakby u nas tak było to dopiero ludziom by rozum wrócił, że warto (i nie mówię tylko o kwestii kosztów).

  9. 28 marca 2021, 07:16
    Dorota

    Jak się odczytuje test COVID? Mam wynik Rd RP N

    1. 29 marca 2021, 14:13
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      To jedna z nazw genu wirusa SARS-Cov-2.
      NIZP-PZH zaleca wystawienie wyniku pozytywnego po wykryciu minimum dwóch genów. Zatem to najprawdopodobniej nie oznacza wyniku pozytywnego, ale to zależy również od producenta testu.

  10. 10 kwietnia 2021, 17:17
    barbara

    Wszystkie testy w kierunku COVID19 powinny byc darmowe.Jestesmy ubezpieczeni i placimy .

    1. 26 kwietnia 2021, 16:10
      Zbigniew

      Złodzieje

    2. 24 listopada 2021, 20:27
      Beata

      Czy jest sens wykonania testu, jeśli choruje się już drugi tydzień, objawy co prawda przechodzą, ale jednocześnie nadal, mimo długiego czasu choroby pozostają…

    3. 6 grudnia 2021, 13:09
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

      Dzień dobry, metoda RT-PCR charakteryzuję się największą czułością między 7 a 14 dniem od kontaktu z wirusem SARS-CoV-2. Wykonanie testu po 7 dniach od pojawienia się objawów niesie za sobą ryzyko uzyskania wyniku fałszywie ujemnego, mimo trwającej infekcji.

  11. 26 kwietnia 2021, 12:45
    Marcin

    Ten test to od samego początku ściema. 45-krotna replikacja – powyżej 30-krotności prawie 100% pewności, że test da wynik pozytywny!!!!! Poza tym on NIE SŁUŻY DO BADAŃ DIAGNOSTYCZNYCH!!!!!! Nie po to został stworzony, o czym mówił sam jego AUTOR!

    1. 29 kwietnia 2021, 22:34
      Tomasz

      Bzdury człowieku piszesz. Test robiłem trzy razy. Dawa razy po kontakcie z osoba chorą, ale bez moich objawów. Dzisiaj robiłem test po kontakcie z osoba chorą, ale z drapaniem w gardle i pokasływaniem. Wynik mam pozytywny

  12. 13 czerwca 2021, 16:24
    Daria

    Czy taki test może wyjść dodatni po nie całych 2 miesiącach od choroby? Usłyszałam gdzieś że do 4 miesięcy te testy mogą być dodatnie. Obawiam się ponieważ jutro mam test a wylot następnego dnia, w przypadku gdyby wyszedł dodatni nie mam nawet możliwości zmiany lotu…

    1. 24 czerwca 2021, 06:21
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Dzień dobry.
      Według badań prowadzonych przez WHO dodatni wynik testu może wystąpić u osoby, która chorowała na COVID-19 i została klinicznie wyleczona. Tkanki z płuc zawierające pozostałości wirusa są usuwane z organizmu i to właśnie one mogą spowodować, że wynik testu będzie pozytywny. Badania w tym kierunku cały czas trwają i na razie nie wiadomo, jak długo wirus może być całkowicie wydalany z organizmu.

  13. 11 września 2021, 18:03
    Paweł

    Miałem robiony ostatnio test na covid, pan pobierał mi jednym patyczkiem najpierw z gardła a następnie ten sam patyczek wsadził mi do nosa. Ja uważam że źle to zrobił, powinien wsadzić jeden patyczek do gardła a drugi do nosa. Do wiadomości odpowiednich służb to pan tak robił 10 września 2021 r w szpitalu w Wołominie( zielony namiot). Wynik wyszedł nierozstrzygający , myślę że został nieprawidłowo zrobiony wymaz. Proszę to sprawdzić.

    1. 12 września 2021, 17:04
      mgr farm. Anna Szydłowska
      mgr farm. Anna Szydłowska

      Dzień dobry. Wymaz pobiera się z nosogardła lub nosa i gardła jednocześnie. Jest dopuszczalne pobranie wymazu jedną wymazówką z zachowaniem odpowiedniej kolejności – najpierw gardło, a następnie z obu nozdrzy.

  14. 11 września 2021, 18:07
    marek

    Czy pobranie wymazów na covid można robić jednym patyczkiem, czyli najpierw go włożyć do gardła a potem po wyjęciu z gardła wsadzić do nosa. myślę że to niewłaściwie wykonany wymaz.

    1. 12 września 2021, 17:05
      mgr farm. Anna Szydłowska
      mgr farm. Anna Szydłowska

      Dzień dobry. Wymaz pobiera się z nosogardła lub nosa i gardła jednocześnie. Jest dopuszczalne pobranie wymazu jedną wymazówką z zachowaniem odpowiedniej kolejności – najpierw gardło, a następnie z obu nozdrzy.

  15. 8 marca 2022, 08:19
    Oskar

    Jak mnie zapiekło w nosie tak poszło, brak smaku węchu ból głowy Odrelnienie!! Jednorazowy Lęk!!! I od 17.01 czuję się tak jakby upośledzony

  16. 8 marca 2022, 08:20
    Oskar

    Super

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę